Foto — Kristīne Madjare

Latvijas Nacionālā baleta simtgades programmu atklājot, no 30. septembra Latvijas Fotogrāfijas muzejā (LFM) būs skatāma izstāde «Mēģinājums». Tajā piedalās septiņi fotogrāfi, kuri iemūžinājuši baleta radīšanas procesu, vidi un spilgtākās personības.

Ziņas Fold 27. septembris, 2022

Dejas fotogrāfijas aizsākumi sakrīt ar pašas fotogrāfijas izgudrošanas laiku 19. gs. vidū. Ar dagerotipijā iemūžinātām statiskām, parasti baletdejotāju, pozām kā sākuma punktu un beidzot ar tehnoloģiski modernākajām iespējām tvert mirkli mūsdienās, pēdējo gadsimtu griezumā baleta un fotogrāfijas attīstība un attiecības ir cieši saistītas. «Pat iedvesmotam fotogrāfam reti piemīt tā dēmoniskā acs, kas spēj kustības mirklīgumu pārvērst pārlaicīgā žestā,» par amerikāņu fotogrāfes Barbaras Morganas darbiem reiz teikusi dejotāja Marta Greiema.

 

«Dejā izteiktais tēls tiek konstruēts no neskaitāmām kustībām, kuras atsevišķi notvert, iespējams, spēj tikai fotogrāfijas medijs. Vēsturiski sabiedrības priekšstatu par baletdejotāju, baletu un deju kā tādu nereti veidoja tieši fotogrāfija un tas, kā dejotājus redzēja fotomākslinieki. Latvijas Nacionālās operas un baleta un Latvijas Fotogrāfijas muzeja fotoizstāde «Mēģinājums» Latvijas baleta simtgades ietvaros izceļ personības — skatuves un aizskatuves māksliniekus un fotogrāfus —, kuri veido baleta tēlu šobrīd,» par izstādi stāsta tās rīkotāji.

Izstādē skatāmie septiņu fotogrāfu — Jāņa Deinata, Vikas Ekstas, Ivetas Gabaliņas, Reiņa Hofmaņa, Kristīnes Madjares, Andreja Strokina un Agneses Zeltiņas — darbi tapuši no šī gada janvāra līdz augustam dažādos baleta radīšanas apstākļos — uzvedumos un mēģinājumu zālēs, darbnīcās un studijā —, atspoguļojot personības, procesu, emocijas, kustību un vidi. Fotogrāfu darbus izstādē papildinās Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija no LFM krājuma.

 

Izstāde «Mēģinājums» Latvijas Fotogrāfijas muzejā būs skatāma līdz 27. novembrim. Izstādes scenogrāfiju un telpiskos risinājumus veido mākslinieks Aleksejs Beļeckis un arhitekte Līva Kreislere.

 

2022. gada rudenī Latvijas balets ar plašu programmu atzīmē savu simtgadi, kuras kulminācija būs Galā koncerts «Latvijas Nacionālajam baletam 100» 1. decembrī — tieši simts gadus pēc tam, kad 1922. gada 1. decembrī notika Latvijas Nacionālā baleta pirmā pilna apjoma izrāde «Veltīgā uzmanība». Baleta vēsture un tagadne atspoguļosies fotogrāfijās, kinofilmās, grāmatā, spilgtos jauniestudējumos un citos notikumos. Plašāka informācija par gaidāmo programmu — Latvijas Nacionālās operas un baleta mājaslapā.