Lustes pils. Foto no Rundāles pils muzeja arhīva

Atzīmējot muzeja piecdesmitgadi, Rundāles pils muzejā 30. septembrī tiks atklāta izstāde «Durvis uz vēsturi: Rundāles pils muzeja darbība arhitektūras un mākslas izpētē», kas stāsta par kultūras mantojuma apzināšanas, izpētes un saglabāšanas ekspedīcijām, kurās muzeja darbinieki devās pagājušā gadsimta otrajā pusē.

Ziņas Fold 22. septembris, 2022

Muižu un baznīcu kultūras mantojuma saglabāšana neatbilda padomju varas ideoloģijai, tāpēc lielākā daļa no tām bija lemtas iznīcībai. Rundāles pils muzejs bija viens no retajiem, kas uzdrošinājās glābt baznīcu iekārtas, priekšmetus un ēku arhitektūras detaļas, un viens no pirmajiem Latvijā, kas nodarbojās ar kultūrvēsturisku objektu padziļinātu izpēti.

 

Arhitektūras un mākslas izpētes ekspedīcijās, kurās Rundāles pils muzeja darbinieki devās 20. gadsimta 60.–80. gados, izdevās apzināt vairāk nekā 3000 kultūras pieminekļu, daudzos no tiem notika arī padziļināta izpēte, fiksējot objektu tā brīža stāvokli un cenšoties noskaidrot, kā tie izskatījušies sākotnējā veidolā.

 

Padziļināti pētītas, piemēram, Kurzemes hercogu Bīronu pilis Lustē, Jelgavā un Vircavā. Izstādē būs aplūkojamas gan arhitektūras un būvelementu detaļas no šīm ēkām, gan fotoattēli, kas liecina par to stāvokli dažādos laika posmos. Daudzi no izstādē izvietotajiem eksponātiem nav pilnībā restaurēti un sniedz priekšstatu par to, kādā stāvoklī priekšmeti nonāca muzejā un kāds darbs bija jāiegulda restauratoriem. Izstādi papildina melnbaltas lielformāta fotogrāfijas ar izpētes objektiem un sadzīves ainām no ekspedīcijām. «Sadzīves apstākļi tajās bija ļoti pieticīgi, dažkārt vairākas dienas nācās mitināties teltīs, vārīt zupu uz ugunskura un pašiem izgatavot darba rīkus,» stāsta izstādes rīkotāji.

 

30. septembrī plkst. 16.00 gaidāms izstādes atklāšanas pasākums, kas tiks aizvadīts ekspedīcijas garā. Plašāka informācija par izstādi «Durvis uz vēsturi: Rundāles pils muzeja darbība arhitektūras un mākslas izpētē» — muzeja mājaslapā.