Foto — Uldis Briedis

Koncertzālē «Lielais dzintars» Liepājā no 13. janvāra līdz 30. martam būs skatāma fotogrāfa Ulda Brieža (1940–2023) portretu izstāde «Brīvam būt», kurā varēs aplūkot 80 Latvijā un Liepājā nozīmīgu personību fotogrāfijas, kas tapušas laika posmā no 1966. līdz 2010. gadam.

Ziņas Fold 9. janvāris, 2024

Fotogrāfs Uldis Briedis iemūžinājis Latvijas spilgtākās personības un zīmīgākos notikumus, savos darbos apvienojot gan māksliniecisku, gan dokumentālu vērtību. Savu fotogrāfa karjeru Briedis uzsāka tieši Liepājā, kur strādāja par fotokorespondentu rajona avīzē. Darbu kā žurnālists dažādos izdevumos viņš turpinājis līdz pat 2010. gadam un vairākkārt saņēmis balvas par savu veikumu. Kopš 1969. gada Briedis piedalījies izstādēs Latvijā un ārzemēs, un 2021. gadā fotogrāfa darbi iekļauti Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā «12 fotogrāfi / 125 fotogrāfijas / 10 sērijas», kurā aplūkojami izcilāko divdesmitā gadsimta otrās puses fotogrāfu darbi.

 

«Fotogrāfa Ulda Brieža latviešu kultūras personību portreti ir tapuši kā sava laika zīmju, notikumu un gara fotopieraksti. Tiem ir dokumentāls un vienlaikus pārlaicīgs raksturs. To varoņu sejas notvertas visdažādākajos dzīves mirkļos, ļaujot skatītājam sastapties ar radošuma būtību — to iekšējās brīvības sajūtu, kas, neraugoties uz laika ārējo rāmējumu, ir nepārtrauktā sasaistē ar avotu un patiesību. Radošums ir iekšējās brīvības manifestācija, kas nav ne apklusināma, ne noslēpjama. Tā izlaužas kā tīrradnis arī mirkļos, kad šķietami iespējama tikai zemtekstā. Tā ir brīvība būt un runāt universālajā zīmju, simbolu, tonalitāšu, triepienu, daudzpunktu un skaņas valodā,» par Brieža radošo veikumu raksta žurnāliste Una Meistere.

 

Izstādē koncertzālē «Lielais Dzintars» būs skatāmi Imanta Ziedoņa, Raimonda Paula, Mirdzas Martinsones, Katrīnes Pasternakas, Mārtiņa Brauna, Ulda Stabulnieka, Ērika Hānberga, Egona Līva, Haralda Sīmaņa un citu Latvijas kultūras autoritāšu portreti. Kā norāda izstādes rīkotāji — lai gan Uldis Briedis pērn devās aizsaulē, šīs personālizstādes foto eksponātu izvēlē viņš paspēja ņemt tiešu un aktīvu dalību.

 

Izstādi «Brīvam būt» rīko «Lielais dzintars» sadarbībā ar «Ola Foundation» un «Autonams». Kuratori — Ilze Pīlēna, Iveta Briede un Harijs Briedis. Plašāka informācija par izstādi — «Lielā dzintara» mājaslapā.