Publicitātes attēls

Šodien, 23. februārī, plkst. 19.00 Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē (RTU AF) tiks atklāta maģistra profesionālās programmas «Arhitektūra» absolventu diplomprojektu izstāde «±», bet pirms tam plkst. 17.00 notiks šā gada absolventu izlaidums. Šogad fakultāti absolvē un savus diplomprojektus sabiedrības vērtējumam nodos 31 jaunais arhitekts.

Ziņas Fold 23. februāris, 2018

Maģistra profesionālo studiju programmu «Arhitektūra» šogad absolvē pirmie jaunie arhitekti. Iepriekš arhitektūras maģistrantūras akadēmiskā programma tika īstenota atsevišķi no otrā līmeņa profesionālās programmas. «Šis solis — programmu integrēšana — ir salāgots ar Boloņas procesu un Eiropas arhitektūras izglītības telpas standartu, kurš paredz, ka pēc piecu gadu studijām absolvents kvalificējas kā arhitekts un saņem maģistra grādu,» uzsver AF dekāns profesors Uģis Bratuškins. Jaunā programma paredz, ka šogad absolventiem bija jāizstrādā komplekss maģistra darbs ar integrētu diplomprojektu — padziļināts pētījums par kādu ar diplomprojekta tematiku saistītajiem aspektiem, kā arī jāsniedz konkrētas vides attīstības priekšlikums.

«Mūsu studenti ir priviliģēti, jo viņiem ir bagāta vide, ar ko strādāt, un tāda vide reti kur pasaulē ir sastopama. Tā ir ļoti konfliktējoša, un tas ir interesanti,» uzsver Valsts pārbaudījumu komisijas pārstāvis arhitekts Niklāvs Paegle. Viņš ir gandarīts, ka liela daļa studentu izmantojuši iespēju apmaiņas programmās studēt ārpus Latvijas, jo starptautiskā pieredze sniegusi viņiem iespēju uz daudz ko paraudzīties citādāk. «Daudzi darbi risina ne tikai būves, bet ļoti kompleksu lauku, kas sastāv no labiekārtojama teritorijas plānojuma, saistības ar eksistējošām struktūrām, to transformācijas vai revitalizācijas. Šī ir unikāla kombinācija, kas starptautiskā kontekstā mūs var ļoti izcelt,» norāda Paegle.

Jauno arhitektu diplomprojektu ģeogrāfiskais un tematiskais spektrs ir ļoti plašs, aptverot dažādu ēku un kompleksu būvniecības, apkaimju revitalizācijas un reģenerācijas ieceres Rīgā un citviet Latvijā, kā arī projektus Itālijā un Krievijā. 14 jaunie arhitekti pievērsušies dažādām Rīgas apkaimēm, piedāvājot savu redzējumu par Vidzemes tirgus revitalizāciju, Maskavas forštates kvartāla attīstību, Sarkandaugavas kapsētas attīstības vīziju, skatījumu uz Sarkandaugavas Industriālās teritorijas attīstību, daudzfunkcionāla centra izveidi Čiekurkalnā, kā arī Preses nama eksperimentālu revitalizāciju un citas ieceres.

Izstādē būs iespējams aplūkot Jūrmalas jauniešu centra jaunbūves projektu, Kārļa Zāles laukuma Liepājā kvartāla attīstības vīziju, Daugavpils būvniecības tehnikuma kompleksa attīstības ieceri. Daudzi jaunie arhitekti pievērsušies dažādiem objektiem Vidzemē, radot Ogres jaunceļamās bibliotēkas vīziju, Straupes zirgu pasta revitalizācijas projektu, Cēsu Kosmosa izziņas centra Cīrulīšos ieceri, Valmiermuižas revitalizāciju, Savvaļas dzīvnieku rehabilitācijas centra Līgatnes dabas takās projektu un citus.

Informācija latviešu un angļu valodā par visiem diplomprojektiem apkopota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu izdotajā izstādes katalogā, kas ikvienam interesentam būs pieejams bez maksas izstādes «±» norises vietā — RTU Arhitektūras fakultātes ātrijā (Ķīpsalas ielā 6) līdz 23. martam. Savukārt video, kurā trīs pieredzējuši arhitekti vērtē jauno kolēģu veikumu, skatāms šeit.