Tērps — Madara Indriksone. Foto — Artūrs Kondrāts

29. novembrī kultūrvietā «Eviart Gallery» norisinājās Latvijas jauno modes dizaineru konkursa «Modes Manifestācija 2023» fināls un tika paziņoti uzvarētāji. Grand Prix ieguva Alise Šutova no Latvijas Mākslas akadēmijas ar kolekciju «Turpinājums», kura ir viena no divām uzvarētājām bakalaura studiju kategorijā. Viņa balvā saņēma modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu apmācību kursu Milānas Jaunajā mākslas akadēmijā.

Ziņas Fold 1. decembris, 2023

Konkursa «Modes Manifestācija 2023» žūrijas priekšsēdētāja Ļubova Popova, modes žurnāliste un profesore Milānas Jaunajā mākslas akadēmijā (Nuova Accademia di Belle Arti, NABA), pēc fināla stāsta: «Esmu patiesi pacilāta par konkursa fināla skatēm. Studentu darbos varējām redzēt tik daudz dažādu pieeju modei — bija gan futūristisks skatījums uz modi, gan arī kaut kas romantisks, ko iedvesmojusi pagātne un renesanse. Tāpat bija ļoti interesanti formu, materiālu un apdruku meklējumi, un esam pilnīgi gandarīti par konkursa rezultātiem. Vēlos izteikt komplimentu arī konkursa rīkotājiem par lielisko organizāciju un kolekciju prezentāciju.»

Konkursa uzvarētājas

Konkursa finālā vērtēšana notika trīs kategorijās — vidējā izglītība, bakalaura studijas un maģistra studijas — atbilstoši studējošā izglītībai. No kategoriju uzvarētāju vidus tika nominēts viens Grand Prix ieguvējs. Bakalaura studiju kategorijā tika nominētas divas uzvarētājas, no kurām viena ieguva arī galveno konkursa balvu.

Grand Prix un bakalaura studiju kategorijas uzvarētāja — Alises Šutovas kolekcija «Turpinājums»

Latvijas Mākslas akadēmijas modes dizaina apakšnodaļas bakalaura studiju darbs

 

Kolekcijas mērķis ir rosināt sabiedrībā interesi par leģendām, pasakām un teikām, kas ir būtiskas mūsu intelektuālai izaugsmei, taču mūsdienās strauji zaudē savu popularitāti, dodot priekšroku materiālajai pasaulei. Kolekcijas centrālais elements ir digitālas apdrukas, kas radītas uz digitālām piegrieztnēm. Apdrukās izmantotā tetovējumu tehnika vieno moderno ar zūdošo. Kolekcijā lietotie kaulu elementi uzsver cilvēku un pasaku tēlu tuvo saikni. Tērpos izmantotajiem materiāliem ir raksturīgs komforts, siltums un neburzīgums — īpašības, kas nepieciešamas ikdienā valkājamam apģērbam.

Otra uzvarētāja bakalaura studiju kategorijā — Madaras Indriksones kolekcija «Iekšējais bērns»

Latvijas Mākslas akadēmijas modes dizaina apakšnodaļas bakalaura studiju darbs

 

Autores nodoms bija radīt sievietei apģērbu, kas raisa valkātājā prieku un atsauc atmiņā bezrūpīgo bērnību, modinot mūsu «iekšējo bērnu». Kolekciju caurstrāvo krāsu spēles un rotaļīgums, un tās īpašais akcents ir pogas — daudz pogu dažādos izmēros un krāsās. Divus apģērbu komplektus kopā rotā 13 000 pogu. To piešūšana prasījusi ļoti daudz laika un pacietības, jo katra poga tikusi atsevišķi šūta ar rokām. Apģērbu dizainā izmantotas autores radītas auduma apdrukas.

Uzvarētāja maģistra studiju kategorijā — Martas Cimdiņas kolekcija «Brain Fog»

Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras modes dizaina apakšnodaļas 1. kursa darbs

 

Kolekcijas «Brain Fog» koncepcijas pamatā ir refleksija par informācijas pārpilnības radīto prāta miglu, kurā viegli apjukt un pazaudēties. Autore uzdod jautājumu: «Kas mēs esam, kad migla izklīst?» Kolekcijā dominē minimālisms un klasika, ko papildina tumša batika, kas vizuāli atspoguļo drūmu domu ieplūšanu mūsu prātos. Marta iestājas par apģērbu, kas nekaitē ne valkātājam, ne dabai, tāpēc par tērpu pamatmateriālu izvēlēts lins, savukārt furnitūrai — kokosa pogas.

Uzvarētāja vidējās izglītības kategorijā — Bernadetas Betas Treijas kolekcija «Atspogulī»

Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas kvalifikācijas darbs

 

Iedvesma kolekcijai rasta sajūtās un pārdomās par pretstatu mijiedarbību vienā veselumā — brīvs un nevaldāms radošums pret tehnisku, zināšanās balstītu, kvalitatīvu izpildījumu. Tērpiem izmantoti dažādi materiāli — kokvilna, lins, zīda organza un jaukta sastāva materiāli. Daļu audumu Bernadeta Beta speciāli krāsoja, lai iegūtu īpašu toni. Kopskats papildināts ar pašdarinātām rotām no neordināriem materiāliem — avīzēm, kartona, PVA līmes, akrila krāsām u.c. — un dizaineres izstrādātām zeķubiksēm, kuru izšūšanai tika izmantoti dažādi diegi un tamborējumi.

Grand Prix ieguvēja Alise Šutova balvā saņēma modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu apmācību kursu Milānas Jaunajā mākslas akadēmijā 2024. gada vasarā. Savukārt stipendiju 500 eiro apmērā kolekcijas komercializācijai ieguva maģistra studiju kategorijas uzvarētāja Marta Cimdiņa. Alise Šustova un Bernadeta Beta Treija balvā saņēma publicitātes rakstu žurnālā «Lilit Look», bet Madara Indriksone — publikāciju radošo industriju komunikācijas platformā FOLD. Visas finālistes saņēma dāvanas no kosmētikas zīmoliem «Babe», «Avene» un «Sensilis».

 

Par godalgām konkursā cīnijās modes dizaina vai modes tehnikas programmu studējošo kolekcijas no vidējā profesionālā izglītības līmeņa līdz pat maģistra līmenim. Vidējās profesionālās izglītības kategorijā Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola tika pārstāvēta ar divām 3. kursā radītām kolekcijām — Viviānas Staroveckas kolekciju «9,8 m/s» un radošā dueta Akvelīnas Frišmanes un Ģirta Ivčenko kolekciju «De_konstrukcija». Finālā iekļuva arī Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas absolventes Bernadetas Betas Treijas kolekcija «Atspogulī» un Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas «Saules skola» absolventes Annas Erdmanes–Hermanes kolekcija «Planemo». Latvijas Mākslas akadēmiju finālā pārstāvēja četras kolekcijas, no kurām divas ir bakalaura studiju darbi, kuru autores ir Alise Šutova (kolekcija «Turpinājums») un Madara Indriksone (kolekcija «Iekšējais bērns»), un divas maģistra studiju programmas 1. kursā radītas kolekcijas — Martas Cimdiņas kolekcija «Brain Fog» un Zaigas Brutānes kolekcija «Lauztie ziedi». Finālā tika arī Rīgas Tehniskās universitātes dizaina tehnoloģiju institūta bakalaura programmas «Materiālu tehnoloģija un dizains» studentes Viktorijas Stepanjanas (Viktorya Stepanyan) kolekcija «Araksa» un Starptautiskajā modes akadēmijā (IFA Paris, International Fashion Academy) studējošās Megijas Luīzes Pudānes kolekcija «Araneae». Vairāk par finālistu kolekcijām — šeit.

Dalībnieku kolekcijas konkursa finālā vērtēja starptautiska žūrija. Tās priekšsēdētāja — modes žurnāliste un profesore Ļubova Popova no Milānas Jaunās mākslas akadēmijas, kurai ir vairāku desmitu gadu pieredze darbā ar itāļu modes namiem un kura ir modes vēstures grāmatu autore. Tāpat žūrijā bija modes dizainere Baiba Ripa, žurnāla «Lilit Look» galvenā redaktore un stila dizainere Kristīne Rudzinska, modes produktu noieta veicināšanas ārējos tirgos konsultante Anita Dzirne–Irlena un Latvijas modes palātas vadītāja, konkursa kuratore Dita Danosa.

 

Konkursa norisi 5. decembrī plkst. 14.00 papildinās tiešsaistes lekcija «Jaunākie modes virzieni» (The Latest Fashion Directions), kuru vadīs modes žurnāliste un profesore Ļubova Popova. Pieteikties lekcijai aicināts ikviens interesents — lai saņemtu «Zoom» saiti, nepieciešams aizpildīt reģistrācijas anketu. Savukārt konkursa fināla modes skates ieraksts būs skatāms nacionālās apraides televīzijā «TV24» 24. decembrī plkst. 16.00 un 25. decembrī plkst. 11.00.

 

Jauno modes dizaineru konkursa «Modes manifestācija 2023» kuratore ir Dita Danosa. Grafiskā dizaina autors ir Kirils Kirasirovs. Konkursa organizē Latvijas Modes palāta sadarbībā ar Milānas Jauno mākslas akadēmiju un Latvijas Dizaina centru. Konkurss tiek finansēts ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Jauno modes dizaineru konkursa organizēšanas tradīciju 2016. gadā iedibināja biedrība Latvijas Modes palāta (LMP). Tās mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot dažāda rakstura pasākumus — modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas u.c., vienlaikus arī izglītojot plašu sabiedrību par modes ilgtspējību un atbildīgu modes produktu patēriņu.