Attēls no «Riga IFF» apbalvošanas īsfilmas

Astotais Rīgas Starptautiskais kino festivāls «Riga IFF», kas šogad norisinājās 14.–24. oktobrī, ir noslēdzies. Vienpadsmit dienās klātienē un tiešsaistē tika izrādītas vairāk nekā simts filmas un aizvadīti pieci konkursi. Nu žūrija ir izvēlējusies festivāla uzvarētājus, kas tika paziņoti ar Lienes Lindes režisētas īsfilmas starpniecību. Galveno balvu ieguvusi lietuviešu režisora Andrjusa Blaževiča filma «Skrējēja».

Ziņas Fold 25. oktobris, 2021

Šogad «Riga IFF» apbalvošanas ceremonija epidemioloģisko ierobežojumu dēļ nevarēja notikt klātienē, taču festivāls par laureātiem ir izvēlējies pavēstīt citā veidā — ļaujot ikvienam interesentam noskatīties apbalvošanas īsfilmu. Darbā, kuru režisējusi Liene Linde un uzņēmis operators Dāvids Smiltiņš, aplūkota alternatīva ceremonija, kuru izspēlē aktieris Gerds Lapoška, aktieris un komponists Toms Auniņš, kā arī citi viesi no kino vides.

«Riga IFF» Pilnmetrāžas konkursa galveno balvu un 3000 eiro godalgu no apdrošināšanas kompānijas «Balta» deviņu darbu sacensībā ir saņēmis Andrjusa Blaževiča spraigi uzņemtais stāsts par sievietes cīņu ar laiku ceļā pie sava mīļotā filmā «Skrējēja».

 

Pilnmetrāžas konkursa žūrija uzsver, ka «šī filma izcēlās konkursa skatē kā ievērojams sasniegums un iespaidīga garīgās veselības, empātijas un tehnoloģiju savstarpējās saiknes izpēte satraucošā pilsētvides ceļojumā. Turklāt šīs filmas sarežģītā un daudzslāņainā galveno varoņu snieguma atstāto iespaidu nesīsim sevī vēl ilgi». Festivāls skatītājiem piedāvā uzvarējušo filmu redzēt vēl tikai vienā atkārtotā tiešsaistes seansā šovakar, 25. oktobrī, plkst. 19.oo.

Pilnmetrāžas filmu konkursa īpašā atzinība piešķirta Valdimāra Jouhansona sirreālajam ģimenes dzīves dabas attainojumam filmā «Jērs». Žūrija novērtējusi «alegorisku un ironisku portretējumu cilvēcei, uz kuras gulst galvenā atbildība par tās «zaudēto paradīzi» un vietu šai pasaulē, to aplūkojot caur mīta un realiātes prizmu.»

 

Festivāla īsfilmu sadaļas «Short Riga» Starptautiskā konkursa galveno balvu un godalgu 2000 eiro apmērā no «Balta» šogad saņēmis darbs, kas maigā, taču izlēmīgā veidā uzlūko autores pieredzi ar seksuālu izmantošanu bērnībā no radinieka puses — Olgas Lucovņicovas dokumentālā īsfilma «Mans tēvocis Tudors».

Žūrija īpašu atzinību izteikusi ekoloģijas stāstam par ģimenes un dabas saitēm Fanijas Begelī filmā «Pneima». Kā savu kandidātu prestižās Eiropas Kinoakadēmijas balvas «Eiropas īsfilma 2021» nominācijai «Riga IFF» izvirzījis Juanna Rītelas īsfilmu «38» — personīgu, asprātīgu un brīžiem pat nežēlīgu sievišķības attainojumu.

 

Festivāla īsfilmu sadaļas «Short Riga» Nacionālajā konkursā triumfējusi kino debija — režisores Helen Ora īsfilma «Panic» — «dadaistiska apcere par sievietes dzimumlomām, kas ierakstās šodienas sociālpolitiskajā diskursā par reprezentāciju.» Šis darbs tāpat apbalvots ar godalgu 1000 eiro vērtībā.

Divi laureāti ir arī «Riga IFF» bērnu filmu sadaļas «Kid’s Reel» konkursos — Eiropas Bērnu Filmu asociācijas (ECFA) locekļu žūrija par sadaļas Pilnmetrāžas konkursa uzvarētāju un kandidāti ECFA balvai ir pasludinājusi Stefano Čipāni sirsnīgo «Mans brālis — supervaronis!», kas vēsta par dzīvi ar brāli, kuram ir Dauna sindroms, savukārt bērnu īsfilmu sadaļā triumfējusi Igo de Fokomprē «Mamma ir lietus», kas arī izvirzīta nominācijai ECFA īsfilmu balvai.

 

Festivāla laikā darbojās arī bērnu žūrija — šogad filmas vērtēja Klāvs Bērziņš, Pauls Bērziņš, Miķelis Kreilis, Ketija Praija Vintere, Hanna Marija Suhanova, Anna Rūta Krieviņa, Guna Eglīte, Krišs Alberts Grīva, Mārtiņš Beika un Robins Elmeris. Žūrija ir lēmusi, ka balvu pasniegs Olivjē Peirū filmai «Kosmopuika», kas sadarbībā ar Latvijas Televīziju tiks pārraidīta maziem un lieliem skatītājiem visā Latvijā.

Šogad pirmo reizi savu balvu daudzsološākajam filmas projektam ir piešķīrusi arī festivāla industrijas programmas «Riga IFF Forum» sadaļa «Test Screenings». Festivāla atbalstītāja, studijas «BB Posthouse» balva — pēcapstrādes pakalpojumi 3 000 eiro vērībā — tika piešķirta Sandera Jona īsfilmai «Sierra».

 

«Riga IFF» top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas «Radošā Eiropa — Media», Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu. Vairāk informācijas par festivāla konkursu un godalgotajām filmām — «Riga IFF» mājaslapā.