Attēlā — Līgas Vēliņas papildinātās realitātes skulptūra

No 26. februāra līdz 3. martam norisināsies otrais Valmieras Starptautiskais multimediju festivāls, kura programmā šogad iekļauti mākslinieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Kanādas un Norvēģijas. Festivāla mērķis ir radīt platformu, kurā iepazīt modernās tehnoloģijas un redzēt šo tehnoloģiju izmantošanas iespējas mākslas satura un formu jaunradē, kā arī veicināt dialogu un zināšanu apmaiņu starp dažādu mākslas formu praktiķiem, zinātniekiem, tehnoloģiju ekspertiem un sabiedrību. 

Ziņas Fold 8. februāris, 2024

Sadarbībā ar vienu no pasaules nozīmīgākajiem multimediju festivāliem «Mutek», kas pirms 25 gadiem dibināts Kanādā, Valmieras Starptautiskajā multimediju festivālā tiks piedāvāti trīs virtuālās realitātes mākslas darbi, kurus veidojuši mākslinieki Fransa Džobina (France Jobin) un Markuss Hekmans (Markus Heckmann), Kloja Aleksandra Tomsone (Chloe Alexandra Thompson) un Metjū Edvards (Matthew Edwards), kā arī Līne Katčo (Line Katcho). Mākslas darbi no unikālām dzīvām performancēm ir pārtapuši virtuālās realitātes pieredzēs, kas dod iespēju tos pieredzēt mākslas baudītājiem visā pasaulē un parāda mūsdienu tehnoloģiju piedāvāto mākslas formu daudzveidību un iespējas.

Jauno mediju mākslinieki no Latvijas — Līga Spunde, Līga Vēliņa, Alvis Misjuns un Lauris Taube — festivālā piedalīsies ar papildinātās realitātes mākslas darbiem dažādās pilsētas vietās, tematiski pievēršoties gan Valmieras pilsētvides izziņai, gan kultūrvēstures aspektiem. Tie būs mākslas darbi publiskā telpā, kas ar digitālo tehnoloģiju palīdzību veido saspēli ar apkārt esošo un ļauj ieraudzīt pilsētu pavisam citā gaismā. Apvienība «Orbīta» (Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs) īpaši festivālam radījusi dialoģisku gaismas instalāciju pilsētvidē «Parādības blakus», kas būs multimediāls priekšmetu priekšnesums, ko izspēlē divi nepareizi novietoti automobiļi, kas savstarpēji sarunājas.

 

Savukārt multimediju mākslinieka Mārtiņa Dāboliņa un komponista Džeikina Pusona (Jachin Pousson) veidotā instalācija ar performances elementiem «Teleempātija» ļaus ielūkoties smadzeņu procesos. Mākslinieki trīs dienu garumā, no 29. februāra līdz otrajam martam, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas bijušajā peldbaseinā sevi pakļaus 27 dažādām pieredzēm ar mērķi noskaidrot, vai emocijas, ko mēs izrādām ar sejas ekspresiju, ir tādas pašas, kā mēs jūtamies iekšēji. Skatītāji varēs vērot performances un projekcijas ar abu mākslinieku smadzeņu darbību reāllaikā.

Šogad festivālā veidota arī īpaša mākslas un izglītības programma jauniešiem, kurai radīti pieci jaundarbi, kas multimediju valodā runā par aktuālām tēmām — dabas aizsardzību, ķermeņa brīvību, paaudžu konfliktiem u.c. Programmā iesaistīti mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas — Līga Spunde, Toms Burāns, Rihards Vītols, Roberts Rubīns, Arta Jēkabsone, Andris Vētra (-8), Frode Barts (Frode Barth), Elizabete Nesheima (Elizabeth Nesheim), Veronika Lunda (Veronica Lund), Kristians Dāls (Kristian Dahl) un Leifs Johansens (Leif Johansen). Programmu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

 

Festivālā piedalīsies arī laikmetīgās dejas apvienība «IevaKrish», elektroniskās mūzikas mākslinieks Leo Novus, apgaismojuma dizaina studija «Those Guys Lighting» (Latvija) ar gaismu instalāciju «Dievišķā ģeometrija» un skatuves risinājumu uzņēmums «Gala Stage» (Igaunija) ar gaismas instalāciju «Sajūtu portāls» u.c.

 

Festivālu organizē «Story Hub» un Valmieras novada pašvaldība. Plašāka informācija par festivāla programmu pieejama gan Valmieras novada pašvaldības mājaslapā, gan Valmieras Starptautiskā multimediju festivāla Facebook un Instagram kontos.