Daudzdzīvokļu ēka Ģertrūdes ielā 121. Publicitātes foto

Šodien preses konferencē tika paziņoti atlases žūrijas izraudzītie nacionālas nozīmes apbalvojuma Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 nominanti. Šogad par valsts augstāko apbalvojumu arhitektūrā turpinās sacensties 9 darbi. Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiks nodota fināla žūrijas rokās, kura izraudzīs galveno balvu ieguvējus.

Ziņas Fold 11. aprīlis, 2018

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvas (LAGB) konkursam tika pieteikti 46 darbi, to vidū gan sabiedriski nozīmīgi objekti, gan privātmājas, gan arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Atlases žūrija pusfinālam ir izvirzījusi 9 darbus.

«Gada balvai iesniegtajos objektos iezīmējas divas svarīgas tendences Latvijas arhitektūras ainavā. Pirmkārt, projekti, kas saistīti ar vēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tālāku attīstīšanu, ir konkurētspējīgi arhitektūras piemēri Eiropas kontekstā. Ir vērojama pieaugoša konceptuāla interese un iejūtība pret esošo ēku substanci. Savukārt jaunbūvēs, kurām ne tikai jāveic vērtīgs pienesums sabiedrībai, jārespektē vietas un laika konteksts, bet arī jārada jauna forma, nereti rodas priekšstats par skaidras arhitektūras valodas un domas tīrības trūkumu. Pašvaldību projektos vērojama augsta mērķtiecība projekta sākumā, taču nepieciešamākais uzlabojums būtu jauni kvalitātes kontroles mehānismi projekta izstrādes un būvniecības procesā,» komentē LAGB 2018 atlases žūrijas pārstāve Dagnija Smilga.

Šogad darbus vērtēja atlases žūrijas sastāvā esošie iepriekšējā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji arhitekti Austris Mailītis, Kārlis Melzobs, Pēteris Blūms, Dagnija Smilga un Juris Lasis, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks Andris Eglītis.

«Veiksmīgākie objekti ir tie, kuros skaidrs virsuzdevums mijas ar nepārtrauktu arhitekta, pasūtītāja un būvnieka sadarbību līdz pat mēbeļu un iekštelpu dizaina risinājumiem. Katrā šī gada arhitektūras balvai nominētajā projektā meklējām gan vēstures sapratni un tradīcijas, gan spēcīgu konceptuālās arhitektūras domāšanu savienojumā ar uzdrīkstēšanos eksperimentēt,» tā Dagnija Smilga.

Fināla žūrija

Nākamajā vērtēšanas kārtā 9 nominētos darbus izskatīs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija. Tās sastāvā būs arhitekts, urbānists un Parīzes «Studio Muoto» vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihes «Hosoya Schaefer Architects» biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja «Kavakava» līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja «PUP architects» pārstāvis un Oksfordas Brūksas universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy).

Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

Arhitektūras nedēļa

LAGB 2018 ietvaros no 14. līdz 18. maijam Latvijā tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa, kuras laikā norisināsies vairāki pasākumi ar mērķi veicināt diskusiju par kultūru arhitektūras procesos, izcelt Latvijas arhitektūras izcilākos sasniegumus pēdējā gada laikā un veicināt plašākas sabiedrības iesaisti arhitektūras vidē. Šī gada LAGB vienojošā tēma ir būvkultūra — kādēļ nepieciešama laba un kulturāla arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme kulturālas vides veidošanā.

Arhitektūras nedēļas būtiskākie notikumi: nominantu izstādes atklāšana un publiska diskusija nedēļas sākumā, kā arī industrijas profesionāļu atvērtās lekcijas, kuras notiks 18. maijā. Tām sekos LAGB 2018 svinīgā balvu pasniegšanas ceremonija.

LAGB 2018 nominanti

  • Bērnu laukums «Labirints», Liene Mackus sadarbībā ar «Balta istaba».
  • Bērzpils kapličas restaurācija, Artūrs Lapiņš, inženieri Māris Bēnfelds un Ģirts Pavlovs, arhitektoniskā izpēte — Vija Strupule.
  • Dabas koncertzāle 2017, «Didzis Jaunzems Arhitektūra» — Didzis Jaunzems, Ervīns Gorelovs, Juta Davidovska.
  • Daudzdzīvokļu ēka Ģertrūdes ielā 121, Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša.
  • Izstāde «Tev ir pienākušas 1243 ziņas», ekspozīcijas un saziņas dizains — Rihards Funts, Toms Lucāns, dizaina studija «Rijada», asistente Roberta Fišere, kuratori — Kaspars Vanags, Zane Zajančkauska, Diāna Fransena.
  • Liepājas valsts 1. ģimnāzija, arhitekte Ilze Mekša, «Wonderfull».
  • «Rižskij Samogon» ražotne, «Nesens», «Variant Studio».
  • Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcija un A korpusa jaunbūves 1. kārta, «JKMM Architects» (Somija), skiču projekts — «JKMM Architects» sadarbībā ar arhitektu biroju «Nams», «Solve» (Austrija, medicīnas tehnoloģijas), «Oliver» (Izraēla, slimnīcas funkcionālie risinājumi), būvprojekts «Sarma&Norde Arhitekti», arhitekti Visvaldis Sarma, Gunta Grikmane, Aleksandrs Nedzveds, Andris Vītols, Toms Kampars, Evija Dansone, Jēkabs Vaicis.
  • VEF ražošanas korpusa pārbūve, «Zenico Projekts», Viktors Valgums, Viktors Valgums jun., Kaspars Dortāns, Tamāra Stuce.