Festivāla vizuālo tēlu šogad veidojuši no Ukrainas atbraukušie bērni zīmējumu darbnīcā sadarbībā ar vietējo jauniešu organizācijām «Karton» un «Young Folks»

Starptautiskais jaunā teātra festivāls «Homo Novus», kas notiks no 2. līdz 11. septembrim Rīgā, piedāvās 16 izrādes, kā arī atsevišķu pusaudžu veidotu programmu «Apvērsums». Festivāla centrā — bijušajā «Casino Latvija» Kaļķu ielā 24 — notiks dažādas sarunas, performances un citi notikumi. Šogad festivāls būs veltīts tumsas tēmai un cilvēku spējai attīstīt iekšēju redzēšanu, kā arī tajā tiks pētītas dažādas protesta formas.

Ziņas Fold 26. augusts, 2022

Savā 27. pastāvēšanas gadā starptautiskais jaunā teātra festivāls «Homo Novus» aicina skatītājus mirkli uzkavēties tumsā, lai, pieradinot acis pie nakts, sāktu skaidri saskatīt tagadnē notiekošo. «Pēdējie gadi līdz ar pandēmiju un karu šķiet aprijuši un izdzēsuši visu gaismu. Festivāla programma neizglābs pasauli, taču mēs varam piedāvāt drošu vietu, kur uz brīdi apstāties un iztēloties jaunu ceļu, pa kuru doties pretī dzīves piepildītai realitātei,» stāsta festivāla radošā direktore Beka Bergere.

 

Īsta, fiziska tumsa skatītāju apņems mākslas kolektīva «Wauhaus» (Somija) izrādē «Zibdeja» un dejotājas Lilianas Šteineres (Austrālija) «Sirēnas dejā», savukārt māksliniece Kjāra Bersani (Itālija) savā izrādē «Dzīvnieks» skatītājus ieaicinās savā iekšējā pasaulē. Teātra mākslinieki Jānis Balodis (Latvija) un Noels Kano (Argentīna/Nīderlande) izrādē «Brieža pēdējā nakts» stāstīs par mežiem, kas pilni ar cilvēkiem un vēl cilvēciskākiem gariem, kas tajos mīt. Īpašs notikums būs teātra «Back to Back Theatre» (Austrālija) filma «Ēna», kura tikko piedzīvojusi pirmizrādi Skotijā. Pēdējās desmitgades laikā «Back to Back Theatre» saņēmis gandrīz 20 nacionālos un starptautiskos apbalvojumus.

 

Šobrīd trimdā Polijā dzīvojošais baltkrievu aktieris Igors Šugaļevs ar mākslinieku Sergeju Šabohinu kopīgi veidotajā izrādē «375 0908 2334. Ķermenis, kuram zvanāt, pašlaik nav pieejams» pakļaus savu ķermeni cietumos izplatītai spīdzināšanas metodei, lai dalītos savā pieredzē un aktīvista skatījumā uz Baltkrievijā notiekošajiem protestiem. Savukārt lietuviešu māksliniece Agniete Lisičkinaite (Lietuva) savā izrādē «Hands up» centīsies izzināt, kas patiesībā atšķir padošanos no ziedošanās un samierināšanos no pretošanās.

Šī gada festivālā centrāla vieta tiks atvēlēta sadarbībai, dodot māksliniekiem vietu un iespēju rīkoties pašiem pēc saviem ieskatiem. Čīliešu vizuālā un kustību māksliniece Kote Haņa Suņiga ar latviešu māksliniecēm Klintu Šintu, Antu Poli un Martu Rubeni turpinās pagājušogad iesākto projektu «GuČi Fabrika» — ilglaicīgu performatīvu meklējumu mākslā, kas aicina padomāt par lietu reālo vērtību, izmaksām un masveida ražošanas darba apstākļiem. Savukārt ikviens, kurš nespēj no sava prāta izdzīt uzmācīgu mīlas dziesmu, būs laipni aicināts to ierakstīt mākslinieku dueta «Action Hero» (Lielbritānija) ceļojošajā ierakstu studijā, piedaloties viņu darbā «Ak, Eiropa». Biedrības «Sansusī» (Latvija) izrāde «Savādi cilvēki stāv ļoti savādi» būs spilgts notikums bērniem koncertšova formā, kurā apvienojas analogo sintezatoru skanējums ar operas balsi un kino projekcijām. To veidos komponista Platona Buravicka vokālais cikls baritonam un analogajiem sintezatoriem, kura pamatā ir Daniila Harmsa dzeja bērniem (Kārļa Vērdiņa atdzejojumā).

 

Brēmenes izrāžu nams «Schwankhalle» pārceļas uz Rīgu, lai iepazīstinātu ar astoņām 15 minūšu garām izrādēm, kurās piedalās viens mākslinieks un viens skatītājs. Publika varēs sastapt pareģi, Brazīlijas mūzikas žanra «baile funk» pasniedzēju, urbānās dejas mākslinieku, cilvēkveidīgu mākslīgo intelektu u.c. Amerikāņu mākslinieks Perel izrādē «Kuram tas rūp?!» atklās savu ķermeni publikai, lai ar aktīvu skatītāju līdzdalību noskaidrotu, kā pieņemt savu ievainojamību, kā panākt, lai sabiedrība apzinātos ikviena cilvēka neaizsargātību un kā tas var veicināt sociālas pārmaiņas. Dienvidkorejiešu mākslinieka Džaha Kū izrāde «Lallināt un trallināt» veidota kā politisks un personisks DJ sets par lingvistiskā imperiālisma ietekmi viņa dzimtajā zemē un daudzviet citur pasaulē, uzskatāmi parādot, kā līdz ar valodas noliegšanu tiek veicināta arī identitātes, minoritātes, iedzīvotāju un iedzīvotāju grupas izzušana.

Pirmo reizi festivāla vēsturē daļu no «Homo Novus» programmas patstāvīgi veidos desmit pusaudži no Latvijas un Norvēģijas. Jaunie kuratori strādā pie divu vērienīgu starptautisku skatuves mākslas festivālu programmu veidošanas — programmas «Apvērsums» festivālā «Homo Novus» un programmas teātra festivālam «Rosendal Shake Down», kas 2023. gada aprīlī notiks Tronheimā, Norvēģijā. «Apvērsuma» notikumi būs bez maksas.

 

«Homo Novus» un Latvijas Laikmetīgā mākslas centra festivāls «Survival Kit» šogad apvienojas kopīgos svētkos un stiprina sadarbību, ielūdzot apmeklētājus uz izrāžu, mākslas un mūzikas nakti 3. septembrī kultūras foruma «Baltā nakts» laikā Vecrīgā, vispirms aicinot uz festivāla «Homo Novus» atklāšanas izrādēm festivāla centrā Kaļķu ielā 24, un pēc tam dodoties rituālā gājienā cauri Vecrīgai uz Pils ielu 23, lai turpinātu nakti, dejojot «Survival Kit» izstāžu telpās. «Homo Novus» centrā gaidāmi arī dažādi mākslinieku rīkoti vakara pasākumi — sarunas, performances un ballītes —, kas skatītājiem būs pieejami bez maksas. Strādās arī bārs un ukraiņu virtuve «Borščs — garšīgi pie ukrainietēm», kurā norisināsies īpaši stāstu un sarunu vakari.

 

Pilna festivāla programma un biļetes uz izrādēm, kā arī informācija par vides pieejamību un izrāžu specifiku ir publicēta «Homo Novus» mājaslapā.