Publicitātes attēls – RTU ADI

Ar jauno arhitektu izlaidumu un diplomprojektu izstādes «Sapņu struktūras» atklāšanu rīt, 8. martā, RTU Arhitektūras un dizaina institūts (ADI) atzīmēs savas mājvietas otrās desmitgades sākumu. Vakars sāksies plkst. 18.00 ar arhitektu izlaidumu ADI zīmētavā, savukārt plkst. 19.00 tiks atklāta diplomprojektu izstāde «Sapņu struktūras», bet no plkst. 20.00 ar performanci un dejām tiks svinēta ADI mājvietas jubileja.

Ziņas Fold 7. marts, 2024

«Radīt vietas, ko cilvēki iepriekš nav piedzīvojuši, tādas, kas paliek atmiņā un dod sapni par nākotni,» tā, citējot japāņu autodidaktu arhitektu Tadao Ando, savu pasaules redzējumu un sajūtu raksturo 33 jaunie arhitekti, kuri šonedēļ saņems Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) diplomus par profesionālo maģistra grādu arhitektūrā iegūšanu.

 

Inovatīvu un ilgtspējīgu pieeju meklēšana kultūrvēsturisku objektu un pilsētvides atdzīvināšanai, sabiedrībai aktuāli sociālie jautājumi, iedzīvotāju aktīvāka iesaiste apkaimju un dzīvestelpas pilnveidošanā, ir temati, kurus savos pētījumos un diplomprojektos risina šī gada RTU ADI absolventi. Piemēram, Laura Bidzāne meklējusi iespējas paplašināt Dzelzceļa muzeju, veidojot to kā atvērtu sociālās komunikācijas vidi ar iekļaujošu publisko ārtelpu. Danna Degle pētījusi dažādus arhitektūrā balstītus pilsētvides dzīvināšanas principus un izstrādājusi vadlīnijas Vidzemes tirgus kvartāla dzīvināšanai. Veidojot vīziju Bērzes dzirnavu teritorijas attīstībai, Anna Tihanova apbūvē integrējusi atjaunojamo energoresursu tehnoloģijas un iecerējusi, ka nākotnē šis kultūrvēsturiskais piemineklis būs Vides skola, kur ikviens varēs izglītoties, kā mazināt savu ekoloģisko pēdu un dzīvot videi draudzīgāk. Iepazīstoties ar dažādām pieejām spēkstaciju projektēšanā, Tils Zigmunds Ozoliņš savā diplomprojektā radījis multifunkcionālu pētniecības centru, kas spētu mijiedarboties ar augstas drošības valsts mēroga kodolreaktoru. Savukārt Daniils Klekers analizējis jauno tehnoloģiju nozīmi pilsētu atjaunošanā pēc katastrofām un kā iespējamo risinājumu dzīvojamās vides revitalizācijai Borodjankā, Ukrainā piedāvā izmantot modernas moduļu mājas.

 

Visus jauno arhitektu diplomprojektus izstādē «Sapņu struktūras» būs iespējams aplūkot līdz 5. aprīlim RTU Arhitektūras un dizaina institūta ātrijā darbdienās no plkst. 9.00 līdz 20.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieeja izstādē — bez maksas.

 

Jauno arhitektu izlaidums un diplomprojektu izstādes atklāšana iezīmē jaunu desmitgadi ēkai, kuru kā pirmo renovēto ēku RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā atklāja 2013. gadā un kurā mājvietu rada toreizējā RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūts. Desmit gadus arhitekti, dizaineri un tekstilnieki ir bijuši draudzīgi kaimiņi, bet kopš 2024. gada janvāra, kad, apvienojot Arhitektūras fakultāti un MLĶF Dizaina tehnoloģiju institūtu, tika izveidots ADI, ir kļuvuši par sabiedrotajiem. ADI direktore Māra Liepa–Zemeša ir pārliecināta, ka ciešāka arhitektu, dizaineru un tekstilnieku sadarbība rezultēties starpdisciplināros projektos, kuru īstenošanā varēs piedalīsies arī inženieri un citu nozaru pārstāvji. Studējošajiem būs pieejamas plašākas radošo izpausmju iespējas un savstarpējā sinerģijā radīsies jaunas idejas labākai nākotnei.

 

Uz ADI ēkas desmitgades svinībām «Jaunā dekāde», kas sāksies 8. martā plkst. 20.00 ar levitējoša kuba performanci «Ēkas sinerģija» 1. stāva ātrijā, turpināsies visos ēkas stāvos un noslēgsies ar dejām un ballīti zīmētavā, ir aicināti visi ADI studējošie un strādājošie, kā arī RTU absolvējušie arhitekti, dizaineri un tekstilnieki. Pasākuma viesus priecēs DJ Dāvids Pikša, par atspirdzinājumiem un uzkodām rūpēsies dzērienu un austeru bārs «Buržujs» un šefpavārs Renārs Purmalis. Ieeja bez maksas, iepriekš reģistrējoties.