Attēls — Goda Budvitīte

Turpinot Latvijas Mākslas akadēmijas jaunās arhitektūras skolas (LMAA) pasākumu sēriju, ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 19.00 kultūrtelpā «Smilga» notiks «Salona» trešā epizode. Igauņu arhitekts, pētnieks un kurators Johans Tali stāstīs par savu pieredzi arhitektūras izstāžu veidošanā, savukārt «T/C Latvija» — Latvijas paviljona 18. Venēcijas arhitektūras biennālē — komanda aicinās uz diskusiju par dalību starptautiskos forumos.

Ziņas Fold 17. aprīlis, 2023

Igauņu arhitekts Johans Tali (Johan Tali) strādā arhitektūras praksē un pētniecībā, kā kurators darbojas arī arhitektūras publiskajā sfērā. 2017. gadā kopā ar Karli Luiku (Karli Luik) dibinājis arhitektūras biroju «Molumba». Īsā laikā viņi ir uzvarējuši vairāk nekā piecpadsmit sabiedrisko objektu projektēšanas konkursos — pabeigtas vai tapšanā ir daudzas ēkas, toskait stadioni, skolas, pašvaldību ēkas, sporta halles un pat dziesmu svētku estrāde. Arhitektu praksei piedalīšanās publisko objektu konkursos un to realizācijā ir arī iespēja aktualizēt to, cik svarīgi ir sabiedrībai radīt kvalitatīvas telpas. Johans Tali divas reizes (2014. un 2016. gadā) kā kurators un dizainers ir piedalījies nacionālo paviljonu veidošanā Venēcijas biennāles arhitektūras izstādēs. Johanu interesē arhitektūras izstāžu potenciāls sabiedriskās domas veidošanā, un šobrīd Igaunijas Mākslas akadēmijas Arhitektūras nodaļā viņš par šo tēmu izstrādā doktora darbu. Nesen noslēdzās Johana dalība četru gadu ilgā akadēmiskā pētniecības projektā, kas pievērsās pilsētplānošanas jautājumiem Tallinā — klajā nāca grāmata «Unfinished City. Tallinn’s urban visions» (2021) un TV šovs, kā arī notika izstāde Igaunijas Arhitektūras muzejā.

 

«Salona» lekcijā Johans Tali, balstoties uz savu kuratora pieredzi, apskatīs vairākus arhitektūras izstāžu projektus — «Interspace» Igaunijas nacionālo paviljonu Venēcijā 2014. gadā, Baltijas paviljonu Venēcijā 2016. gadā, izstādi «City Unfinished» Igaunijas Arhitektūras muzejā (2021) un «Supergreen» ekspozīciju izstādē «The Houses That We Need» (2021). Johans lekcijā skars tādas tēmas un jautājumus kā izstāžu kūrēšana pretstatā ierastajai arhitektūras praksei, izstāžu potenciāls konceptualizēt un nodot sarežģītus vēstījumus, lai veicinātu informētību un sabiedrības grupu ietekmētspēju. Viņaprāt, publiskā diskursa platformas un informācijas uztveres konteksta veidošanā būtiska loma ir arī humanitārajām zinātnēm. Svarīgi, ka tiek veidota izstāžu telpa un vide, kas ir sociāli aktuāla, pieejama un saprotama ne tikai šauram speciālistu lokam, bet arī plašākai sabiedrībai. Pētot arhitektūras izstādes, Johanam kā pētījuma priekšmets daudz nozīmīgāks šķiet nevis pati izstāde, bet gan tās potenciāls būt par komunikācijas platformu, kur tās dalībnieki ir arī telpas eksperti.

«Salona» otrajā daļā šī gada Venēcijas biennāles arhitektūras izstādes paviljona «T/C Latvija» komanda pasākuma dalībniekus aicinās uz diskusiju par Latvijas kultūras produktu un procesu, īpaši arhitektūras un mākslas, izstādīšanu starptautiskos forumos. Tiks runāts par to, vai un kāpēc ir svarīgi piedalīties starptautiskās izstādēs. Kā komunicējam savas vērtības, kādus kultūras produktus (procesus) aizvedam uz ārvalstu izstādēm? Vai piedaloties ir svarīgi saglabāt nacionālo un specifisko, un kā (ne)iekļauties globālajā diskursā? Cik pieejamas ir šīs starptautiskās izstādes un ko no šīs dalības iegūst akadēmiskā, profesionālā vide un tautsaimniecība, un ko iegūst plašāka sabiedrība? Īpaši gaidīti piedalīties diskusijā ir tie, kuri iepriekšējos gados bijuši iesaistīti Latvijas paviljonu un starptautisku izstāžu veidošanā.

 

«Salona» trešā epizode notiek ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 19.00 kultūrtelpā «Smilga». Pasākums ir bez maksas. Tas notiks angļu un latviešu valodās.

 

«Salons» ir pulcēšanās vieta, ko organizē jaunveidojamās arhitektūras skolas LMAA komunikācijas un aktīvisma platforma «LMAA Agency» un Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA). Pasākumi notiks regulāri atšķirīgās vietās un formātos ar mērķi papildināt vietējās arhitektūras scēnu un aktualizēt daudzveidīgo laikmetīgās arhitektūras kultūru, iesaistot dažādu jomu pētnieku, domātāju, radošo profesionāļu loku, kā arī plašāku sabiedrību. «Salonu» organizē Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), «Ēter» arhitekti, Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA) un LMA jaunā arhitektūras skola (LMAA). «Salona» kuratores — Dagnija Smilga («Ēter», LMAA) un Dina Suhanova (LMDA, LMAA).

 

Epizodi atbalsta Latvijas Zinātnes padomes Valsts pētījumu programmas «Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai» projekts «Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide» (IDEUM), projekta Nr.: VPP-LETONIKA-2021/1-0008.