Kadrs no Jāņa Ābeles filmas «Augstāk par zemi»

4. februārī plkst. 20.00 kinoteātrī «Splendid Palace» tiks atklāta Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Filmu režijas un producēšanas maģistra studiju programmas absolventu diplomdarbu skate, piedāvājot piecas jauno profesionāļu veidotas īsfilmas.

Ziņas Fold 3. februāris, 2015

Aizgājušais gads bijis zīmīgs Latvijas kino dzīvē — skatītājus pārsteigušas un panākumus ārzemēs guvušas vairākas pasaules līmeņa latviešu pilnmetrāžas spēlfilmas un animācijas filmas, Rīgā norisinājies pirmais Rīgas Starptautiskais kino festivāls un notikusi Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana. Pārsteigumus sagatavojuši arī LKA kino režijas 2014. gada maģistri. Kursa vadītājs režisors Gatis Šmits teic, ka «šī kursa studenti ir saņēmuši augstvērtīgu profesionālo treniņu un katrs no tiem ir spējis izveidot savu neatkārtojamu, personisku rokrakstu.» Jauno režisoru spējas atzinīgi vērtē arī Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, kurš ar režisoriem strādājis divus semestrus.

Skatē tiks izrādīta Jāņa Ābeles filma «Augstāk par zemi», Martas Hercas filma «Mans kauss plūst pāri malām», Jurija Skorobogatova filma «Skrūvgriezis», Valērija Oļehno filma «Papa» un Madaras Didrihsones filma «Regīna». Filmas tapušas ar Borisa Frumina un LKA pasniedzēju padomu un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Pēc filmu pirmizrādes 4. februārī kinoteātrī «Splendid Palace», Elizabetes ielā 61, būs iespējams satikt filmu veidotājus.

Jauno režisoru diplomdarbu īsfilmas būs skatāmas arī Kaņepes Kultūras centrā, Skolas ielā 15, 5. un 6. februārī plkst. 18.00, bet 7. un 8. februārī plkst. 18.00 un 20.00, kā arī Rīgas Kino muzejā, Peitavas ielā 10, 5. un 6. februārī plkst. 18.30 un 7. februārī plkst. 15.00. Ieeja filmu seansos ir bez maksas.

Filmu programma

«Augstāk par zemi» (27 min) — režisors Jānis Ābele

Jaunieši Jēkabs, Linda un Rihards bauda romantisku, bohēmas pilnu pavasari. Rīgā plaukst ābeles un nenovēršami tuvojas karš.

«Mans kauss plūst pāri malām» (24 min) — režisore Marta Herca

Roberts dzīvo svētā dzīvi. Viņš nežēlo sevi darbā un nesavtīgi kalpo cilvēkiem. Roberta dzīves drošo pamatu satricina Bībeles grupas dalībniece Laila.

«Skrūvgriezis» (21 min) — režisors Jurijs Skorobogatovs

Darbmācības skolotājs, apdrošināšanas krāpnieki, valūtas maiņas punkta darbinieki un kabatzagļi iesaistās cīņā uz dzīvību un nāvi par somu ar grūti konvertējamu valūtu.

«Papa» (25 min) — režisors Valērijs Oļehno

No cietuma atgriezies tēvs cenšas atjaunot attiecības ar savu dēlu. Labie nodomi saduras ar negaidītiem šķēršļiem. Tēvs un dēls kopā pavada neaizmirstamu dienu, kas vienam no viņiem var izrādīsies pēdējā.

«Regīna» (24 min) — režisore Madara Didrihsone

Teorētiskās fizikas profesors saduras ar neatrisināmu problēmu — savām pirmajām attiecībām ar reālu sievieti.