Ilustrācija — Kirils Kirasirovs

Latvijas Dizaina gada balvas 2024 (LDGB) atlases žūrijā strādās deviņi atzīti Latvijas dizaina profesionāļi, kuri pārstāv dažādas dizaina jomas, vērtējot darbus piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risinājumi. LDGB ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību.

Ziņas Fold 9. novembris, 2023

Žūrija

Latvijas dizaina gada balvas 2024 atlases žūrijā katrā kategorijā darbosies priekšsēdētājs un divi žūrijas locekļi. Kategoriju priekšsēdētāju pienākumus piekrituši uzņemties — arhitekte un «Jaunā Eiropas Bauhaus» eksperte Ieva Zībārte, dizainers un uzņēmējs Edgars Zvirgzdiņš, grafikas dizainers Kirils Kirasirovs un uzņēmuma «Cube» UX dizaina nodaļas vadītājs un partneris Mārcis Miķelsons–Germs. Atlases žūrijā darbosies: LDGB 2023 produktu dizaina kategorijas balvu ieguvušā militārā transportlīdzekļa «VR–1–FOX» dizaina autors Edijs Ļaksa; žūrijas speciālās atzinības par pašcieņas un piederības Latvijai veicināšanu ar dizaina paņēmieniem ieguvušās Rīgas patriotu mēneša komunikācijas kampaņas līdzautore Dārta Apsīte; modes un interjera dizainere Baiba Ripa; uzņēmēja dizaina jomā un kustības «Riga TechGirls» vadītāja Anna Andersone; projektēšanas biroja «DJA» arhitekts un vadītājs Didzis Jaunzems.

Ieva Zībārte

Arhitekte un publiciste, pašvaldības kapitālsabiedrības «Rīgas nami» Attīstības un būvniecības projektu vadības departamenta vadītāja. Kā arhitektūras un dizaina eksperte Latvijā pārstāv Eiropas Komisijas stratēģisko iniciatīvu «Jaunais Eiropas Bauhaus», darbojas Kultūras ministrijas Nacionālajā Arhitektūras padomē, Latvijas Arhitektu savienības valdē un Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijā. Raksta par arhitektūru, dizainu, pilsētvidi un populāro kultūru.

Edgars Zvirgzdiņš

Dizainers, dizaina studijas «Associates, Partners et Sons» dibinātājs un skandu zīmola «Aretai» līdzdibinātājs. Līdzās dizaina praksei nodarbojas ar dizaina vadību un zīmola dizaina stratēģiju izstrādi. Interesē dažādu mediju savienojums un sadarbība ar plaša spektra speciālistiem, veidojot izteiksmīgas pieredzes un produktus. Vairāki projekti, kuros Edgars bijis iesaistīts, novērtēti ar Latvijas Dizaina gada balvu, Latvijas Arhitektūras gada balvām un «Red Dot Design Award» produktu dizainā.

Kirils Kirasirovs

Grafikas dizainers un studijas «augusts.co» izveidotājs. Kirila darbiem raksturīga minimāla, lakoniska vizuālā valoda. Viņš ir sadarbojies ar dažādiem kultūras nozares projektiem — «Arterritory», «Fotokvartāls», «Tactile Baltics», «Punctum» un Latvijas Laikmetīgās mākslas centru. Šobrīd veido izstāžu grafikas dizainu Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā.

Mārcis Miķelsons–Germs

UX un pakalpojumu dizainers, UX dizaina nodaļas vadītājs un partneris digitālā dizaina, konsultāciju un izstrādes uzņēmumā «Cube». Mārcis ikdienā plāno un vada digitālu produktu un pieredžu izstrādi lieliem un maziem uzņēmumiem. Starp «Cube» klientiem ir tādi Baltijas zīmoli kā «Rimi», «SEB», «Elektrum», «Virši», «LMT», «Ergo» un «Circle K».

Edijs Ļaksa

Produktu dizainers ar divdesmit gadu pieredzi grafikas dizainā. Vada savu uzņēmumu «D1», kas specializējas auto dizainā un produktu vizualizācijās. Radījis pasaulē atzītos «Eurofighter» sērijas drifta auto «body kit» un militārā auto «Fox» virsbūves dizainu, kas apbalvots ar Latvijas Dizaina gada balvu 2023 produktu dizaina kategorijā. Edijs saņēmis arī «Golden Hammer» balvu interaktīvajā kategorijā.

Dārta Apsīte

Radošā direktore, strādājusi aģentūrā «Wrong», vēlāk vadījusi Rīgas domes Zīmola un dizaina nodaļu, kur īstenojusi Rīgas zīmola vizuālo atjaunošanu. Pēdējo divu gadu laikā Dārtas vadībā tapušās vizuālās komunikācijas kampaņas guvušas prāvu skaitu radošās izcilības balvu gan vietējos, gan starptautiskos konkursos. Dārtas veidotās kampaņas veicina pašcieņas un piederības izjūtu Latvijai ar dizaina un audiovizuāliem paņēmieniem.

Baiba Ripa

Modes un interjera dizainere, zīmola «Baiba Ripa» dibinātāja. Zīmola specializācija ir «couture» adījumi, līdz ar to kolekcijas iederas gan kultūras mantojuma, gan avangarda modes vidē. Pateicoties rūpīgai šķiedru un modes ciklu ilgtspējas izpētei, Baibas dizaina pieeja tiek augstu vērtēta tādās pasaules modes mekās kā Ņujorka un Parīze. Arī veidojot privātus un publiskus interjerus, dizainere īpašu uzmanību pievērš detaļām un kvalitātei.

Didzis Jaunzems

Arhitekts un dizainers, projektēšanas biroja «DJA» vadītājs, lektors RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātē. Pirms savas studijas dibināšanas strādājis «OMA», vienā no pasaules vadošajiem arhitektu birojiem. Veidojis scenogrāfijas vairākos Eiropas opernamos un multimediālas skatuves Latvijā, strādā ar dažāda mēroga ekspozīciju projektiem, tajā skaitā Latvijas «EXPO Dubai 2020» paviljonu. Ieguvis Latvijas Arhitektūras gada balvu un Latvijas Dizaina gada balvu par vides objektiem.

Anna Andersone

Uzņēmēja dizaina jomā, viena no jaunuzņēmumu ekosistēmas līderēm Latvijā un kustības «Riga TechGirls» vadītāja. Annas darbs jau vairāk nekā 20 gadu ir saistīts ar dizaina, komunikācijas un tehnoloģiju jomu un uzņēmējdarbību, līdzdibinot jaunuzņēmumus «Froont» un «berta.me», kā arī darbojoties «TechHub Riga» valdē. Viņas vadībā «Riga TechGirls» trīs gadu laikā apmācīts vairāk nekā 20 000 cilvēku Latvijā un ārvalstīs. Anna ir vieslektore Rīgas Ekonomikas augstskolā (SSE Riga), ir vadījusi Biznesa skolu jaunajiem uzņēmējiem.

Darbu iesniegšana divos periodos

Latvijas Dizaina gada balvas 2024 pieteikšanās kārtība paredz iespēju darbu autoriem vai to pasūtītājiem darbus konkursam iesniegt divos periodos — rudenī un ziemā —, tā padarot ērtāku gan pašu pieteikšanās procesu, gan arī strukturējot vērtēšanu. Rudens pieteikšanās konkursam noris no 2023. gada 1. oktobra līdz 10. novembrim un ziemas pieteikšanās — no 2024. gada 2. janvāra līdz 31. janvārim.

 

Konkursam darbus var pieteikt to autors vai cita ar darbu saistīta persona, piemēram, tā īpašnieks vai pasūtītājs. Darbus var pieteikt fiziskas vai juridiskas personas, tai skaitā valsts pārvaldes iestādes, pašvaldības, izglītības iestādes, uzņēmumi, organizācijas un citi.

 

Latvijas Dizaina gada balvai 2024 var pieteikt darbus, kas radīti kopš 2021. gada janvāra. Tie var būt gan Latvijā īstenoti projekti (neatkarīgi no autoru valstiskās piederības), gan tādi, kas īstenoti jebkur citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija. Darbu iesniegšana notiek tīmekļvietnē «Dizainabalva.lv», kur pieejama konkursa pieteikuma forma.

Darbu vērtēšanas kārtība

Konkursam iesniegto darbu vērtēšana notiek divās kārtās. Visus pieteikumus vispirms vērtē atlases žūrija, to darot divās darbu vērtēšanas sesijās: rudens vērtēšana notiek novembrī–decembrī; ziemas vērtēšana notiek februārī–martā. Pirmajā kārtā atlases žūrija izvērtē attiecīgajā pieteikšanās periodā saņemtos darbus un izvirza nominantus — otrajā konkursa kārtā iekļuvušos darbus. Fināla žūrija izvērtē nominantus un izvirza finālistus, lemjot par katras kategorijas uzvarētāju un Grand Prix ieguvēju.

Vērtēšanas kritēriji

Latvijas Dizaina gada balvai pieteikto darbu vērtēšanā tiks ņemti vērā Latvijas Dizaina stratēģijā 2022–2027 definētie dizaina jomas mērķi un rīcības virzieni, kā arī Eiropas Komisijas iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» vērtības. Konkursā iesniegto darbu vērtēšana balstīsies šādos kvalitātes kritērijos:

  • idejas oriģinalitāte un jaunrade,
  • problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam,
  • koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā,
  • funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums,
  • estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas,
  • ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums,
  • sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība.

 

Latvijas Dizaina gada balva ir nacionālas nozīmes apbalvojums dizainā ar mērķis ir apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru izcilāko sniegumu, sekmēt Latvijā radītā dizaina izmantošanu un Latvijas dizaina nozares attīstību, saikni ar citām nozarēm un izaugsmi ilgtermiņā. Apbalvojums ar Kultūras ministrijas atbalstu dibināts 2017. gadā. Līdz 2025. gada maijam to organizē Latvijas Dizaina centrs — Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.