Attēls — LMA Dizaina nodaļa

21. maijā notiks Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina dienu iesildošais pasākums — saruna «Neredzamais dizainā: idejas, sadarbība un integrācija», kuras mērķis ir atklāt dizaina slēpto pusi. Pasākuma pirmajā daļā eksperti diskutēs par izglītības un starpnozaru sadarbības nozīmi industrijas attīstībā, savukārt otrajā daļā jaunie dizaineri dalīsies savos pieredzes stāstos.

Ziņas Fold 17. maijs, 2024

Šogad LMA Dizaina nodaļas centrālie notikumi — LMA Modes skate un izstāde «Dizaina dienas» — tematiski pievēršas studentu radošajam procesam, kas bieži vien paliek apslēpts skatītāju acīm. Tādējādi tiek uzsvērta gan dažādu dizaina jomu sintēzes, gan starpdisciplināras pieejas nozīme jauna dizaina radīšanā.

 

«Dizains ir nozare, kas rada augstas pievienotās vērtības pakalpojumus. Ne velti pēdējos gados burtu kombināciju STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics, latviski — zinātne, tehnoloģija, inženierija, matemātika) papildina A jeb «arts» (māksla — angļu val.). Gan izglītībā, gan inovācijās tehniskie risinājumi iet roku rokā ar dizainu, viens otru papildinot un tādā veidā ceļot gala produkta vērtību. Proti, tehnoloģiju sasniegumi atklāj savu potenciālu ar dizaineru līdzdalību, jo zinātnieku radītās inovācijas šādi tiek pielāgoties ikdienas dzīvei un lietotāju pieredzei,» starpdisciplinaritātes aspekta svarīgumu uzsver LMA Dizaina nodaļas vadītājs Matīss Zvaigzne.

 

Lai spilgtinātu šo tēmu aktualitāti Latvijas dizaina nozarē, tostarp iezīmējot arī augstākās izglītības lomu industrijas attīstībā, 21. maijā plkst. 15.30 interesenti aicināti uz publisku diskusiju un sarunu «Neredzamais dizainā: idejas, sadarbība un integrācija» divās daļās. Pirmajā daļā (plkst. 15.30–17.00) notiks nozares speciālistu paneļdiskusija, kuru moderēs Ilze Dobele. Otro pasākuma daļu (plkst. 17.30–18.30) vadīs Rojs Rodžers, kurš četriem jaunajiem dizaineriem — Ilzei Muciņai («Mucina studio»), Reinim Krūmiņam («Backdoor Market»), Naurim Jostsonam («Fonetika Grotesk») un Keitai Augstkalnei («Fungo») — uzdos ērtus un ne tik ērtus jautājumus par viņu eksperimentiem ceļā uz sava radošā projekta iznākumu.

 

«Diskusiju un sarunu rīkojam pirms LMA Dizaina nodaļas centrālajiem notikumiem, lai ikvienam interesentam būtu iespēja labāk iepazīt dizaina nozari un dažādās komponentes, kas ir būtiskas dizaina izstrādē. Aicinām apmeklēt šo diskusiju un sarunu, jo tā noteikti ļaus citādāk palūkoties uz mūsu studentu sasniegumiem LMA Modes skatē un Dizaina dienās,» par gaidāmo notikumu cikla iesildošo pasākumu stāsta Matīss Zvaigzne.

 

LMA Modes skate notiks 30. maijā VEF «Vasarnīcā» plkst. 19.00, un tajā būs redzamas 19 labākās kolekcijas. Šī gada jauno modes dizaineru kolekciju iedvesmas pamatā ir bērnības atmiņas un dziļi personiski stāsti, kā arī līdztiesības jautājumi un ilgtspējīga dizaina risinājumi. Savukārt labākos dizaina darbus no LMA Dizaina nodaļas grafikas, produktu, interjera un metāla dizaina specialitātēm varēs skatīt LMA galvenās ēkas (Kalpaka bulvāris 13) 1. stāvā no 6. jūnija līdz 14. jūlijam izstādē «Dizaina dienas».

 

Paralēli centrālajiem notikumiem norisināsies vairākas starptautisku un lokālu vieslektoru lekcijas, meistardarbnīcas, prezentācijas un iepriekšējā gada LMA Modes skates filmas «Kliedziens» pirmizrāde. Pilna programma — LMA mājaslapā.