Attēls — Aleksejs Muraško

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) decembrī turpina māksliniecisko pētījumu, sarunu, ceļojumu un pieredžu ciklu «Pārmaiņu ekosistēmas», kura norises laiks sākotnēji tika plānots oktobrī un novembrī. Gaidāmos notikumus veido mākslinieki sadarbībā ar dažādu jomu pētniekiem.

Ziņas Fold 2. decembris, 2021

«Pārmaiņas, šķiet, ir raksturīgākā iezīme postsociālisma vidē, un tās turpinām piedzīvot arvien straujākos tempos. Jau kopš 90. gadiem daļēji to iemesls bijis nesenās pagātnes mantojums — dzīve starp «pēc» un «ne–līdz–galam» notikušu sistēmu maiņu. Taču, lai gan no šīs pagātnes mēs arvien vairāk attālināmies, nebeidzamo sociālo un politisko satricinājumu apstākļi, ekoloģiskā un nu arī pandēmijas krīze, kurā dzīvojam, liek pieņemt un pielāgoties pārmaiņām kā dabiskam tagadnes un arī nākotnes procesam — līdzīgi kā sugu attīstībā, kas nemitīgi piedzīvo transformācijas un vienlaikus tiecas tām pretoties,» vēsta notikumu sērijas «Pārmaiņu ekosistēmas» apraksts.

 

Sociālās, politiskās un ekoloģiskās pārmaiņas, kā arī attiecības starp cilvēku, vidi, dabu un kultūru atgādina, ka mēs esam daļa no daudz plašākas ekosistēmas, kurā pastāvīgi norit enerģijas un informācijas aprite. Tā turpina mainīties un liek domāt par jaunām ekosistēmām, kas cilvēku ietekmes dēļ būtiski atšķiras no tām, kādas tās bijušas vēsturiski. Pagātnes mantojums, vietas nozīme un pieredze, identitātes un piederības jautājumi, atmiņa, vēsturiski nozīmīgu un ikdienišķu norišu savīšanās — tie ir tikai daži aspekti, kam pievēršas šī cikla notikumi.

 

Mākslinieki starpdisciplinārā sadarbībā ar zinātniekiem, vides pētniekiem, ģeogrāfiem, biologiem, arī mūziķiem, tūrisma un tehnoloģiju speciālistiem tiecas izzināt pārmaiņu sarežģīto un nereti paradoksālo dabu mūsu reģionā. Kā simptomātiskas sociālās un politiskās pārmaiņas atspoguļojas gan dabas, gan pilsētvidē? Kā tās sabalsojas ar pagātnes procesiem? Un vai atskats pagātnē var ko komentēt par šodienas politisko un ekoloģisko krīzi — un arī centieniem to risināt? Kā iztēle iesaistās šo pārmaiņu kartēšanā?

 

Šī gada oktobrī notika cikla pirmā daļa — Haralda Matuļa un Lienes Lāces «Ceļojums uz Černovciem» un Lindas Boļšakovas multisensoriālas pieredzes performance «Dzīvā atmiņa». Cikla turpinājumā decembrī LLMC aicina uz Vikas Ekstas veidoto notikumu «Purva ļaudis», Rasas un Raita Šmitu «Virtuālajām vakariņām ar zinātniekiem» un Ingas Erdmanes, Anitas Zariņas un Ivo Vinogradova sarunu «Ja es nekustos, zeme kļūst plakanāka».

Notikumu programma

Vika Eksta — «Purva ļaudis»

 

3. decembrī plkst. 11.00 Grāveros Krāslavas novadā

 

Vika Eksta kā iemeslu sarunai ar Grāveru iedzīvotājiem aicina viņus uz 2004. gadā tapušās dokumentālās filmas «Seda. Purva ļaudis» (režisors Kaspars Goba) seansu. Filmā attēlotā etniski dažādās sabiedrības dzīve Sedā 2000. gadu sākumā sabalsojas ar ikdienu Grāveros šodien, jo arī šajā ciematā tālu no galvaspilsētas dzīvojošie cilvēki ir iemācījušies paļauties tikai uz pašu spēkiem. Pēc filmas seansa skatītāji mudināti sarunā ar mākslinieci dalīties pieredzē par to, kā viņi dzīvo un jūtas šodien. Kādas ir būtiskākās pārmaiņas pēdējās desmitgadēs Grāveros? Kā viņi sadzīvo vai cīnās ar izmaiņām apkārtējā dabā? Vai un kā viņi viens otram palīdz ar to tikt galā? Pasākums notiek sadarbībā ar Grāveru tautas namu.

Rasa Šmite un Raitis Šmits — «Deep Sensing. Postpadomju militāro industriju ekoloģijas»

 

10. decembrī, plkst. 17.00–19.00 — «Virtuālās vakariņas ar zinātniekiem» «RIXC» galerijā Lenču ielā 2 un tiešsaistē

 

plkst. 17.00–18.00 — projekta «Deep Sensing. Postpadomju militāro industriju ekoloģijas» ideju multimediāla prezentācija un sarunas klātienē «RIXC» galerijā

 

plkst. 18.00–19.00 — saruna tiešsaistē ar Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra zinātnieku Vladislavu Bezrukovu par aktuālajiem zinātnes projektiem Irbenes radio teleskopā, par melnajiem caurumiem, militārajām tehnoloģijām un signālu pārraidēm.

 

2001. gadā Irbenes radioteleskopā norisinājās leģendārs radio astronomijas un skaņu mākslas simpozijs «RT-32. Akustiskās telpas laboratorija». Toreiz bija pagājuši vien daži gadi kopš sabiedrība bija uzzinājusi par šī slepenā objekta eksistēšanu, kuru pēc Padomju Savienības sabrukšanas un tās militāro spēku izvešanas no Latvijas pārņēma zinātnieki. Pēc divdesmit gadiem atgriežoties Irbenes radioteleskopā, kur mūsdienās notiek zinātniski pētījumi par dziļo kosmosu un kas ir pieejams arī tūristiem, Rasa un Raitis Šmiti ir aizsākuši mākslas pētījuma projektu, kura centrā ir sociālekoloģiski jautājumi. Kā ir mainījusies un kāda ir šī izolētā objekta un padomju slepenās militārās industrijas mantojuma loma mūsdienu sabiedrībā, kad viena no svarīgākajām aktualitātēm ir klimata izmaiņu un pandēmijas mestie izaicinājumi? Savā jaunajā darbā mākslinieki izmanto jaunas sensorās uztveršanas tehnoloģijas, imersīvos medijus un estētiskās prakses. 10. decembrī mākslinieki aicina uz «Virtuālajām vakariņām ar zinātniekiem» — šī mākslas pētījuma multimediālu prezentāciju, sarunām klātienē un tiešsaistē ar projektā iesaistītajiem zinātniekiem. Klātienes dalībniekiem «Virtuālajās vakariņās» piedāvās vīnu un uzkodas. Klātienes dalībnieku skaits ir ierobežots — pietiekties iespējams, aizpildot anketu. Savukārt tiešsaistes dalībniekus LLMC aicina pievienoties Zoom plaftormā vai arī sekot sarunām Facebook tiešraidē.

Inga Erdmane un Anita Zariņa — «Ja es nekustos, zeme kļūst plakanāka»

 

Decembrī, laiks tiks precizēts

 

Babītes un Papes ezera, Engures ezera un citu piejūras ezeru pļavas, Spilves pļavas Rīgā un vēl daudzas citas pierīgas pārmitrās vietas ir «jūrai atkarotas teritorijas» — tā tās dēvēja padomju laika periodikā. Daļa šo mitrzemju atrodas zem jūras līmeņa. Latvijā kopā ir apmēram 50 tūkstoši hektāru šādu mākslīgi iegūtu teritoriju. Purvu un pārmitro pļavu nosusināšana lauksaimniecības vajadzībām sākās jau pirmās Latvijas Republikas laikā un ar grandioziem panākumiem triumfēja padomju gados, taču tagad tās, savu lauksaimniecības funkciju zaudējušas, ir teju nodotas aizmirstībai. Kā tas ietekmē Baltijas jūru un tās ekosistēmu, uzzināsiet mākslinieces Ingas Erdmanes un ģeogrāfu Anitas Zariņas un Ivo Vinogradova sarunā. Detalizēta informācija par pasākuma norisi vēl sekos.

 

Notikumu cikls tiek rīkots, ievērojot aktuālos Covid-19 drošības noteikumus un valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas ierobežojumus. Pasākumus iespējams apmeklēt, uzrādot derīgu sertifikātu, kas apliecina pabeigtu vakcinācijas kursu vai pārslimošanas faktu, kā arī personu apliecinošu dokumentu. Dalība pasākumā ir bez maksas.

 

Cikla «Pārmaiņu ekosistēmas» notikumi ir pieejami arī cilvēkiem ar dažāda veida traucējumiem. Detalizētāku informāciju par katra notikuma pieejamību iespējams uzzināt pie to aprakstiem LLMC mājaslapā. Pasākuma apmeklējumu ar asistentu — mākslas mediatoru — lūdzam pieteikt iepriekš, sazinoties ar Māru Žeikari, zvanot 29586893 vai rakstot mara@lcca.lv.