Publicitātes attēls

No 19. līdz 21. oktobrim Rīgā norisināsies jauno mediju kultūras centra «RIXC» rīkotais mākslas un zinātnes festivāls «Virtualitātes un realitātes». Tajā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kas ir virtuālā realitāte, kādi ir virtuālās realitātes tehnoloģiju ieviestie jauninājumi un ko tie sola sniegt mākslas, izglītības, izklaides industriju un jaunu zināšanu attīstībā. Interesenti aicināti apmeklēt gan lekcijas un performances, gan vairākas izstādes.

Ziņas Fold 16. oktobris, 2017

Idejām par virtuālo realitāti kā iluzorām telpām, hologrāfiskiem tēliem un citām paralēlām eksistences formām ir jau vairāk nekā simts gadu sena vēsture. Kopš tehnoloģiski radītajām pirmajām virtuālajām vidēm 20. gadsimta otrajā pusē vēl bija jāpaiet dažiem gadu desmitiem līdz aizraujošās «imersīvās» vides un jaunās virtuālās pieredzes kļūtu pieejamas ikvienam.

Sagaidāms, ka virtuālo tehnoloģiju iespējas nākotnē tiks izmantotas ikvienā sfērā — izglītībā un zinātnē, mākslā un kultūrā, medijos un biznesā. Taču virtuālo tehnoloģiju visuresamība nozīmē arī neierobežotas iespējas tikt novērotam, izsekotam un kontrolētam. Īpaši tādēļ, ka mūsdienās paplašinātā (augmentētā) un virtuālā realitāte apvienojas ar mākslīgā intelekta attīstību, «gudrajiem» algoritmiem un lielajiem datiem, kā arī biometriskajām funkcijām.  Festivālā «Virtualitātes un realitātes» jaunās virtuālās vides tiks aplūkotas arī plašākā sabiedrības pārmaiņu kontekstā, salīdzinot ar to priekšgājēju — telefonu, televīzijas, interneta un mobilo tālruņu — radītajām pārmaiņām.

Starptautiska konference «Atklātie lauki»

Viens no festivāla galvenajiem notikumiem ir starptautiska konference «Atklātie lauki» («Open Fields»), kas  norisināsies 19.–21. oktobrī Latvijas Nacionālās mākslas muzejā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Šī konference ir ikgadēja tikšanās vieta starptautiska līmeņa akadēmiskajiem pētniekiem un māksliniekiem, kuru interešu lokā ir mākslas, zinātnes un humanitāro zinātņu lauku pārklāšanās. Konferencē piedalīsies 80 dalībnieki, pārstāvot vairāk nekā 30 valstis un 60 dažādas universitātes, mākslas centrus, muzejus un uzņēmumus. Šogad konference apskatīs virtuālās realitātes 30 gadu vēsturi, kā arī uzdos jautājumus par to, kas šo nozari sagaida nākotnē. Īpašie viesi — Monika Flaišmane (Monika Fleischmann) un Volfgangs Štrauss (Wolfgang Strauss) no Vācijas, Deivids Rotenbergs (David Rothenberg) un Ellena Pērlmane (Ellen Pearlman) no ASV un Kriss Salters (Chris Salter) no Kanādas.

Biļetes uz vieslekcijām un paralēlajām sesijām iespējams iegādāties konferences norises vietās, bet detalizēta konferences programma pieejama tās mājaslapā.

Izstāde «Virtualitātes un realitātes»

19. oktobrī plkst. 19.00 «kim?» Laikmetīgās mākslas centrā tiks atklāta «RIXC» līdzdibinātāja Raita Šmita kūrētā izstāde «Virtualitātes un realitātes». Tajā būs apskatāmi 25 mākslinieku darbi no dažādām valstīm. To autori eksperimentē ar paplašināto un virtuālo realitāti, rada imersīvas vides un apskata, kā dažādas sabiedrības daļas reaģēs uz virtuālās/paplašinātās realitātes un imersīvo tehnoloģiju straujo attīstību. Izstāde būs apskatāma līdz 28. novembrim. Atklāšanas dienās 20.–22 oktobrī un noslēguma dienās 26.–28. novembrī ieeja būs bez maksas.

Satelītpasākumi

Festivāla apmeklētājiem abās «RIXC» galerijās tiks piedāvātas arī divas paralēlās, ar virtuālās realitātes tēmu saistītas izstādes. Rasas Šmites un Raita Šmita izstāde «Mikropasauļu svārstības» būs aplūkojama galerijā Lenču ielā 2, bet telpās 11. novembra krastmalā 35 varēs apmeklēt mākslinieku grupas Trihars izstādi «data.logs».

Savukārt 21. oktobra vakarā RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O6 notiks bezmaksas performanču programma, piedaloties vairākiem latviešu un ārzemju māksliniekiem.

 

Plašāka informācija par mākslas un zinātnes festivālu un tā programmu pieejama «RIXC» mājaslapā.