Attēls — Nacionālais kino centrs

Decembrī aprit 30 gadi, kopš dibināta Latvijas filmu nozares vadošā institūcija — Nacionālais kino centrs (NKC). Portāls «Filmas.lv» piedāvā ekspertu veidotu jubilejas izlasi, kas sastāv no aizvadīto 30 gadu būtiskākajām Latvijas filmām. Šobrīd portālā pieejama pirmās desmitgades kolekcija — desmit filmas, kas uzņemtas no 1991. gada līdz 2000. gadam un raksturo šo periodu.

Ziņas Fold 9. decembris, 2021

Gandrīz vienlaikus ar valsts neatkarības atjaunošanu 1991. gadā tika dibināts Latvijas Nacionālais Kinematogrāfijas centrs (kopš 2005. gada — Nacionālais kino centrs), tātad NKC darbības 30 gadi vienlaikus ir arī atjaunotās valsts filmu nozares vēsture. Svinot jubileju, NKC kopā ar nozares ekspertiem un profesionāļiem atskatās uz aizvadītajām desmitgadēm, izceļot katra perioda spilgtākās, nozīmīgākās, būtiskākās un visādi citādi ievērības vērtās filmas. Kopējā 30 filmu saraksta veidošanai tika uzrunāti 30 eksperti — 15 kinoteorētiķi un 15 filmu veidotāji. Visvairāk balsu saņēmušās filmas būs pieejamas portālā «Filmas.lv» bez maksas visā Latvijā.

 

Uzturot intrigu un ļaujot skatītājiem kārtīgi izpētīt katras desmitgades raksturīgākos kinodarbus, filmu saraksta atklāšana plānota visa decembra garumā, trīs nedēļas pēc kārtas publicējot jaunas desmitgades izlasi. No 8. decembra pieejamas filmas, kas uzņemtas 20. gadsimta noslēgumā.

 

«Pirmajos gados pēc dibināšanas NKC līdz ar visu jauno valsti meklē iespējas, kā filmu nozarei «nostāties uz kājām» situācijā, kad izjūk līdzšinējais kinoražošanas modelis. Pamazām veidojas valsts atbalsta sistēma, kinoprofesionāļi meklē savu vietu jaunajā pasaules kārtībā, nozarē ienāk arī jauna, entuziastiski noskaņota paaudze. Ekspertu balsojums par šīs desmitgades būtiskākajām pēdām kinovēsturē aptver visas raksturīgākās parādības — no Rīgas kinostudijas tradīciju turpinājuma līdz novatoriskiem izaicinājumiem, no jauniem radošajiem rokrakstiem līdz pirmajiem starptautiskajiem sasniegumiem un apzinātam ceļam «atpakaļ pie skatītāja,» stāsta NKC.

Visvairāk ekspertu balsu šajā desmitgadē saņēmušas trīs ļoti atšķirīgas spēlfilmas — Jāņa Streiča «Cilvēka bērns» (1991), Lailas Pakalniņas «Kurpe» (1991) un Jāņa Putniņa «Varmācības meditācija» (1993) —, tādējādi iezīmējot plašo spektru, kādā veidojās jaunās valsts kinovēsture. Saraksta vidusdaļā atrodamas trīs spilgtas dokumentālās filmas — Unas Celmas «Olu kundze» (2000), Lailas Pakalniņas «Prāmis» (1994) un Ivara Selecka «Jaunie laiki Šķērsielā» (1999). Izlasē iekļauta arī dažādu formātu animācija — Nila Skapāna leļļu īsfilma «Lidojam!?» (1994) un Rozes Stiebras un Anša Bērziņa pilnmetrāžas zīmētā filma «Ness un Nesija» (1991). Desmitgades zīmīgāko filmu izlasi noslēdz divas spēlfilmas, kuru popularitāte lika kinoskatītājiem atgriezties kinoteātros — Jāņa Streiča «Likteņdzirnas» (1997) un Aigara Graubas «Baiga vasara» (2000).

 

Nākamajā nedēļā tiks publiskota 21. gadsimta sākuma svarīgāko filmu izlase — desmit kinodarbi, kas uzņemti no 2001. gada līdz 2010. gadam. Jubilejas maratonu noslēgs visjaunāko filmu izlase (2011–2021), kas būs pieejama pēc divām nedēļām. Portālā ievietotās filmas būs skatāmas bez laika ierobežojuma, tādējādi pakāpeniski papildinot sabiedrībai pieejamu Latvijas kino mantojuma digitālo kolekciju.

 

NKC jubilejas filmu izlase un plašāka informācija par katru no filmām un laikmeta kopējo ainu pieejama portālā «Filmas.lv».