Attēls — «DEI Arh»

Kultūras ministrijas (KM) organizētajā metu konkursā par Latvijas ekspozīcijas koncepciju un tās īstenošanu Venēcijas biennāles 18. starptautiskajā arhitektūras izstādē 2023. gadā astoņu pretendentu vidū par spēcīgāko atzīts arhitektu biroja «DEI Arh» veidotās komandas mets «T/C Latvija», kas aplūko lielveikalu kā arhitektūras un mūsdienu patērētāju kultūras fenomenu.

Ziņas Fold 1. decembris, 2022

Ekspozīciju īstenos «DEI Arh» komanda šādā sastāvā: paviljona koncepcijas autori Ernests Cerbulis un Ints Menģelis, kurators Uldis Jaunzems–Pētersons, projekta vadītāja Austra Bērziņa, arhitekts Toms Kampars un komunikācijas speciālists Kalvis Kidals.

 

Kultūras ministrijas izvēlētais Latvijas paviljona komisārs ir Dr. arch. Jānis Dripe — Latvijas Nacionālās bibliotēkas padomnieks arhitektūras un kultūrpolitikas jautājumos, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA vadošais pētnieks.

 

«T/C Latvija» īstenotāji vēlas ne tikai parādīt un runāt par veikalu kā telpu vai arhitektūru, bet rosināt domāt par tā lomu un nozīmi, atsakoties no kritizēšanas un veidojot starpdisciplināru dialogu par nākotni. Venēcijas Arsenāla vēsturiskajās izstāžu zālēs, kur savulaik atradās preču noliktavas, Latvijas paviljona 70 kvadrātmetru telpā būs iespējams atrast visu ikdienas dzīvei nepieciešamo un «vēl vairāk». Mūsdienās lielveikals vairs neaprobežojas tikai ar precēm, tas ļauj teju «apceļot» pasauli un būt netieši iesaistītiem visā, kas pasaulē notiek, tāpēc ekspozīcijā iecerēts akcentēt globālo dialogu ar lokāla lielveikala saturu. Veikals ir stāsts par sajūtām — redzi, dzirdi, smaržu, tausti un garšu. Stāsts par telpu un cilvēku tajā, un viņa vietu pasaulē.

 

Metu konkursa žūrijas komisijas priekšsēdētājs, arhitekts Niklāvs Paegle uzsver:«« T/C Latvija» ir ambiciozs pieteikums ar potenciālu vairākos līmeņos. Tas piesaista uzmanību un spēs uzrunāt biennāles apmeklētāju. Lielveikals kā kultūras komunikācijas platforma, ar kuras starpniecību mēs tiešā veidā izjūtam visas pasaules svārstības — resursu cenu kāpumus, konfliktus, globālos tīklojumus, tukšos plauktus. Surogāttelpas (junkspace — angļu val.) idejas ir pašsaprotamas, taču Latvijas paviljons Venēcijā var kalpot kā neliels lokāli specifisks turpinājums, kurā lielveikali pārņem kopienu centru funkcijas — ģimenes ar bērniem dodas turp svinēt 1. septembri, mazpilsētās tie kalpo arī kā sabiedriskā transporta pieturas, ziņojumu dēļi, grāmatu maiņas punkti. Telpiski šī tēma Latvijā nav pētīta, taču jau 30 gadus tas ir viens no galvenajiem attīstības vektoriem, kas transformē vidi.»

 

Metu konkursa žūrijas komisija izvērtējot astoņus pieteiktos konkursa darbus, noteica pirmo trīs vietu ieguvējus. 2. vietu ieguva arhitektūras un dizaina studija «Sampling» sadarbībā ar dizaina studiju «Kid», savukārt 3. vietu izcīnīja arhitektūras birojs «Open AD». Šogad pirmo reizi metu konkursā tika paredzēts arī godalgu fonds 4000 eiro apmērā, kur metu konkursa 1. vietas ieguvējs, arhitektu birojs «DEI Arh» saņems 2000 eiro, savukārt 2. vietas un 3. vietas ieguvēji — katrs saņems 1000 eiro.

 

Metu konkursā iesniegtos pieteikumus vērtēja žūrijas komisija: Niklāvs Paegle — žūrijas komisijas priekšsēdētājs, arhitekts, arhitektūras studijas «Ēter» līdzdibinātājs, ekspozīcijas «Baltijas paviljons» līdzkurators un projekta īstenotājs Venēcijas biennāles 15. starptautiskajā arhitektūras izstādē; Linda Leitāne — žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniece, arhitekte, Latvijas Arhitektu savienības valdes priekšsēdētāja, Latvijas ekspozīcijas īstenotāja Venēcijas biennāles 14. starptautiskajā arhitektūras izstādē; Elīna Lībiete, arhitekte («NRJA»), Latvijas ekspozīcijas līdzkuratore un projekta īstenotāja Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē; Jānis Lejnieks, arhitekts, žurnāla «Latvijas Architektūra» galvenais redaktors un Ingūna Elere, dizainere («H2E») un Latvijas Mākslas akadēmijas profesore.

 

Venēcijas biennāles 18. starptautiskā arhitektūras izstāde norisināsies no 2023. gada 20. maija līdz gada 26. novembrim. Tās kuratore un mākslinieciskā direktore ir ganiešu izcelsmes skotu arhiteke, akadēmiķe un vairāku grāmatu autore Leslija Loko (Lesly Lokko). Viņas noteiktā tēma nākamajai biennālei ir «Nākotnes laboratorija» (The Laboratory of the Future).