Ilustrācijas un dizains — Rūta Briede

Vasarā izdevniecībā «Liels un mazs» nāca klajā ilustratores labsirdīga humora pilnā Rūtas Briedes bilžu grāmata «Kaiju karalienes noslēpums», kurā māksliniece debitēja arī kā teksta autore. Šī grāmata pieder literatūrai, kas uzrunā dažāda vecuma lasītājus. Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas konkursā bērnu literatūrā Rūta Briede par šo darbu saņēma VAS «Latvijas valsts meži» balvu «Jaunaudze».

Ziņas Fold 11. oktobris, 2017

Ilustratore Rūta Briede stāsta, ka grāmatas «Kaiju karalienes noslēpums» ideja radusies pirms diviem gadiem. Viņa visai tieši iedvesmojusies no dažādiem dokumentāliem stāstiem par kaimiņu dzīvi un arī pašas satiktajiem kaimiņiem. «Lai gan stāsts ir mana fantāzija, tajā ir daudz dokumentālu, reālistisku detaļu, kas ļauj galvenās varones tēlam un citiem tēliem būt tik arhetipiski atpazīstamiem,» komentē Rūta.

Stāsta varone Renāte šķiet parasta, nīgra kaimiņiene, kas nevar ciest kaiju klaigāšanu, raksta sūdzības un aizvāc projām barību, ko kaijām nolikuši citi. Tomēr izrādās, ka Renāte ir ļoti neparasta — viņa ir noburta! Viņa aizmirsusi, kas pati patiesībā ir, nesaprot, ko kaijas grib viņai pasacīt, un nesaprot arī jauno kaimiņu Ludvigu, kurš sēž uz balkona ar akordeonu un dzied dziesmas kaijām.

«Kaiju karalienes noslēpums» ir stāsts par sevis meklēšanu, spēju paraudzīties uz sevi no malas un, apzinoties savas kļūmes, būt atvērtam to pārvarēšanai, atklājot daudzos noslēpumus, kas mīt katrā cilvēkā. Tas ir stāsts par mīlestību un to, cik daudzkārt labāk ir cīnīties nevis pret kaut ko, bet gan par kaut ko.

Kinematogrāfiski groteskajam stāstam, kurā īstenība savijas ar pasaku, piemīt draudzīgi ironisks tonis, vienkāršība un tiešums gan tekstā, gan ilustrācijās. Ilustrācijas tapušas Rūtai Briedei raksturīgajā lakoniskajā rokrakstā, zīmējot ar tušu un spalvu. «Grāmatas zīmēšanas process bija garš un mokošs, es izgāju cauri vairākām zīmēšanas tehnikām, stilistiskiem risinājumiem, no kuriem daudzi man šķita pilnīgi nederīgi. Raugoties ar esošo pieredzi, šķiet, ka es pārspīlēju to, cik ļoti nederīgi man šķita šie zīmējumi, jo grāmatas veidošanas procesā ir pavisam normāli izmēģināt dažādas pieejas un virzienus,» saka Rūta.

Rūta Briede ir ilustratore un grāmatu dizainere, dzejas bilžu grāmatu sērijas «Bikibuks» mākslinieciskā redaktore. Viņa radījusi arī leļļu vizuālos risinājumus vairākām izrādēm Latvijas leļļu teātrī, veidojusi grafiskus stāstus un komiksus. Rūta Briede aktīvi iesaista studentus bilžu grāmatu nozares attīstīšanā, strādājot par  ilustrācijas pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas katedrā. Apskatīt «Liels un mazs» izdevumus, kā arī satikt Rūtu klātienē ikvienam interesentam būs iespēja «Rīgas Grāmatu svētkos» 21. oktobrī Kongresu namā, kuru ietvaros no 11.30 līdz 14.00 notiks «Bikibuka» festivāls, tikšanās ar izdevniecības autoriem un un sietspiedes darbnīca Rūtas Briedes vadībā.