Foto no Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcijas (Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājums)

Mākslinieku apvienība «Orbīta» no 27. augusta līdz 3. septembrim aicina apmeklēt mini festivālu «Mākslas vasara Strenčos», kas veltīts mākslinieciskai vērošanai un fiksācijai fotogrāfijā un skaņā. Programmā paredzēta vēsturiskajai Strenču fotodarbnīcai veltīta izstāde, kā arī skaņu mākslas instalācijas.

Ziņas Fold 22. augusts, 2023

Centrālais festivāla «Mākslas vasaras Strenčos» notikums ir fotoizstāde «Pirms nokrīt egle» kādreizējās Strenču fotodarbnīcas telpās Rīgas ielā 17 — ēkā, ko pirms vairāk nekā 100 gadiem cēlis nu jau leģendārais fotogrāfs Dāvis Spunde, kurš darbnīcā strādāja kopā ar fotogrāfa Konrāda Kraukļa ģimeni. Strenču dokumentēšana jau iepriekš atradusies «Orbītas» mākslinieku redzeslokā. Fotodarbnīcas bēniņos uzglabātā stikla plašu kolekcija kopš 2021. gada iekļauta UNESCO programmas «Pasaules atmiņa» Latvijas nacionālajā reģistrā, un daļa no šīs kolekcijas sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju un kuratori Annu Volkovu 2019. gadā apkopota «Orbītas» izdotajā un starptautiski godalgotajā fotogrāmatā «Stikla Strenči».

 

Izstāde «Pirms nokrīt egle» ir idejisks «Stikla Strenču» turpinājums, un tās centrā ir kāds nesen uziets vēsturisks fotonegatīvs — Gaujas krastā krītoša egle, kas, kā izrādās, savulaik pārzīmēta uz auduma un Strenču fotostudijā izmantota kā fons neskaitāmām fotogrāfijām. Izstādes kuratore Anna Volkova stāsta: «Strenču fotodarbnīcas ēka lielā mērā ir bijusi atbildīga par šīs foto kolekcijas likteņa pavērsieniem — kad 2004. gadā darbnīcai tika mainīts jumts, stikla plates nonāca Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Tagad, nākamā remonta priekšvakarā, Dāvja Spundes mantinieks Viktors Gustsons telpas atvēlējis izstādei. Gatavojoties šim notikumam, darbnīcā atradām stikla negatīva plati ar krītošo egli, kuru pārzīmēta fona veidolā bijām manījuši daudzās Strenču fotodarbnīcas bildēs. Brīnišķīgā kārtā, kamēr pastāv krītošas egles attēls, egle nenogāzīsies — Strenču fotodarbnīcas meistari lieliski pārvaldīja šo fantastisko fotogrāfijas spēku!»

Izstādē būs aplūkojami grāmatā neiekļauti fotoattēli no Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājuma Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcijas, 2023. pavasarī fotodarbnīcā atrasti objekti, kā arī fotogrāfa un apvienības «Orbīta» mākslinieka Vladimira Svetlova no fotonegatīviem veidots objekts, kas tapis Vladimira un fotogrāfa Armanda Andžes («Baltic analog lab») vadītās stikla plašu meistarklases laikā. Pie fotodarbnīcas fasādes atradīsies vitrīna, kas ļaus digitāli ielūkoties darbnīcas telpās, un nelielu izstādes daļu varēs aplūkot arī ārpus darbalaika un tiešsaistē. Izstādes atklāšana gaidāma 26. augustā plkst. 17.00, un apmeklētājiem tā pieejama no 27. augusta līdz 3. septembrim plkst. 12.00–17.00. Noslēdzot festivālu, 3. septembrī plkst. 15.00 notiks tikšanās ar izstādes veidotājiem, savukārt plkst. 17.00 Strenču pilsētas bibliotēkā tiks aizvadīta saruna ar Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāju Baibu Teteri.

 

«Mākslas vasarā Strenčos» būs apskatāmi arī uz apkārtējo vidi orientēti skaņu mākslas darbi, kas iezīmē «Orbītas» dalībnieka Artūra Puntes kūrētā projekta «Strenču sonifikācijas stacija» darbības sākumu. Piemēram, festivālā būs apskatāma brīvdabas skaņu un gaismu instalācija «No ētera» («Orbīta»), kā arī audioinstalācija «Gaujas manuports Nr. 1» (Artūrs Punte, Maksims Šenteļevs), kurā izmantoti lauka ieraksti un fragmenti no intervijām ar pieredzējušiem Gaujas plostniekiem.

 

Festivāls «Mākslas vasara Strenčos» iekļauts Valmieras novada kultūras attīstības programmā «Dinamiskā pilsēta». Liene Jakobsone, šīs programmas vadītāja, par Strenču mākslas nedēļu teic: «Laikmetīgu mākslas procesu attīstība Valmieras novadā ir «Dinamiskās pilsētas» pamatā, tādēļ mūsu sadarbība ar «Orbītu», viņu interese par Strenčiem, Dāvja Spundes studijas devumu un tā aktualizēšanu arvien jaunās formās ir liels ieguvums gan vietējiem iedzīvotājiem, gan nacionālajai un starptautiskajai kultūrtelpai kopumā.» Iecerēts, ka festivāls kļūs par ikgadēju notikumu. «Mākslas vasara Strenčos» atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Latvijas Fotogrāfijas muzejs un Strenču novada bibliotēka.