Publicitātes attēls

No 4. līdz 6. augustam jau septīto gadu «Dirty Deal Teatro» rīkos teātra festivālu «Dirty Drama». Šogad festivāla vienojošā tēma būs «Kara balss», kas aicinās ieklausīties dažādu mums apkārt esošu karu balsīs, vērojot izrādes un meistarklašu prezentācijas, apmeklējot lekcijas un piedaloties diskusijās.

Ziņas Fold 16. jūlijs, 2015

2014–2015. gada sezonā «Dirty Deal Teatro» (DDT) sadarbībā ar fondu atvērtai sabiedrībai «DOTS» jau aicināja skatītājus sadzirdēt Ukrainas kara balsis projektā «Kara piezīmes». Tā ietvaros jaunie skatuves mākslinieki sekoja līdzi notikumiem Ukrainā un katru mēnesi skatītājiem prezentēja šai tēmai veltītus teātra tekstu lasījumus. Festivālā «Dirty Drama» «Kara piezīmju» cikls tiks noslēgts ar dramaturģes Agneses Rutkēvičas lugas lasījumu Elmāra Seņkova režijā.

Festivāla laikā meistarklases jaunajiem teātra profesionāļiem sniegs divi ievērojami ārvalstu režisori: brazīļu–amerikāņu mākslinieks Rikijs Seabra (Ricky Seabra) un slovēņu teātra režisors Bojans Jablanovecs (Bojan Jablanovec). Savukārt skatītājiem būs iespēja novērtēt meistarklašu laikā radīto darbu prezentācijas, kā arī piedalīties diskusijās ar to veidotājiem. Meistarklasēs jaunie teātra mākslinieki apgūs veidus, kā runāt ar skatītājiem par sociāli un politiski aktuālām problēmām teātra valodā, un attīstīs prasmes veidot teātra mākslas darbu, izmantojot tikai savu ķermeni un iztēli.

Festivālā būs skatāmas arī vairākas izrādes, kas veltītas kara tēmai, tostarp atzītā vācu izcelsmes režisora Georga Geno (George Genoux) viesizrāde «Bailes Ukrainā» (Fear in Ukraine). Šis iestudējums ir stāsts par autora personīgo pieredzi, strādājot kā brīvprātīgajam kara pārņemtajā Ukrainas austrumdaļā, un tajā iekļauti arī dokumentāli video un intervijas. Pēc izrādes notiks režisora tikšanās ar skatītājiem.

Latvijas Kultūras Akadēmijas absolventes Marijas Linartes monoizrāde «Allāha līgava» stāstīs par Čečenijas sievietēm, bet Ulda Sniķera monoizrāde «Esmu karavīrs, māt!» pievērsīsies Dienvidosetijas notikumiem. Latvijas Jaunā teātra institūta producētā izrāde «Operācijai «Irākas atbrīvošana» — 10 gadi!» Valtera Sīļa režijā veltīta Latvijas dalībai Irākas atbrīvošanā (pirmizrāde 2013. gada 3. septembrī Starptautiskajā Jaunā teātra festivālā «Homo Novus»).

Festivāla apmeklētājiem tiks piedāvāta arī iespēja noklausīties antropologu Klāva Sedlenieka un Ievas Raubiško lekcijas, kā arī iesaistīties spēlēs, ko veidojuši teātra režisori Dmitrijs Petrenko un Marta Elīna Martinsone. Spīķeru kvartālā 4. augustā būs pieejama fonda «DOTS» producētā un Dmitrija Petrenko un Jāņa Baloža radītā spēle «Pielaiko varu!», kas pirmizrādi piedzīvoja sarunu festivālā «Lampa». Savukārt festivāla noslēgums tiks atzīmēts ar Martas Elīnas Martinsones vadītu diskusiju–ballīti «Viedokļu kari».

Festivāls norisināsies DDT telpās Maskavas ielā 12, k–2, un Spīķeru kvartāla teritorijā, Rīgā. Ieeja visos festivāla pasākumos būs bez maksas, taču ierobežotā vietu skaita dēļ teātris lūdz iepriekš «Biļešu paradīzes» kasēs pieteikties bezmaksas biļetei katrai festivāla dienai. Plašāka festivāla programma pieejama DDT mājaslapā.