Publicitātes foto

Biedrība «Ascendum» izdevusi piekto atjaunoto dzejas gadagrāmatu bērniem «Garā pupa», kuru sastādījusi dzejniece Inese Zandere. 2018. gada krājumu ilustrējusi māksliniece Liene Mackus, bet dizainu veidojuši Artis un Rūta Brieži.

Ziņas Fold 14. septembris, 2018

«Garās pupas» izdošanu 2014. gadā pēc ilgāka pārtraukuma atjaunoja biedrība «Ascendum» un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Šī gada izdevuma nodaļā «Jaunums» iekļauti 29 latviešu autoru līdz šim nepublicēti dzejoļi bērniem, tostarp Kārļa Vērdiņa, Māras Cielēnas, Arvja Vigula, Ingas Gailes, Andras Manfeldes, Marta Pujāta, Annas Belkovskas un Ilmāra Šlāpina darbi.

Latvijas dabas vēstures un tautasdziesmu attiecības pēta dabas sargs Uģis Rotbergs, bet nodaļā «Atgādinājums» publicēti darbi, kuru autori šogad svin apaļas jubilejas. Viņu vidū — Ontons Slišāns, Ārija Elksne, Imants Lasmanis un Inese Zandere. Papildu dzejai izdevumā iekļauta arī Ilmāra Šlāpina «Pasaka par puisēnu, kurš prata zivju valodu» un fragmenti no bērniem jau pazīstamo «Lupatiņu» stāstiem.

Visapjomīgāko no nodaļām veido pašu bērnu rakstītie dzejoļi — 59 pirmsskolas un skolas vecuma bērnu darbi. To vērtēšanas žūrijā šogad piedalījās aktieris Andris Keišs, māksliniece Gita Treice, kinorežisors Andris Gauja, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela un dzejnieks Andris Akmentiņš.

Šogad par «Garās pupas» ilustratori izvēlēta Liene Mackus. Māksliniecei raksturīgs tēlains izteiksmes veids, bagāta iztēle teksta interpretācijā, kas lasītājam ļauj ienirt stāsta vai dzejoļa noskaņā, satikt tur sapņainus tēlus un atklāt viņu noslēpumus. Gadagrāmatas dizaina autori ir Rūta Briede un Artis Briedis.

Grāmata «Garā pupa» izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu. 800 eksemplāri no kopējās tirāžas dāvināti Latvijas publiskajām bibliotēkām, taču izdevumu iespējams iegādāties arī Latvijas lielākajās grāmatnīcās.