Attēls — Kirils Kirasirovs

Līdz 15. februārim atvēra ziemas pieteikšanās Latvijas Dizaina gada balvai 2024 — augstākajam apbalvojumam dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī stimulēt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Darbus iespējams iesniegt piecās kategorijās: produktu dizains, pakalpojumu dizains, komunikācijas dizains, vides dizains un digitālie risinājumi.

Ziņas Fold 3. janvāris, 2024

Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2024 pieteikšanās kārtība paredz iespēju darbu autoriem vai to pasūtītājiem darbus konkursam iesniegt divos periodos — rudenī un ziemā —, tā padarot ērtāku gan pašu pieteikšanās procesu, gan arī strukturējot vērtēšanu. LDGB darbus var pieteikt to autors vai cita ar darbu saistīta persona, piemēram, tā īpašnieks vai pasūtītājs. Darbus var pieteikt kā fiziskas, tā juridiskas personas, tai skaitā valsts pārvaldes iestādes, pašvaldības, izglītības iestādes, uzņēmumi, organizācijas un citi. Konkursam iespējams pieteikt darbus, kas radīti kopš 2021. gada janvāra. Tie var būt gan Latvijā īstenoti projekti neatkarīgi no autoru valstiskās piederības, gan darbi, kas īstenoti jebkur citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija. Darbu iesniegšana notiek LDGB mājaslapā, kur pieejama konkursa pieteikuma forma un nolikums.

 

Ziemas pieteikšanās atvērta no līdz 15. februārim, un atlases žūrija darbus izvērtēs līdz 15. aprīlim. Tad sekos konkursa otrā kārta, kurā starptautiska fināla žūrija vērtēs rudens un ziemas nominantus un izvirzīs finālistus. Fināla žūrija arī lems par katras kategorijas uzvarētāju un Latvijas Dizaina gada balvas Grand Prix ieguvēju. Konkursa otrā kārta noslēgsies ar Dizaina gada balvas pasniegšanu 2024. gada maija beigās. Precīzi norises datumi tiks laicīgi izziņoti LDGB mājaslapā.

 

Visus iesniegtos darbus vērtē atlases žūrija, kurā strādā atzīti Latvijas dizaina profesionāļi — katrā kategorijā darbojas priekšsēdētājs un divi žūrijas locekļi. Kategoriju priekšsēdētāju pienākumus veic arhitekte un «Jaunā Eiropas Bauhaus» eksperte Ieva Zībārte, dizainers un uzņēmējs Edgars Zvirgzdiņš, grafikas dizainers Kirils Kirasirovs un uzņēmuma «Cube» UX dizaina nodaļas vadītājs un partneris Mārcis Miķelsons–Germs. Kā atlases žūrijas locekļi darbojas: LDGB 2023 produktu dizaina kategorijas balvu ieguvušā militārā transportlīdzekļa «VR–1–FOX» dizaina autors Edijs Ļaksa; radošā direktore Dārta Apsīte; modes un interjera dizainere Baiba Ripa; uzņēmēja dizaina jomā un kustības «Riga TechGirls» vadītāja Anna Andersone; projektēšanas biroja «DJA» arhitekts un vadītājs Didzis Jaunzems.

 

Atlases žūrija ziemas pieteikšanās iesniegtos darbus vērtēs atbilstoši konkursa nolikumā definētajiem vērtēšanas kritērijiem:

  • idejas oriģinalitāte un jaunrade,
  • problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam,
  • koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā,
  • funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums,
  • estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas,
  • ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums,
  • sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība.

 

Latvijas Dizaina gada balvas 2024 rudens pieteikšanās ilga no 1. oktobra līdz 10. novembrim. No saņemtajiem 62 pieteikumiem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzījusi 31 darbu. Darbu vērtēšana notika piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risinājumi. Visvairāk pieteikumu tika saņemts komunikācijas dizaina kategorijā — 20 —, kam sekoja vides dizaina kategorija ar 19 pieteikumiem un produktu dizaina kategorija ar 16 pieteikumiem. Ar rudens pieteikšanās nominantiem var iepazīties šeit.

 

Latvijas Dizaina gada balva ar Kultūras ministrijas atbalstu dibināta 2017. gadā. Līdz 2025. gada maijam to organizē Latvijas Dizaina centrs — Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.