Dzīvojamais rajons «Purvciems» Rīgā (1965), arhitekti Gunārs Melbergs, Ruta Paikune, Menards Medinskis u. c.

Latvijas Arhitektūras muzeja krājumā ir gandrīz tūkstotis 20. gadsimta Rīgas plānojuma projektu. Izstāžu cikls «Rīga, kuras nav. Kartes un plāni» iepazīstina ar Latvijas galvaspilsētas plānošanas dokumentiem, kuri to radīšanas laikā nebija publiski pieejami. 20. jūnijā tiks atklāta cikla piektā izstāde «Mikrorajoni. Spožums un posts».

Ziņas Fold 19. jūnijs, 2019

Pirmā izstāde «Rīga. Pamatplāns» (2015) iepazīstināja ar Rīgas jaunizbūves biroja (1923–1940) ambiciozo Lielrīgas projektu pusotram miljonam iedzīvotāju. Otrā izstāde «Zilās Rīgas zaļie ķīļi» (2016) parādīja ūdens akvatoriju un zaļo teritoriju potenciālu un plānotāju centienus nodrošināt katram pilsētniekam veselīgu vidi neatkarīgi no viņu dzīvesvietas. Trešā izstāde «Rīga. Pasažieri un krava. Satiksme un transports» (2017) atklāja pasažieru satiksmes un kravas transporta ietekmi uz pilsētnieku ikdienu. Ceturtā izstāde «Rīga. Galvenā iela» (2018) stāstīja par Rīgas centrālo asi, kas šķērso Daugavas labā krasta teritoriju no Berģiem līdz Daugavai, lai noslēgtos Pārdaugavā, Uzvaras parkā.

Jaunākā, piektā izstāde «Mikrorajoni. Spožums un posts» analizē būvniecības procesus laikā no 20. gs. 60. līdz 80. gadiem no mūsdienu skatupunkta, kad varam novērtēt ieguvumus un zaudējumus. Padomju režīms, iedvesmojoties no Eiropas pilsētplānošanas paraugiem, būtiski pārveidoja pilsētas nomales apkaimes, kur līdz tam atradās Pierīgas muižiņas, dārzniecības, izkliedēta mazstāvu apbūve un rīdzinieku sakņu dārzi jeb t.s. dārziņu kolonijas.

Izstāde nevar atbildēt uz samilzušajiem mūsdienu jautājumiem — ko darīt ar 60.–80. gadu apbūvi. Problēmu cēloņi meklējami padomju laikmeta pilsētbūvnieku centienos radīt vispārcilvēcīgu sociālo utopiju totalitārā režīma saimnieciskās mazspējas apstākļos. Tolaik tikai daļa no arhitektu piedāvājumiem tika realizēta. Izstādes kurators Jānis Lejnieks jautā — varbūt atrisinājums meklējams mikrorajonu izcelsmes analīzē, un mūsdienu Rīgas dalījums apkaimēs ir solis uz to?

 

Izstādes «Mikrorajoni. Spožums un posts» atklāšana notiks ceturtdien, 20. jūnijā plkst. 17.00. Izstāde apskatāma darba dienās Latvijas Arhitektūras muzejā Mazajā Pils ielā 19, Rīgā, no 21. jūnija līdz 10. septembrim. Ieeja — bez maksas.