Publicitātes attēls

Apgāds «Neputns» laidis klajā Asnates Smelteres grāmatu «Piecdesmit gadi Rīgas modē». Bagātīgi ilustrētais izdevums ir personisks atmiņu stāsts un nepretendē uz visaptverošu ieskatu Latvijas modes vēsturē, tomēr vienlaikus atklāj nozīmīgas industrijas vēstures lappuses, stāstot gan par Rīgas Modeļu namu un žurnālu «Rīgas Modes», gan neatkarības atgūšanas nestajām pārmaiņām.

Ziņas Fold 9. jūlijs, 2019

Apgāda «Neputns» izdotā grāmata «Piecdesmit gadi Rīgas modē» ir Asnates Smelteres atmiņu un pārdomu stāsts par viņas ilgo un veiksmīgo ceļu modes industrijā, kas aizsācies jau 20. gadsimta 60. gados ar modeles gaitām tolaik visā Padomju Savienībā plaši pazīstamajā Rīgas Modeļu namā un žurnālā «Rīgas Modes». 90. gados atvadījusies no modes skatuves, Asnate Smeltere jau neatkarīgajā Latvijā izveidoja elegances cienītāju augsti vērtēto zīmolu «Salons A», kas, reprezentējot vietējās modes labākās tradīcijas, turpināja pastāvēt vairāk nekā 20 gadus.

Grāmatas divas daļas iezīmē krasi atšķirīgus laikposmus pirms un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, kuri tikpat atšķirīgi atspoguļojas arī modes jomā. Pirmajā Asnate Smeltere stāsta par savu ienākšanu Rīgas Modeļu namā un ilggadējo pieredzi tajā, par tā vadītājām, tērpu māksliniecēm un manekenēm, par leģendārās Rīgas modes tapšanu ikdienā un tērpu skatēm, par fonā esošo padomju dzīves īstenību un tai ekskluzīvo privilēģiju — izbraukumiem uz modes prezentācijām ārvalstīs. Grāmatas otrā daļa veltīta «Salona A» tapšanai un tā pastāvēšanas gados gūtajai pieredzei, kas ietvērusi gan spožumu, gan postu — neatradis atbalstu privatizācijas cīņās, iecienītais salons savu veiksmīgo darbību bija spiests izbeigt.

«Piecdesmit gadi Rīgas modē» nav uztverama kā visaptverošas Latvijas modes vēsture — tas ir personisks atmiņu stāsts, kurā autore raksturo laikmetu un modi vienīgi caur pašas pieredzi, runā tikai par notikumiem, kuros pati bijusi klāt, un piemin cilvēkus, kas bijuši nozīmīgi viņas profesionālajā dzīvē. Un tomēr grāmata vienlaikus ir arī nozīmīga vēsturiska liecība par veselu pusgadsimtu Latvijas modē, par modi kā neatņemamu Latvijas kultūras daļu un dzīvīgu laikmeta spoguli.

272 lappušu biezo izdevumu papildina bagātīgs fotogrāfiju, zīmējumu un skiču klāsts no autores ģimenes arhīva, žurnāla «Rīgas Modes» lappusēm, kā arī dokumentāli attēli no muzeju, arhīvu un privātām kolekcijām. Projekta vadītāja ir Sandra Krastiņa, literārā redaktore — Antra Bula, grāmatas dizainu veidojusi Inta Sarkane, attēlus apstrādājis Jānis Veiss.

 

Grāmatu «Piecdesmit gadi Rīgas modē» iespējams iegādāties «Neputna» galerijā Tērbatas ielā 49/51, Rīgā, kā arī izdevniecības interneta veikalā un vairākās grāmatnīcās Latvijā.