Attēls — «Lampa»

Kas ir konstruktīva komunikācija un kā tā var palīdzēt mums sadarboties un saprasties ar līdzcilvēkiem? Kā ar valodas palīdzību veidot iekļaujošu vidi? Kāpēc izjūtam vajadzību būt opozīcijā vairākumam un kā tas liecina par veselīgu sabiedrību? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem Sarunu skolas «Lampa» 2021. gada rudens semestrī meklēs dažādi sarunu mākslā pieredzējuši lektori. Cikla pirmā nodarbība gaidāma jau 20. oktobrī.

Ziņas Fold 19. oktobris, 2021

Turpinot Sarunu festivāla «Lampa» vēstījumu visa gada garumā, Sarunu skola piedāvā iespēju attīstīt sarunāšanās kultūru, kā arī gūt dažādas prasmes, lai izprastu un uzlabotu savstarpējo saziņu. Kā ierasts, Sarunu skola piedāvā tikšanos ar interesantiem lektoriem tiešsaistes nodarbībās, kā arī iespēju uzdot savus jautājumus.

 

Pirmā rudens semestra nodarbība «Saruna par iekļaujošu valodu» ar filoloģi un podkāsta «Pieturzīmes» veidotāju Aigu Veckalni notiks šo trešdien, 20. oktobrī, plkst. 16.00 un būs pieejama tiešraidē «Lampa» Facebook lapā, kā arī portāla «Delfi» tiešraižu sadaļā. Šajā semestrī nodarbību ieraksti būs skatāmi arī televīzijā — kanālā TV4.

 

«Valoda ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, kas spēj dziedēt, sāpināt un pat sagraut. Vārdus var izmantot ne tikai domu, viedokļa un jūtu izteikšanai, bet arī radot vidi, kurā ikviens jūtas iekļauts, gaidīts un cienīts. Tādēļ pasaulē arvien biežāk runā par iekļaujošo valodu, tās ietekmi un svarīgumu. Lai gan latviešu valodā bieži izmanto terminu «politkorektums», vārds «iekļaujošs» ir trāpīgāks, jo tas lietotājam ir daudz saprotamāks un skaidrāks, kā arī labi sader kopā arī ar iekļaujošās sabiedrības jēdzienu. Ir jābūt ļoti uzmanīgam, lai ar vārdiem neapzīmogotu un nestigmatizētu. Jāatceras, ka primārais ir cilvēks, nevis viņa rase, diagnoze, dzimums seksualitāte, vecums un tā tālāk,» vēsta pirmās cikla nodarbības apraksts. Tās laikā tiks sniegta informācija par to, kā mainās valoda, standarti un attieksme, kādas vadlīnijas paredz Eiropas Savienības Padomes Ģenerālsekretariāts, kā apzināti varam domāt par dažādības iekļaušanu valodā un cieņpilnu attieksmi.

 

Šajā semestrī pavisam plānotas piecas nodarbības par iekļaujošu valodu, par konstruktīvu komunikāciju, cilvēku vēlmi būt opozīcijā, sarunām ģimenē un citām tēmām. Nodarbības vadīs dažādu profesiju un nozaru pārstāvji, kas pierādījuši izcilību savās nozarēs un var būt gan labi paraugi, gan labi skolotāji, piemēram, Edmunds Apsalons, Brēmenes Universitātes un Latvijas Universitātes doktors filozofijā un viens no Latvijas vadošajiem speciālistiem starppersonu komunikācijā, un Reinis Lazda, praktizējošs organizāciju psihologs, kā arī citi.

 

Sarunu skolu «Lampa» īsteno Fonds atvērtai sabiedrībai «Dots» kopš 2018. gada Rīgā un reģionos. Kopš 2020. gada pavasara nodarbības norisinās neklātienē un pieejamas tiešsaistē un ierakstos jebkuram interesentam Latvijā un ārpus tās. Pavisam līdz šim notikušas 59 nodarbības, ko apmeklējuši ap 15 tūkstoši cilvēku. Plašāka informācija par plānotajām nodarbībām, kā arī jau notikušo nodarbību ieraksti pieejami  «Lampa» mājaslapā.