Publicitātes attēls

Trešdien, 20. decembrī, plkst. 15.00 Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīkota diskusija «Grāmata. Forma. Stabilitāte.» par grāmatas formas nemainīgumu cauri laikiem un tās materialitātes īpašo nozīmi mūsdienās.

Ziņas Fold 18. decembris, 2023

Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Tās forma vairāku gadsimtu garumā palikusi gandrīz nemainīga par spīti jaunām tehnoloģijām, digitalizācijai, mainīgām lasītāju vēlmēm un mūsdienu grāmatu dizaineru rīcībā esošajam milzīgajam līdzekļu arsenālam. 15. un 16. gadsimtā nostiprinātie grāmatu veidošanas principi — tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības jautājumi — saglabā savu nozīmi arī mūsdienās.

 

Diskusija «Grāmata. Forma. Stabilitāte.» paplašinās priekšstatu par grāmatas daudzšķautņaino dabu, izceļot formas, materialitātes un estētikas nozīmi. Pasākumā varēs iepazīt vairāku nozaru pārstāvju redzējumu par cilvēka, tehnoloģijas un materiāla saspēli dažādos grāmatas ražošanas posmos. Sarunā piedalīsies LMA docents, mākslinieks Armands Zelčs, uzņēmuma «Arctic Paper» pārstāve Lolita Butāne un LNB Speciālo krājumu departamenta vadītāja Dagnija Baltiņa. Sarunu vadīs Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere.

 

Pēc diskusijas visiem interesentiem būs iespēja aplūkot LMA Grafikas dizaina studentu darbu skati, kā arī uzņēmuma «Arctic Paper» īpaši atlasītu grāmatu izlasi. Pasākums notiek, gatavojoties izstādei «Teksts mūs neinteresē», kas LNB būs skatāma no 2024. gada 18. janvāra. Izstāde pievēršas grāmatas materialitātei un tās formas nemainīgumam cauri laikiem. Tajā būs skatāmi arī Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi.

 

Diskusija «Grāmata. Forma. Stabilitāte.» notiks trešdien, 20. decembrī, plkst. 15.00 Latvijas Mākslas akadēmijas galvenajā ēkā Kalpaka bulvārī 13. Dalība pasākumā ir bez maksas. Lai piedalītos diskusijā, interesenti aicināti aizpildīt reģistrācijas anketu. Diskusija notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, un tā ir ir daļa no latviešu grāmatas piecsimtgadei veltīto pasākumu programmas.