Attēls no Signes Baumanes filmas «Mans laulību projekts»

Režisores un mākslinieces Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filmas «Mans laulību projekts» starptautiskā izrādīšana sasniegusi Latvijas filmai vēl nebijušu mērogu — to savās programmās iekļāvuši vairāk nekā 100 festivāli visā pasaulē, filma jau apceļojusi vairāku Eiropas valstu kinoteātrus, bet kopš oktobra sākuma nonākusi uz ASV un Kanādas kinoekrāniem. Nupat filma iekļauta arī ASV Kinoakadēmija publiskotajā 33 filmu sarakstā, kas pretendē uz «Oskara» balvas nominācijām pilnmetrāžas animācijas filmu kategorijā.

Ziņas Fold 11. decembris, 2023

Latvijas Nacionālais kino centrs informē, ka oktobra sākumā ar seansiem Ņujorkā tika uzsākta filmas «Mans laulību projekts» izrādīšana Ziemeļamerikā, tālāk filma ceļoja uz Losandželosu, Sanfrancisko, Sietlu, Toronto un citur, kopumā uz šo brīdi filma izrādīta jau 33 Ziemeļamerikas kontinenta pilsētās. Daudzās no tām ar skatītājiem tikties ieradās arī režisore Signe Baumane, lai pēc seansiem atbildētu uz interesentu jautājumiem.

 

«Pēdējie mēneši ir bijuši ļoti intensīvi, faktiski dzīvojam uz čemodāniem,» smejas Signe. «Taču sarunas ar skatītājiem ļoti uzlādē, reizēm atmosfēra zālē ir tāda, ka šķiet — lido dzirksteles! Un interesanti, cik atšķirīgi filmu uztver Latvijā un Ziemeļamerikā. Latvijā publiku vairāk uzrunāja Padomju Savienības vēsturiskās reālijas, atmiņas, sabiedrības aizspriedumi. Bet Ziemeļamerikā skatītāji ļoti dzīvo līdzi tam, kā filmā parādās vardarbība ģimenē, tās dažādās izpausmes. Un šīs tēmas izrādās universālas — piemēram, afroamerikāņu kopienas pārstāve Sanfrancisko bija patiešām pārsteigta, ka citā kultūrā un citā laikmetā situācijas ir identiskas tām, ar ko viņa saskaras ikdienā. Tādēļ esmu ļoti priecīga, ka Latvijas Saeima beidzot ratificējusi Stambulas konvenciju — no Amerikas sekoju līdzi šim procesam. Savā dzīvē esmu saskārusies ar vardarbību un zinu, cik svarīgi, lai ir kur meklēt palīdzību, tāpēc šis man liekas ļoti svarīgs solis.»

Savukārt filmas producents Roberts Vinovskis uzsver: «Tas, ka Latvijas studijā tapusi filma pretendē uz «Oskara» nomināciju vienā līmenī ar lielākajām Holivudas studijām, protams, ir lieliski! Taču man vēl daudz būtiskāks šķiet fakts, ka filma sasniegusi tik plašu skatītāju loku — tik vērienīga Latvijas filmas izrādīšana kinoteātros ārpus mūsu valsts ir bezprecedenta gadījums visā Latvijas kino vēsturē. Tas parāda, ka mūsu filmas var būt saistošas starptautiskai auditorijai arī ārpus festivālu loka. Domāju, tas ir liels sasniegums visam Latvijas kino.»

 

Pašlaik režisore Signe Baumane jau strādā pie sava jaunākā projekta — pilnmetrāžas filmas «Karmiskais mezgls», kas arī top «Studijā Lokomotīve». Tā būs noslēdzošā daļa pilnmetrāžas animācijas filmu triloģijā, kuras pirmā daļa ir «Akmeņi manās kabatās» (2014) un otrā — «Mans laulību projekts» (2022).

Signes Baumanes filma «Mans laulību projekts» pēc pasaules pirmizrādes prestižajā Traibekas filmu festivālā (Ņujorkā) izrādīta jau vairāk nekā 100 festivālu programmās visā pasaulē, bet visas Eiropas animācijas konkurencē kļuva par vienu no pieciem pilnmetrāžas darbiem, kas 2022. gadā tika izvirzīti prestižajai Eiropas Kinoakadēmijas balvai kategorijā «Labākā animācijas filma». Pasaules kino festivālos «Mans laulību projekts» saņēmis jau 24 balvas — gan žūrijas īpašo atzinību prestižajā Ansī festivālā Francijā, gan labākās animācijas pilnmetrāžas balvu Viborgas festivālā Dānijā, Grand Prix prestižajā Zagrebas Animācijas festivālā, Traionas filmu festivālā ASV, Friedrihštates animācijas festivālā Norvēģijā —, kā arī ieguvusi vēl virkni balvu dažādās kategorijās Rumānijā, Japānā, Dienvidkorejā, Ēģiptē un citur. Šīgada Štutgartes starptautiskais animācijas filmu festivāls Vācijā atzina Signi Baumani par vienu no svarīgākajām sievietēm animācijas industrijā un piešķīra festivāla īpašo balvu «Honorary Trickstar» par izcilu radošo un māksliniecisko sniegumu. Latvijā «Mans laulību projekts» Nacionālās kino balvas «Lielais Kristaps» pasniegšanas ceremonijā tika atzīts par 2022. gada labāko animācijas filmu, savukārt Signe Baumane saņēma balvas kā labākā animācijas filmas režisore un labākā animācijas filmas māksliniece.

 

Šogad ASV Kinoakadēmijas publiskotais Oskara balvas nominācijas pretendentu saraksts iekļauj rekordlielu animācijas filmu skaitu — 33, to skaitā arī «Sony», «Pixar »un citu pasaules lielāko animācijas studiju veidotās filmas. Nākamā gada 23. janvārī tiks nosauktas piecas filmas, kas saņems Oskara balvas nomināciju kategorijā «Labākā animācijas filma».