Izstāde «Teksts mūs neinteresē» LNB. Foto — Reinis Hofmanis

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) no šodienas, 18. janvāra, skatāma izstāde «Teksts mūs neinteresē», kas izceļ grāmatu dizaina, cilvēka un tehnoloģiju mijiedarbību. Izstāde ir viens no centrālajiem cikla «Latviešu grāmatai — 500» notikumiem šogad.

Ziņas Fold 18. janvāris, 2024

Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Izstāde «Teksts mūs neinteresē» pievēršas tās materialitātei un formas noturībai cauri gadsimtiem, aplūkojot 15. un 16. gadsimtā nostiprinātos tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības pamatprincipus, kas saglabājuši savu nozīmi arī mūsdienās. Izstādē skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi no LNB krājuma. Tie iepazīstina ar 16. gadsimta grāmatu iespiešanas tradīciju, atklāj Mollīna saikni ar Rietumeiropas grāmatniecību, kā arī uzsver zināšanu pārneses nozīmi. Izstādes vēsturiskā daļa apvienota ar ieskatu mūsdienu izaicinājumos — 21. gadsimtā poligrāfijas nozare turpina attīstīties līdz ar jaunajām tehnoloģijām, digitalizāciju un mainīgajām lasītāju vēlmēm.

 

No Gūtenberga preses revolūcijas līdz pat «Apple Macintosh» datora ieviestajām pārmaiņām — izstādes scenogrāfija veidota, iedvesmojoties no 20. gadsimta 80. gadu videospēlēm. Izstādes apmeklētāji nonāk pasaulē, kur interaktīvā veidā ar animācijas, instalāciju un video palīdzību atklājas grāmatu uzbūves principi. Izstādē apskatāms arī grāmatu dizainera Alekseja Muraško autordarbs, kas veidots kā grafisks eksperiments, izdevumā iekļaujot atsauces uz vairāku gadsimtu grāmatu dizaina un maketēšanas tendencēm.

Izstādes «Teksts mūs neinteresē» veidotāju komandas kodols ir kuratore un projekta vadītāja Ineta Vaivode, dizainere Madara Lesīte–Volmane un LNB Letonikas un Baltijas centa krājuma eksperte Beāte Orlova, un tā turpina 2023. gadā Plantēna–Moretusa muzejā (Antverpene, Beļģija) tapušās LNB viesiztsādes «Tipogrāfa esence. Nikolauss Mollīns: Rīga–Antverpene» pētniecisko līniju. Izstādes veidošanā piedalījās arī Latvijas Mākslas akadēmijas un Rīgas Valsts tehnikuma poligrāfijas un dizaina nozares mācībspēki. Sadarbībā ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociāciju LNB 5. stāva publiskajā zonā brīvpieejā apskatāma īpaša mūsdienu Latvijas tipogrāfiju izdevumu izlase. Izstādi papildinās daudzveidīga pasākumu programma — lasījumi, muzejpedagoģiskā programma un ekskursijas izstādes veidotāju vadībā. Savukārt sadarbībā ar Rīgas Valsts tehnikumu ir izveidota 16. gadsimta Kristofa Plantēna iespiedpreses kopija, kas rūpīgi veidota, balstoties Plantēna–Moretusa muzeja rasējumos.

 

Izstāde bez maksas skatāma LNB 5. stāva izstāžu zālē līdz 2025. gada 30. augustam. Tā ir daļa no cikla «Latviešu grāmatai — 500» programmas un īstenota ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda, Jelgavas tipogrāfijas un uzņēmuma «Arctic Paper» atbalstu.