Plakāts — Una Grants. Publicitātes foto

Par godu uzņēmuma «Latvijas dzelzceļš» simtgadei Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs sadarbībā ar dizaineri Unu Grants radījis dekoratīvu plakātu sēriju, kurā attēlotas piecu lielāko Latvijas pilsētu dzelzceļa staciju tehniskās shēmas.

Ziņas Fold 9. aprīlis, 2019

Sērijā radīti pieci plakāti ar Rīgas, Daugavpils, Liepājas, Jelgavas un Gulbenes dzelzceļa staciju shēmām. Šīs shēmas ir savdabīgi, tehniski zīmējumi, kas tiek izmantoti dzelzceļā un kuros tiek attēlots sliežu ceļu izkārtojums, pārmijas, signālierīces, ēku izvietojums un cita tehniskā informācija. Katra stacija plakātos aplūkota kādā vēsturiski nozīmīgā laikā, piemēram, Jelgavas stacija — 1944. gadā, kad tajā bija tikai Eiropas platuma 1435 mm sliedes, kādas tagad ir paredzētas «Rail Baltica» projektā. Savukārt Daugavpils stacija — 19. gadsimta beigās, kad dzelzceļš Latvijas teritorijā bija tikai attīstības sākumposmā. Pie stilizētā, lakoniskā sliežu ceļu zīmējuma uz plakāta ir arī neliela uzziņa par attēloto laika periodu.

«Ideja par plakātiem ar tehniskām staciju shēmām radās Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja darbiniekiem. Tiku uzrunāta, lai realizētu šo ideju, un sadarboties šķita tikai pašsaprotami, jo dēla mīļākais muzejs ir tieši dzelzceļa muzejs. Neskatoties uz to, ka staciju shēmas ir tehnisks zīmējums, manuprāt, tajā slēpjas kaut kas vairāk. Stacija ir kā simbols dzīvai, cilvēku iedzīvinātai pilsētai, kur mudž no vilcieniem un cilvēku trajektorijām. Ieraugot tehniskās staciju sliežu shēmas, saskatīju tajās interesantu grafisku zīmējumu un pat daļēju līdzību ar cilvēka anatomiskajām muskuļu šķiedrām,» komentē plakātu autore, grafikas dizainere Una Grants.

Staciju shēmu plakātus (izmērs — 420 x 594 mm) divās krāsās drukājusi sietspiedes meistare Sabīne Vekmane darbnīcā «Luste».

 

Plakātus un to komplektus patlaban ir iespējams iegādāties Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā, Uzvaras bulvārī 2A un Jelgavā, Stacijas ielā 3, taču autori informē, ka vēlāk tie būs pieejami arī citās tirdzniecības vietās.