Publicitātes attēls

Pirmdien, 3. aprīlī, no plkst. 17.30 līdz 19.00 tiešsaistē notiks inovatīvo materiālu ekspertes un Losandželosas Modes dizaina un tirdzniecības institūta Inovatīvo tekstilizstrādājumu un materiālu departamenta vadītājas Kristīnes Upeslejas lekcija «Viedo materiālu aktualitātes un koncepti modes un dizaina industrijās». Šī būs pirmā izglītojošā lekcija iniciatīvas «Modes Manifestācija 2023» pasākumu ciklā.

Ziņas Fold 30. marts, 2023

Nākamās paaudzes materiālu izstrāde un pārnese ražošanā ir veids, kā modes un dizaina industrijai kļūt ilgtspējīgākai. Pasaules Resursu centrs (World Resources Institute) savā ziņojumā ir mudinājis palielināt ieguldījumu nākamās paaudzes materiālos, toskait pārstrādātos, bioloģiskos augu izcelsmes ādas un viedajos materiālos, jo tiem ir būtiska loma, lai nākotnē mazinātu negatīvu ietekmi uz vidi.

 

Aktuālākās tendences materiālu izmantošanā modes un dizaina industrijās līdz ar Eiropas Zaļā kursa iniciatīvu ir kļuvušas par neizbēgamu tēmu gan mazo, gan lielo uzņēmumu dienaskārtībā. Modes industrija ir viens no lielākajiem spēlētājiem jautājumos par ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem nākotnē. Tekstīliju ražošana un tās blakusprodukti veido ap 10% no CO2 piesārņojuma, apmēram 85–87% apģērbu nonāk izgāztuvēs, tikai 1% tiek pārstrādāts un nonāk apritē jaunu apģērbu veidā. Līdzatbildība gulstas gan uz ražotāju, gan patērētāju pleciem, tāpēc svarīgi saprast, kādi ir tie soļi, kas visiem kopā veicami apkārtējās vides aizsardzībai.

 

Kristīnes Upeslejas lekcija sniegs ieskatu par konceptiem un aktualitātēm viedo materiālu pasaulē. Inženierzinātnes atklājumi palīdz radīt ne tikai jaunus materiālus, bet arī maina veidu, kā tiek iegūtas izejvielas un nodrošināts ražošanas process. Jauni materiāli, savukārt, daļēji vai pilnībā maina dizaina procesu. Veidojas pieprasījums pēc tādām jaunām profesijām kā dizaina futūrists, audumu alķīmiķis, sintētisko materiālu biologs u.c. Kāda ir industriju kapacitāte vadīt šādas pārmaiņas un kā tā veicināma, ir jautājums, ko nepieciešams aktualizēt dažādos institucionālajos līmeņos.

Kristīne Upesleja ir latviete, kuras mītnes pilsēta šobrīd ir Losandželosa, ASV. Viņa ir konsultāciju uzņēmuma «Madisons — Innovative materials» dibinātāja un prezidente, pedagoģe, pētniece, kuratore un konsultante. Kristīnes interese par materiālu daudzveidību radusies vairāk nekā pirms divdesmit gadiem, strādājot par kostīmu dizaineri Berlīnē. Viņa ir izveidojusi un vada Inovatīvo tekstilizstrādājumu un materiālu departamentu Modes dizaina un tirdzniecības institūtā (Fashion Institute of Design & Merchandising) Losandželosā. Kristīnes klientu un sadarbības partneru vidū ir tādi zīmoli kā «Hugo Boss», «Adidas», «Patagonia», «Lenzing», «Guess», «Michael Schmidt» un «Reformation». Pašlaik viņa ir asociētā profesore «ArtCenter» Dizaina koledžā Pasadenā un uzstājas ar lekcijām ASV un citur pasaulē.

 

Lekcija «Viedo materiālu aktualitātes un koncepti modes un dizaina industrijās» notiks 3. aprīlī no plkst. 17.30 līdz 19.00 tiešsaistē.  Tajā aicināti piedalīties dizaineri, pasūtītāji, ražotāji, studējošie, mācībspēki, patērētāji un citi interesenti. Dalība lekcijā ir bez maksas. Iepriekšēja reģistrācija ir obligāta.

 

Pasākumu organizē Latvijas Modes palāta sadarbībā ar Latvijas Dizaina centru un radošo industriju komunikācijas platformu FOLD. Lekciju līdzfinansē Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Latvijas Modes palātas aizsāktās iniciatīvas «Modes Manifestācija» mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot dažādus pasākumus — modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, u.c. —, vienlaikus izglītojot sabiedrību par modes ilgtspējību un atbildīgu modes produktu patēriņu.