Ilustrācija — FOLD

Šogad jau 27. reizi norisinās Latvijas Arhitektūras gada balva (LAGB), kurā varēja pieteikt gan Latvijā īstenotus darbus neatkarīgi no autoru valstiskās piederības, gan tādus, kas realizēti citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija. Tagad visi 49 iesniegtie darbi publiskoti plašākai apskatei Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā.

Ziņas Fold 1. jūlijs, 2022

Šogad LAGB saņemti 49 pieteikumi, tai skaitā 41 objekts un 8 pieteikumi procesos. Tas ir ievērojami vairāk nekā 2021. gadā, kad balvai tika pieteikti 26 darbi. 2020. gadā tie bija 50, bet 2019. gadā — 47 darbi. Kā norāda LAGB rīkotāji Latvijas Arhitektu savienība, balva ne tikai akcentē izcilākos sasniegumus Latvijas arhitektūrā un rūpējas par nozares attīstību, bet arī veicina sabiedrības izpratni par arhitektūru — 
tas ir aicinājums ikvienam domāt par labu arhitektūru, piedalīties, vērtēt to un arī svinēt arhitektūras sasniegumus. «Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteikto darbu klāsts labi atspoguļo pašreizējo Latvijas arhitektūras vidi, galvenās tendences un nozīmīgākos procesus. Arhitektu darbi rāda, ka mēs cienām savu mantojumu un protam to ne tikai godprātīgi sargāt, bet arī atjaunot. Mēs esam pazīstami ne tikai ar tradicionāliem materiāliem, bet arvien vairāk darbos izvēlamies iekļaut gudras inovācijas. Būtiski ir tas, ka katrs konkursam iesniegtais darbs tiek vērtēts kā vienlīdz nozīmīgs,» uzsver Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētāja Linda Leitāne.

 

Līdzīgi kā citus gadus, atlases kārtas un starptautiskā fināla žūrija vērtēs divu veidu darbus: objektus, kas ir pabeigti un nodoti ekspluatācijā, un procesus — pētījumus, publikācijas, izglītojošus un citus sarīkojumus, kā arī jebkuru citu arhitektūras notikumu. Balvas nolikums paredz darbu vērtēšanu pēc Davosas kvalitātes sistēmas, kas piedāvā astoņus arhitektūras kvalitātes kritērijus — pārvaldība, funkcionalitāte, vide, ekonomika, daudzveidība, konteksts, vietas izjūta un skaistums. Latvijas Arhitektūras gada balva ietver trīs pakāpju apbalvojumus — atlases žūrijas balvu un nominanta diplomu visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, fināla žūrijas balvu jeb LAGB 2022 labākajiem nominētajiem darbiem un LAGB 2022 Grand Prix vienam darbam saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu.

 

Pirmajā kārtā darbus vērtēs atlases žūrija — arhitekte Andra Šmite, kura būs žūrijas priekšsēdētāja, arhitekts Austris Mailītis («Mailitis Architects»), arhitekts un Kultūras ministrijas Nacionālās arhitektūras padomes vadītājs Gatis Didrihsons («Didrihsons Arhitekti»), arhitekts Uldis Lukševics («NRJA»), arhitekte, autore, kuratore un Jaunā Eiropas «Bauhaus» Latvijas kontaktpunkta vadītāja Ieva Zībārte, būvinženieris un būvuzņēmuma «Skonto Construction» projektu vadītājs Jānis Kreicburgs, muzeja «Žaņa Lipkes memoriāls» direktore un sabiedriskā aktīviste Lolita Tomsone.

 

Konkursa finālisti tiks nosaukti 2022. gada jūlija beigās un tos vērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvs tiks izziņots atsevišķi. Apbalvošanas ceremonija plānota 2022. gada 7. oktobrī. Ar visiem LAGB 2022 pieteiktajiem darbiem iespējams iepazīties Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā.