Foto — Aleksejs Muraško

Vizuālajā ceļvedī «Baltic Stories» («Baltijas stāsti») apkopoti iedvesmojoši stāsti par trīsdesmit kultūrvietām un notikumiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Grāmatā iekļautos stāstus papildina atzītu Baltijas valstu fotogrāfu oriģināldarbi.

Ziņas Fold 29. jūnijs, 2021

Vedot lasītāju izzinošā ceļojumā caur Baltijas valstu galvaspilsētām un vēl neiepazītām vietām, grāmatā «Baltic Stories» iekļautie stāsti piedāvā ieskatu daudzveidīgās un neierastās kultūras iniciatīvās. To vidū ir ielu mākslas festivāls Tartu, teātra festivāls Rīgā un draugu aizsākta radio stacija Viļņā, kā arī zaļi pilsētas sakņu dārzi, inovatīvi muzeji, neparastas laikmetīgās mākslas telpas un pagrimstošs, bet joprojām aktuāls padomju arhitektūras mantojums.

 

«Baltic Stories» domāta gan neatkarīgiem kultūras tūristiem, gan vietējās politikas veidotājiem un ikvienam ar interesi par efektīvām un jēgpilnām vietrades praksēm mūsdienās. Stāsti un fotogrāfijas atklāj kultūras un kopienu daudzveidību, kā arī to plašo ietekmi uz vietu attīstības procesiem, izceļot līdzdalības un sadarbības nozīmi. Vienlaikus grāmata uzdod jautājumu — kas ir kopīgs un kas atšķirīgs mūsdienu Baltijas reģionā?

 

Grāmatas autores ir jaunās pētnieces Anete Ušča un Liāna Ivete Beņķe. «Baltic Stories» tapusi sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas pilsētplānošanas, kopienu attīstības un mākslas ekspertiem. Grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško, savukārt fotostāstu autori ir seši jaunās paaudzes Baltijas valstu fotogrāfi, toskait Andrejs Strokins un Kristīne Madjare no Latvijas. Ceļvedis ir angļu valodā, un to izdevušas biedrības «Urban Institute» un «Culture Crab».

«Kā kultūras jomā, tā politikas veidošanā mūsdienās aizvien vairāk pievērš uzmanību dažādu sabiedrības locekļu aktīvai iesaistei un līdzdalībai. Tas ir svarīgi, jo ļauj mums iepazīt un ņemt vērā daudzveidīgus skatījumus uz vidi, kurā dzīvojam. Lai veidotu vietas, kur cilvēki jūtas piederīgi un par kurām ir vēlme rūpēties, lēmumu pieņēmējiem ir jāspēj iedziļināties cilvēku vērtībās un nozīmēs, kādas iedzīvotāji piešķir savām dzīvestelpām. Šie stāsti piedāvā konkrētus, praksē balstītus piemērus, kas parāda kultūras iniciatīvu ietekmi, izaicinājumus un veiksmīgas sadarbības iespējas,» ieceri skaidro grāmatas līdzautore Anete Ušča.

 

Ikviens aicināts 2. jūlijā plkst. 12.00–20.00 pievienoties starptautiskajiem grāmatas atklāšanas svētkiem — «Palanga Street Radio» tiešraidei no Viļņas kafejnīcas «Raštine», kas vienlaicīgi notiks arī bārā «Nurme» Rīgā, «EKKM» kafejnīcā Tallinā un «Third Space» galerijā Helsinkos.

 

Vairāk informācijas par ceļvedi un grāmatas tirdzniecības vietu saraksts atrodams «Baltic Stories» vietnē. Izdevums tapis ar Baltijas Kultūras fonda, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā un «Arctic Paper» atbalstu.