Foto — Arnis Balčus

No 15. septembra līdz 16. novembrim ISSP Galerijā būs skatāma fotogrāfa Arņa Balčus izstāde «Scēna», kas pievēršas jauniešu alternatīvajai subkultūrai ar tādu pašu nosaukumu, atklājot izaicinājumus, ar kuriem mūsdienās sastopas jauni cilvēki. Izstādes atklāšana notiks 14. septembrī plkst. 18.00 ar trīs panku grupu — «ŠŅK», «Defekts» un «Depustūtes» — koncertu.

Ziņas Fold 5. septembris, 2023

«Scēna» ir mūzikā sakņota kopiena Rīgā, kas savu kulmināciju piedzīvoja pēc pandēmijas, kad alternatīvās mūzikas grupu koncerti «Depo», «Republikā» un «Lastādijā» kļuva par nozīmīgu platformu jauniešu socializācijai un radošai pašizpausmei. Izstāde, kuras kodolu veido Balčus fotogrāfijas, ir ne vien šī laikmeta fenomena dokumentācija, bet arī pašas subkultūras izpausme — izstādē varēs skatīt arī jauniešu darbus, notiks dažādi pasākumi ar viņu līdzdalību, tai skaitā koncerts un dzejas vakars.

 

«Šī izstāde plašākā mērogā runā par šodienas jauniešu izaicinājumiem, jo aiz krāšņiem grimiem un agresīvas mūzikas slēpjas mūsdienu jauniešu dzīves problēmas — vēlme pašapliecināties, dzīves jēgas meklēšana, identifikācijas problēmas, psihiskās saslimšanas, kā arī sarežģītās attiecības savā starpā, kur netrūkst konfliktu, pašnāvības mēģinājumu un vardarbības. Ķermenis vairumā gadījumu ir vienīgais, pār ko tiem ir vara, un tas kļūst ne tikai par savas identitātes apliecināšanas veidu, bet arī par protesta instrumentu. Līdzās mūzikai un mākslai arī sevis rētošana, tetovēšana, dzimuma fluiditāte, seksuāla pašnoteikšanās un antisociāla uzvedība ir kā iestāšanās pret nolemtības sajūtu, ka šajā pasaulē nav iespējams ko mainīt,» norādā izstādes veidotāji.

Izstādes atklāšanā ISSP Galerijā 14. septembrī plkst. 18.00 apmeklētājiem būs iespējams noklausīties bezmaksas koncertu, kurā uzstāsies trīs scēnas grupas — 75% meiteņu pankgrupa «ŠŅK», «hardcore» pankgrupa «Defekts» un pavisam jauna «riot grrrl» pankgrupa «Depustūtes». Izstādi pavadīs arī jauno panku dzejas vakars, ekskursijas izstādē ar sociologu Jāni Daugavieti un izstādes autoru Arni Balču, bet tuvāk izstādes noslēgumam iznāks grāmata «Scēna».

 

Arnis Balčus ir fotogrāfs, žurnālists, kultūras projektu vadītājs, žurnāla «Foto Kvartāls» redaktors un Rīgas Fotomēneša direktors. Ieguvis bakalaura grādu komunikācijas zinātnē Latvijas Universitātē un maģistra grādu fotogrāfijā Vestminsteras universitātē Londonā. Arnim bijušas personālizstādes Londonā, Rīgā, Glāzgovā, Bratislavā, Berlīnē, Malmē, Belostokā u.c. Iznākušas grāmatas «Victory Park» («BaveBooks», 2016), «Myself, Friends, Lovers and Others» («DieNacht», 2020) un «Nākotne pieder nākotnes cilvēkiem» («Kultkom», 2021). Savos darbos Arnis galvenokārt pievēršas Latvijas sabiedrībai un videi, atklājot nacionālās identitātes īpatnības un pretrunīgas sociālpolitiskās parādības.

 

Izstādi «Scēna» organizē biedrība ISSP, kas jau vairāk nekā 15 gadus darbojas laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfijas autoru paaudzi un veicinot starptautisku apmaiņu.