Artūrs Riņķis. Attēls no DMDM īsfilmas «Dizaina stāsti»

Ceturtdien, 3. novembrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) tiks izrādītas īsfilmas «Dizaina stāsti» par leģendāriem Latvijas dizaineriem. Pasākums ir bez maksas un tā laikā ikvienam interesentam būs iespēja satikt filmu varoņus — Valdi Celmu, Artūru Riņķi un Jāni Borgu —, kā arī filmas autorus un radošo darba grupu.

Ziņas Fold 1. novembris, 2022

««Dizaina stāsti» ir Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja sen lolota iecere dokumentālo filmu formātā iepazīstināt ar Latvijas dizaina nozīmīgākajām personībām un notikumiem. Leģendārie mākslinieki un dizaineri dalās savā pieredzē, atklājot jaunas, vēl neizpētītas dizaina vēstures lappuses,» stāsta muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

Pirmās trīs videocikla sērijas fokusējas uz Latvijas dizaina pirmsākumiem un radošo vidi 20. gadsimta 60.–80. gados. Filmu varoņi ir starptautiski atzītais dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķis un praktiķis Valdis Celms (1943), viens no vadošajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā Artūrs Riņķis (1942), mākslinieks, kritiķis, kurators un publicists Jānis Borgs (1946). Spilgto un harizmātisko personību intervijas ir ne tikai laikmeta dokumentālā liecība, bet arī poētisks ceļojums mākslinieku atmiņās, radošajā daudzveidībā, sapņos, ideālos un viņu attiecībās ar tolaik valdošo realitāti.

Valdis Celms atklāj slavenās robežzīmes «Rīga» tapšanas stāstu un raksturo pilsētvidei veltītās foto kolāžas, kā arī atskatās uz pirmajām dizaineru aktivitātēm Latvijā. Artūrs Riņķis atceras, kā viņam izdevies nosargāt savu kinētisko mākslas objektu «Sakta» pie viesnīcas «Latvija» fasādes, stāsta par darbu rūpnīcās un pievēršanos savrupai mākslinieka karjerai — mūža radošajam piepildījumam kinētiskās mākslas dārzā «Nekurienes vidū». Jānis Borgs analizē modernās mākslas, dizaina un ideoloģijas attiecības 60.–70. gados, runā par dizaina ekosistēmu un saviem laikabiedriem.

 

DMDM pasākumā aicina piedalīties ikvienu interesentu un norāda, ka vizuāli bagātīgās videofilmas būs saistošas plašam auditorijas lokam — sākot ar skolēniem un studentiem līdz senioriem —, izglītojot, iedvesmojot un izceļot Latvijas kultūras vēstures faktus padziļinātā tvērumā. Pasākuma norises laikā apmeklētājiem būs atvērta pastāvīgā ekspozīcija «Dizaina process», kas vēstī par periodu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām, ļaujot izsekot Valda Celma, Artūra Riņķa un Jāņa Borga mākslinieciskajām ietekmēm Latvijas dizainā.

 

Īsfilmu «Dizaina stāsti» prezentācija notiek ceturtdien, 3. novembrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, Skārņu ielā 10.