Foto — Reinis Hofmanis

Līdz 17. novembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) ir skatāma izstāde «No Arkādijas līdz Marsam» par Rīgas parkiem un un ar tiem saistītiem protestiem. Izstādes centrā ir unikālā Rīgas dārzu un parku tresta kolekcija, kas ietver Georga Kūfalta, Andreja Zeidaka un citu parku autoru oriģinālos plānojumus. Rādot parku vēsturi, izstāde vienlaikus aktualizē jautājumu, kāda būs zaļās zonas nākotne klimata krīzes, politiskās un sociālas nestabilitātes laikos.

Ziņas Fold 18. septembris, 2023

Izstāde «No Arkādijas līdz Marsam» interpretē pilsētas parkus un zaļo zonu kā kultūras sastāvdaļu, kas prasa rūpes un vienlaicīgi pauž katras paaudzes pasaules redzējumu. «Parks nav tikai nenozīmīgs laika kavēklis, tas tiek uzturēts un pierāda sabiedrības vērtības. Vēl vairāk — parki un dārzi ir politisks, ideoloģijā balstīts lēmums. Tie tiek uztverti kā vietas nesteidzīgai atpūtai, taču patiesībā ir cieši saistīti ar protestu un cīņām,» par izstādi stāsta tās kuratore Anda Boluža.

Izstādē eksponētā Rīgas parku plānu kolekcija (1880–1967) rāda dažādus laikus un pieejas parku veidošanā. Piemēram, izcilais dārznieks un pilsētplānotājs Georgs Kūfalts (1853–1938) mīlēja ainavu parka skatu perspektīvas un lirisko atmosfēru, bet daiļdārznieks Andrejs Zeidaks (1874–1964) projektēja taisnus celiņus steidzīgajiem pilsētniekiem un ieviesa bērnu laukumus. Padomju periodā tika veidoti vienkārši skvēri un notika tipveida dzīvojamo rajonu apzaļumošana.

 

Izstādē ietverti materiāli, kas akcentē protestu klātbūtni parkos — 1905. gada dārznieku streika vēstule no Valsts Vēstures arhīva, fotogrāfa Ulda Brieža fotogrāfijas no protesta mītiņa Arkādijas parkā pret metro būvniecību, Reiņa Hofmaņa foto sērija «Dārzs uz salas» par Lucavsalu un Vērmanes parka soliņš, kas nesankcionēti ticis pārkrāsots gan praida, gan Latvijas karoga krāsās. Cauri laikiem parādīts arī Uzvaras parks, sākot ar Georga Kūfalta zīmēto parka plānojumu 1908. gadā līdz pat Uzvaras pieminekļa jeb «okupeļa» demontāžas brīdim, ko video darbā fiksējis fotogrāfs Andrejs Strokins.

Izstādi pavada arī sarunas, kas klausāmas LNB Spotify un Soundcloud vietnēs. Dendrologs Andrejs Svilāns stāsta par parku un dārzu vēsturi un akcentē muižu parku dabas daudzveidību un koku nozīmi pilsētās. Ornitologs Viesturs Ķerus un botāniķe Rūta Sniedze–Kretalova runā par dabas aizsardzību, kailcirtēm un pilsētas pļavām. Savukārt jaunākajā epizodē viesojas četri trešklasnieki, kuri Andai pastāsta par saviem mīļākajiem kokiem un to, ko viņiem patīk darīt parkā.

 

Izstādi «No Arkādijas līdz Marsam» rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka, un tā skatāma līdz 17. novembrim. Izstādes autori: kuratore un koncepcijas autore Anda Boluža, dizainere Rūta Jumīte un vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs. Vēsturisko plānu atlasē piedalījusies muižu parku speciāliste Ilze Māra Janelis, mūsdienu procesu apskatu sagatavojusi arhitekte Ieva Zībārte. Izstādē apskatāms arī mākslinieces Lotes Vilmas Vītiņas lielformāta gleznojums, kas veidots kā Rīgas parku ilustrācija.