Bohēmijas stikla zaru lustra Līvbērzes katoļu baznīcā. Publicitātes foto no Rundāles pils muzeja krājuma

Turpinot šķirstīt dizaina vēstures lappuses, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) aicina uz apmeklētāju iecienīto bezmaksas izzinošu lekciju ciklu «Klasiskās vērtības», kas norisināsies tiešsaistē no 14. septembra līdz 21. decembrim. Šajā sezonā interesenti iepazīs 18. gadsimta stikla amatniecības un 19.–20. gadsimta rūpnieciskā dizaina vēsturi, meklējot kopsaucējus ar klasiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendencēm Latvijā un pasaulē.

Ziņas Fold 5. septembris, 2022

DMDM «Klasisko vērtību» 2022. gada rudens/ziemas sesijā paredzētas četras lekcijas, kurās nozares speciālisti sniegs ieskatu savos jaunākajos pētījumos, atklājot iepriekš nezināmas kopsakarības un faktus, kā arī plašākā kontekstā aplūkojot mākslas un dizaina izpausmes Latvijas kultūrtelpā. Stāstījumus papildinās bagātīgs vizuālais materiāls no dažādiem vēstures arhīviem. Vietu skaits lekcijās ir ierobežots, tāpēc DMDM aicina reģistrēt savu dalību laicīgi.

Lekciju jauno sezonu 14. septembrī plkst. 17.30 atklās Arhitektūras muzeja direktore, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone, runājot par postmodernisma vēsmām 20. gadsimta 80. gadu Latvijas arhitektūrā un dizainā. Šī virziena izteiksmes līdzekļi kalpo kā antitēze visam, ko sludināja modernisms — postmodernismā forma un vēstījums ir svarīgāks par funkciju, vēstures citāti ir brīvi izmantojami, īstu materiālu vietā var apzināti lietot imitācijas utt. Latviešu arhitekti gaisā virmojošās neatkarības idejas tiecās paust ar vietējā piederībā meklētiem risinājumiem, par kuriem vairāk varēs uzzināt lekcijā. Vairāk par lekciju — DMDM mājaslapā. Reģistrācija — šeit.

 

Cikla turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Anete Piņķe ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša (1895–1972) 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni «Rīgas audums», kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā. Izmantojot slavenās tekstilfabrikas paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei. Vairāk par lekciju — DMDM mājaslapā. Reģistrācija — šeit.

16. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece krājuma darbā Anita Meinarte iedvesmos atskatīties uz bīdermeiera laikmetu starp 1815. gadu un 19. gadsimta 40. gadu beigām, kad augstu tika vērtētas patriarhālās attiecības ģimenē un mājīgs mājoklis, kas sniedza patvērumu pēc ikdienas rūpēm. Bīdermeiers ir ne tikai mākslas stils, kas izpaudās lietišķajā mākslā, interjerā, glezniecībā un grafikā, tās ir cilvēku attiecības, dzīves forma un pilsoniskās sabiedrības centieni, kas tolaik veidojās un krāšņi uzplauka vācu zemēs. Latvijas piederība vācvalodīgai kultūrtelpai, virkne sociālo un kultūrvēsturisko aspektu noteica bīdermeiera ietekmi interjeru izveidē, lokālajā mēbeļu galdniecībā un tēlotājā mākslā 19. gadsimta pirmajā pusē. Vairāk par lekciju — DMDM mājaslapā. Reģistrācija — šeit.

 

Cikla noslēgumā 21. decembrī plkst. 17.30 Rundāles pils galvenā krājuma glabātāja un krājuma nodaļas vadītāja, dizaina un arhitektūras kritiķe, kuratore, žurnāliste Kristīne Budže pievērsīsies līdz šim maz zināmajai stikla lustru vēsturei. Pirmās lustras, kurām vismaz daļa dekoru bija izgatavota no stikla, datējamas ar 17. gadsimtu, bet augstāko attīstības posmu stikla lustras piedzīvoja 18. gadsimtā, kad pilnveidojās stikla apstrādes tehnikas un dažādojās tā izmantojums. Lekcija sniegs daudzpusīgu priekšstatu par šo interesanto šķautni amatniecības vēsturē gan pasaulē, gan Latvijā, parādot saglabājušos 18. gadsimta stikla lustru piemērus no nelielām Latvijas lauku baznīcām. Vairāk par lekciju — DMDM mājaslapā. Reģistrācija — šeit.