Tērps no «Fyodor Golan» 2013. gada pavasara/vasaras kolekcijas «Svētais kalns». Foto — Silvija Šiplika (Sylwia Szyplik)

No 14. jūnija līdz 1. septembrim Latvijas Nacionālais mākslas muzejs apmeklētājiem piedāvās starptautiski atzītā laikmetīgās modes zīmola «Fyodor Golan» pirmo retrospekciju «Sadursmes harmonija». Zīmolu 2009. gadā Londonā izveidoja jauno dizaineru pāris — Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas. Dueta ekspresīvie tērpi ieguva ievērojamu rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, piesaistot gan slavenību uzmanību, gan plašu klientu loku visā pasaulē.

Ziņas Fold 30. maijs, 2024

Izstāde «Sadursmes harmonija» iepazīstinās ar «Fyodor Golan» bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā laikmetīgā dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola estētikas transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas kultūras personībām.

Izstādes koncepcijas pamatā ir priekšstats par sadursmes harmoniju — dinamisku spēku, kura avots ir šķietami nesavienojamu elementu (personību, ideju, formu, krāsu, faktūru) radoša kolīzija, kas veido «Fyodor Golan» īpašo rokrakstu. Fjodora un Golana pieeju raksturo pastāvīga saķere ar aktuālajiem modes industrijas, laikmetīgā dizaina un globālās sabiedrības procesiem, pārinterpretējot gan pagātnes kultūras faktus, gan mūsu acu priekšā dzimstošas tendences.

 

Zīmola kolekcijas, kas no 2012. līdz 2020. gadam prezentētas Londonas modes nedēļā, reflektē par tēmām, kas rezonē ar pasaulē notiekošo un nosaka izstādes tematisko struktūru: «Digitālā romantika» izseko kaislības metamorfozēm sociālo tīklu laikmetā, «Ārkārtas stāvoklis» aktualizē klimata krīzes radītos izaicinājums, savukārt «Svētais kalns» uzbur laikmetīgu sakrālo estētiku ārpus tradicionālo reliģiju ieloka. Izstādes centrālajā daļā Muzeju krātuves Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijā «Skulptūru mežs» «Fyodor Golan» spožākie vakartērpi mijiedarbojas ar Rietumu mākslas vēsturē svarīgākajiem tēlniecības darbiem, veidojot radošo spriedzi starp mākslas kanonu un laikmetīgās modes vibrāciju.

Izstādes daudzos pavedienus savelk kopā Fjodora Podgornija risinātais dialogs ar mākslas darbiem un priekšmetiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un citu Latvijas muzeju krājumiem, rūpīgi kūrētajā asociāciju tīklā apkopojot iespaidus, artefaktus un paņēmienus, kas ir veicinājuši «Fyodor Golan» maksimālistiskās pieejas tapšanu un attīstību, jaunatklājot arī dizainera saikni ar Latvijas kultūras mantojumu.

 

Izstāde «Sadursmes harmonija» Muzeju krātuves telpās Pulka ielā 8, Rīgā būs skatāma no 14. jūnija līdz 1. septembrim. Tās idejas autors ir Fjodors Podgornijs, kurators — Aleksejs Beļeckis. Izstādes norisi pavadīs plaša publiskā programma ar dažādu paaudžu modes profesionāļu, mākslinieku un pētnieku virzītām diskusijām, darbnīcām un performatīviem notikumiem. Izstādes jaunumiem varēs sekot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājasalpā.

«Fyodor Golan» ir Londonas modes zīmols, ko 2009. gadā izveidojuši dizaineri Fjodors Podgornijs (Latvija) un Golans Frīdmans (Golan Frydman, Izraēla). 2011. gada septembrī duets uzvarēja prestižo «Fashion Fringe Award» konkursu, izpelnoties pasaules modes profesionāļu atzinību un saņemot atbalstu turpmākai darbībai. Zīmola kolekcijas izrādītas Londonas, Berlīnes, Singapūras un Šanhajas modes nedēļā, kā arī «Fashion in Motion» modes skašu sērijā Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Dizaineru veikums atspoguļots «Vogue», «Garage», «Dazed», «Financial Times» un citos starptautiskos preses izdevumos. «Fyodor Golan» tērpus iecienījušas tādas pasaules zvaigznes kā Madonna, Rianna, Dženifera Lopesa, Ariana Grande un citas, kā arī virkne Latvijas kultūras personību.