«Gatavā dzeja». Foto — Krišs Salmanis

Apgāds «Neputns» izdevis Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājumu «Gatavā dzeja». ««Gatavās dzejas» iecere ir izmantot dzejā jau eksistējošus tekstus, kuri gatavā vai manipulētā veidā kļūst par dzejoļiem, kā arī dokumentēt dzīves pieredzi, kas parasti paliek ārpus dzejas rāmjiem,» skaidro grāmatas autors Kārlis Vērdiņš. Krājuma redaktors ir dzejnieks Raimonds Ķirķis, bet dizainu veidojis mākslinieks Krišs Salmanis.

Ziņas Fold 9. novembris, 2020

Dzejoļu krājums «Gatavā dzeja» apkopo tekstus, kas veidoti tehnikā, kas vizuālajā mākslā pazīstama kā «ready–made» un nozīmē gatavu ikdienišķu objektu pielīdzināšanu mākslas darbiem. Šeit izmantoti mums ikdienā apkārt cirkulējoši teksti: lietošanas pamācības, e–pasta vēstules, interneta ziņas, sludinājumi un materiāli, ar kuriem dalās Facebook lietotāji, kā arī Google meklētāja rezultāti un administratīvu, zinātnisku vai publicistisku tekstu fragmenti.

 

«Krājums iezīmē pagrieziena punktu kā autora radošajā biogrāfijā, tā arī mūsdienu latviešu dzejas norisēs kopumā. Atsakoties no iepriekšējos krājumos izstrādātā rokraksta, Vērdiņš šeit strādā ar atrastiem, jau gataviem tekstiem, atsakoties no pretenzijām uz subjektīvu pārdzīvojumu unikalitāti vai poētisku virtuozitāti. Tāpat arī krājums aicina pārvērtēt grāmatas kā ideoloģijas, masu ražošanas, birokrātijas, interneta un mediju, vēsturisku artefaktu un ekonomisko apstākļu ietekmju un izpausmju kopsummu,» komentē krājuma redaktors Raimonds Ķirķis.

Grāmatas noformējumu veidojis mākslinieks Krišs Salmanis. «Kopumā gandrīz izdevās noturēties Kārļa dzejas nospraustajā trasē — arī es centos ilustrācijām lietot gatavus attēlus. Pirmā bilde, piemēram, parādījās Mozilla Firefox pārlūkā, kad mēģināju apmeklēt dzejolī norādīto vietni www.sveiciens.lv. Grāmatas beigās lasāmo ilustrāciju sarakstu es uzskatu par savu dzejoli, ko izdevies iešmugulēt cita autora izdevumā.» Savukārt grāmatas vāks ar aizdari tapis, iedvesmojoties no gatavo ēdienu putuplasta kastītēm.

 

Kārlis Vērdiņš ir dzejnieks un literatūrzinātnieks. Viņš sarakstījis piecus dzejas krājumus pieaugušajiem un trīs dzejas krājumus bērniem, kā arī saņēmis vairākus nozīmīgus literārus apbalvojumus. Vērdiņa dzeja izdota krievu, poļu, čehu, angļu, spāņu, slovēņu un citās valodās. Šobrīd studē Vašingtona Universitātē Sentluisā, salīdzinošās literatūrzinātnes doktorantūrā.

 

Grāmatu var iegādāties «Neputna» galerijā Tērbatas ielā 49/51, apgāda mājaslapā un Latvijas grāmatnīcās. Grāmatas izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.