Attēls no animācijas filmas «Straume»

Sestdien, 15. jūnijā, norisinājās pasaulē prestižākā animācijas filmu festivāla Ansī (Festival international du film d’animation d’Annecy) balvu pasniegšanas ceremonija, kurā Ginta Zilbaloža filma «Straume» («Flow») ieguva vairāk godalgu nekā jebkura cita animācijas filma, saņemot četras galvenā festivāla konkursa balvas.

Ziņas Fold 18. jūnijs, 2024

Ansī festivāla noslēguma ceremonijā režisors Gints Zilbalodis uz skatuves kāpa vairākkārt — filmai «Straume» tika piešķirta žūrijas balva, skatītāju balva un «Gan Foundation» balva — atbalsts filmas tālākai izplatīšanai Francijā. Iepriekšējā vakarā tika piešķirtas festivāla speciālbalvas, un Straume saņēma godalgu par labāko pilnmetrāžas filmas mūziku, kuru komponējis pats Zilbalodis sadarbībā ar komponistu Rihardu Zaļupi. «Straume» prestižajā animācijas filmu festivālā bija vienīgā, kas izpelnījās tik daudz godalgu. Līdzīgi kā Kannu kinofestivālā, kur filma piedzīvoja pasaules pirmizrādi, arī Ansī tā tika uzņemta ar vairāku minūšu ilgām stāvovācijām.

 

Ginta Zilbaloža filma Straume vēsta par Kaķi — individuālistu, kurš dzīvo krāšņā un cilvēku pamestā pasaulē. Kad Kaķa mājas iznīcina plūdi, viņš ir spiests meklēt patvērumu nelielā laivā. Lai izdzīvotu, Kaķim jāiemācās sadzīvot ar dažādu citu sugu zvēriem, tai skaitā Kapibaru, Lemuru, Putnu un Suni. Straume ir poētisks un vizuāli iespaidīgs animācijas kino bez dialogiem.

«Es daudz labprātāk komunicēju ar attēliem, nekā ar vārdiem, to pierāda arī mana filma, kurā nav teksta. Saņemt tik daudz godalgu lielākajā pasaules animācijas notikumā ir neaprakstāms prieks. Gribu pateikties filmas komandai, producentiem un atbalstītājiem, kas uzņēmās veidot un finansēt šo īpatnējo, riskanto jauna režisora darbu. Visvairāk mani iepriecina skatītāju balva, un esmu patiesi laimīgs, ka filma tiks izplatīta kinoteātros daudzviet pasaulē un nesīs Latvijas animācijas vārdu tālāk,» pēc triumfa Ansī saka filmas režisors Gints Zilbalodis.

 

Ansī starptautiskais animācijas filmu festivāls ir viens no pazīstamākajiem un prestižākajiem animācijas filmu festivāliem pasaulē, tas katru gadu jūnijā norisinās Francijā. Festivāls ir slavens ar savu gados jauno publiku — ik gadu uz Ansī brauc tūkstošiem animācijas studentu —, taču festivālu apmeklē arī pasaulē pazīstamāko animācijas studiju pārstāvji no «DreamWorks», «Pixar» un citām. Ansī festivāla galvenā konkursa programma, kurai atlasīta filma «Straume», kinoindustrijā tiek uzskatīta par pasaulē lielāko un svarīgāko animācijas filmu konkursu.

 

«Mazas valsts autoru animācijas filmai saņemt visvairāk balvu konkursā, kurā piedalās rūdīti animācijas veterāni no visas pasaules, — tas liecina par Latvijas kino starptautisko konkurētspēju visaugstākajā līmenī. Filmas vēstījums par savstarpējo sadarbību un empātiju aizkustina. Priecājos kopā ar visu komandu ne tikai par panākumu Ansī, bet arī par to, ka filmai šis ir tikai ceļa sākums,» vēsta producents Matīss Kaža. Latvijas pirmizrādi filma piedzīvos rudenī.

Iepriekš «Straume» ar stāvovācijām uzņemta Kannu kinofestivālā un izpelnījusies pozitīvu kritiķu vērtējumu. Britu izdevums «The Telegraph» filmu nosaucis starp sešām spēcīgākajām Kannu kinofestivāla filmām, savukārt amerikāņu izklaides industrijas izdevums «The Hollywood Reporter» Ginta Zilbaloža darbu iekļāva savā Kannu top 20. Ietekmīgā filmu nozares portāla «IndieWire» recenzents Kristians Blauvelts (Christian Blauvelt) Zilbaloža filmu savā apskatā nosaucis par «vienu no svarīgākajiem animācijas celmlaužiem kopš studijas «Disney» leģendārās animācijas filmas Bembijs (1942)», bet «The Hollywood Reporter» kritiķis Deivids Rūnijs uzskata, ka filmas režisors Gints Zilbalodis ar šo darbu ierindojams starp pasaules izcilākajiem animācijas veidotājiem. Turklāt filma uzskatāma ne tikai par māksliniecisku, bet arī komerciālu veiksmi. Jau dažas stundas pēc pirmizrādes Kannās «Straumes» demonstrēšanas tiesības iegādājies viens no ietekmīgākajiem ASV mākslas kino izplatīšanas konglomerātiem, kurā ietilpst kompānijas «Janus Films», «Sideshow» un zīmols «Criterion».

 

Filmu Straume finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, «Eurimages», Francijas Nacionālais kino centrs, televīzijas «Arte» un «Canal+», arī dažādi reģionālie fondi un atbalsta programmas Francijā un Beļģijā. Filma veidota kā trīs valstu kopražojums, sadarbojoties studijām «Dream Well Studio» (Latvija), «Sacrebleu Productions» (Francija) un «Take Five» (Beļģija).