Foto — Andrea Avezzu, Venēcijas biennāles arhīvs

Kultūras ministrija ir izsludinājusi metu konkursu par Latvijas ekspozīcijas idejas koncepciju un īstenošanu Venēcijas biennāles 16. Starptautiskajā arhitektūras izstādē, kas notiks 2018. gadā. Konkursa mērķis ir izvēlēties saturiski augstvērtīgāko dizaina risinājuma metu Latvijas ekspozīcijas īstenošanai, lai reprezentētu Latvijas laikmetīgo arhitektūru vai arhitektūras mantojumu. Piedāvājumi jāiesniedz līdz šī gada gada 31. augustam.

Ziņas Fold 4. jūlijs, 2017

Venēcijas arhitektūras biennāle ir vērienīgākā un prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē. Latvija ar nacionālo ekspozīciju Venēcijas arhitektūras biennālē piedalās kopš 2002. gada, bet pagājušajā Venēcijas arhitektūras biennālē 2016. gadā sešu mēnešu laikā to apmeklēja vairāk nekā 260 000 skatītāju. Pirmo reizi arhitektūras un mākslas biennāļu vēsturē «Palasport Arsenale» hallē bija skatāms Latvijas, Lietuvas un Igaunijas jauno arhitektu kopīgi veidotais Baltijas paviljons.

Venēcijas biennāles 16. Starptautiskā arhitektūras izstāde notiks no 2018. gada 26. maija līdz 2018. gada 25. novembrim. Tās kuratores ir Ivonna Farela (Yvonne Farrell) un Šellija Maknamara (Shelley McNamara) (Īrija), kuras vada arhitektu biroju «Grafton architects» un 2012. gadā ieguvušas Venēcijas arhitektūras biennāles Sudraba lauvu, kā arī bijušas tādu prestižu konkursu kā «Mies van der Rohe Award» un Karaliskā Britu arhitektūras institūta «RIBA Stirling Prize» žūrijas locekles. Viņu definētā 2018. gada biennāles tēma ir «Freespace» (Brīvā telpa). Kuratores uzsver: ««Freespace» iedrošina pārskatīt domāšanas veidus, kā redzēt pasauli un rast risinājumus, kur arhitektūra rūpējas par katra šīs trauslās planētas iedzīvotāja labklājību un cieņu. «Freespace» ietver brīvību iztēloties, laika un atmiņu brīvo telpu, saistot kopā pagātni, tagadni un nākotni, ceļot uz mantotiem kultūras slāņiem, savienojot kopā arhaisko ar mūsdienīgo».

Konkurss par Latvijas ekspozīcijas idejas koncepciju un īstenošanu Venēcijas biennāles 16. Starptautiskajā arhitektūras izstādē notiks divās kārtās — metu konkurss un sarunu procedūra. Konkursa dalībnieku uzdevums ir radīt Latvijas ekspozīcijas idejas koncepciju atbilstoši biennāles kuratoru noteiktajai tēmai un kontekstā ar aktuālajiem procesiem Latvijas un pasaules laikmetīgajā arhitektūrā (un/vai iekļaujot arhitektūras mantojumu), kā arī izveidot koncepcijas saturam atbilstošu estētisku un funkcionālu ekspozīcijas dizaina risinājumu. Konkursa žūrijas komisijā darbojas arhitekti, kā arī arhitektūras un dizaina nozares eksperti. Žūrijas komisija izvērtēs dalībnieku iesniegtās metu idejas un to īstenošanas piedāvājumu, nosakot trīs visaugstāk novērtēto vietu ieguvējus. Konkursa dalībnieks, kurš būs ieguvis visaugstāko žūrijas novērtējumu un atbildīs kvalifikācijas prasībām, tiks aicināts uz sarunu procedūru par iepirkuma līguma nosacījumu izpildi.

Piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir 2017. gada 31. augusts. Plašāka informācija, kā arī metu konkursa nolikums ir pieejams Kultūras ministrijas mājaslapā.