Foto — Ģirts Raģelis

Interneta žurnāls «Satori.lv» izveidojis jaunu literatūras, publicistikas un mākslas grāmatžurnālu «Satori», kura pirmā numura tēma ir plūdi. Tā atturīgais dizains ļauj izcelties izdevuma saturam, kurā dažādu autoru tekstus papildina Latvijas mākslinieku un fotogrāfu darbi.

Ziņas Fold 5. decembris, 2016

«Satori» grāmatžurnāls Nr.1 ir jauns drukāts izdevums, kas apkopo jaunāko latviešu prozu, dzeju un dokumentālo prozu, iezīmējot jaunas autoru paaudzes veidošanos. Tajā piedalījušies Inga Žolude, Inese Zandere, Jānis Ķīnasts, Kārlis Vērpe, Pauls Bankovskis, Henriks Eliass Zēgners, Kārlis Vērdiņš, Inga Gaile, Anna Auziņa, E.F. Kuks, Pēteris Pūrītis, Ieva Melgalve, Aivars Madris un citi.

Izdevums satur vairākus literāros manifestus un esejas, kurās apspēlēta plūdu tēma kā universāla metafora mūsdienu cilvēka bailēm no nepārvarama dievišķa, kosmiska, sociāla vai garīga spēka. Sadarbībā ar Latvijas māksliniekiem un fotogrāfiem, izdevumu papildina mākslas darbi, kas tapuši kā ilustrācijas konkrētiem tekstiem vai patstāvīgi komentē plūdu tēmu.

Grāmatžurnāla dizaineri ir Aleksejs Muraško (VCG) un Tomass Mrazauskas, savukārt vāka ilustrācijai izmantots Miķeļa Fišera kokgriezums.

«Galvenā ideja bija radīt laikmetīgu literāru žurnālu, kura pamatā ir smalka tipografika, ļaujot tekstam pašam sevi atklāt. Tā bija sava veida antidizaina pieeja,» jaunā izdevuma dizainu raksturo dizaineris Aleksejs Muraško. Grāmatžurnāla lapas lielākoties ir melnbaltas, izņemot ilustrācijas un fotogrāfijas, taču arī tās izdevumā iekļautas tā, lai netraucētu uztvert tekstu. Savukārt Ģirta Raģeļa fotoeseja drukāta uz atšķirīga papīra. «Lielākā daļa izvēļu bija racionāli pamatotas. Piemēram, platās atstarpes teksta malās un salīdzinoši lielais burtu izmērs izraudzīts ērtākai lasīšanai. Izdevums ir neliels un viegls — parocīgs līdzi ņemšanai un lasīšanai jebkurā vietā,» papildina Muraško.

Grāmatžurnāla atvēršanas svētkos tika atklāta arī izstāde «Satori.Ilustrēts», kas Kaņepes Kultūras centrā būs apskatāma līdz 14. decembrim. Kopš 2015. gada Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas apakšnozares ilustrācijas klases (pasniedzēja — Rūta Briede) studenti sadarbojas ar portālu «Satori.lv». Sadarbības laikā studenti ir izveidojuši ilustrācijas vairāk nekā desmit mūsdienu latviešu prozas un dzejas darbiem. Izstādē varēs aplūkot laikā no 2015. līdz 2016. gadam tapušus ilustrāciju oriģinālus, kuru autores ir Anna Zvaigzne, Elīna Brasliņa, Rūta Briede, Anete Bajāre–Babčuka, Dārta Stafecka, Anita Rupeika un Lote Vilma Vītiņa.

 

Grāmatžurnāls «Satori», kuru izdod biedrība «Ascendum», iecerēts kā ikgadējs izdevums. Tā pirmo numuru iespējams iegādāties grāmatnīcās «Jānis Roze», «Valters un Rapa», «NicePlace Mansards», galerijā «Istaba», «Birojnīcā», veikalos «M50» un «RIIJA», kā arī «Satori» redakcijā, iepriekš rakstot uz e–pastu.