Publicitātes attēls

Piektdien, 18. janvārī, plkst. 17.30 tiks atklāta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes (AF) diplomandu izstāde «Sinerģija», nododot sabiedrības vērtējumam jauno arhitektu versijas par dažādu ēku, teritoriju un citu objektu izstrādi, attīstību un revitalizāciju. Pēc izstādes atklāšanas plkst. 18.00 būs AF izlaidums, kurā diplomus saņems 39 fakultātes absolventi. Šis izlaidums un izstāde ir īpaši, jo šogad aprit 150 gadi kopš arhitektūras izglītības aizsākuma Latvijā.

Ziņas Fold 16. janvāris, 2019

Turpat puse jauno arhitektu darbu veltīta dažādiem objektiem Rīgā, otra puse — teritorijām citviet Latvijā, bet trīs — vietām ārpus Latvijas. Studenti izstrādājuši tematiski un arhitektoniski ļoti daudzveidīgus darbus. Piemēram, Kristīne Orleāne risinājusi Āgenskalna tirgus atjaunošanas iespējas, Anete Soldāne nākusi klajā ar ideju par olimpiskā ciemata izveidi Siguldā, piedāvājot attīstīt to kā olimpisko spēļu teritorijas ilgtspējīgas izmantošanas piemēru, savukārt Rūdolfs Maurāns aplūkojis amfībijarhitektūru pilsētu apbūvē, piedāvājot savu skatījumu Ūdens ekosistēmu pētniecības centra izveidei Trīsciemā.

Agnija Pastare izstrādājusi projektu Linu centram Preiļos, revitalizējot bijušo linu fabriku, bet Vladlens Kurajevs risinājis iedzīvotāju rehabilitācijas iespēju, izveidojot projektu rehabilitējošai videi ap Juglas ezeru. Luīzi Martu Aizpurvu ieinteresējušas pagājušā gadsimta sešdesmito gadu modernās kustības sabiedriskās ēdināšanas celtnes Latvijā un viņa izstrādājusi restorāna «Pilskalns» atjaunošanas plānu. Savukārt Aivas Dorbes izaicinājums saistīts ar Latvijas tēla veidošanu, piedāvājot versiju par Latvijas paviljonu izstādē «Expo» 2020. gadā Dubaijā.

«Kvalitatīvas dzīves telpas veidošana ir visas sabiedrības prioritāte, un dialogs ar sabiedrību ir viena no svarīgākajām mūsdienu arhitektūras procesa vadlīnijām. Vietas un apkaimes identitāte, pilsētainavas kvalitāte, vēstures mantojuma integrācija mūsdienu pilsētvidē un tehnoloģiju attīstība nākotnē jeb sabiedrības dzīvestelpas robežu paplašināšanās iespējas ir tikai atsevišķi temati maģistra darbos, kuros gūtās atziņas ir iestrādātas konkrētos projektu risinājumos,» uzsver RTU AF dekāns profesors Uģis Bratuškins.

Šis ir 138. arhitektu izlaidums. Tas ievada 2019. gada pasākumus, kuri būs veltīti Latvijas arhitektūras izglītības 150. gadskārtai. 1869. gadā Rīgas Politehnikumā atvēra Arhitektūras nodaļu, un tās pirmais absolvents 1874. gadā bija Oskars Bārs. Gadu gaitā piedzīvojot reorganizācijas, tagadējā formā AF atjaunoja 1990. gadā.

AF izlaidums ievada arī šī gada RTU ziemas izlaidumu «maratonu», kas ar Būvniecības inženierzinātņu fakultātes izlaidumu noslēgsies 1. martā.

Izstāde «Sinerģija» līdz 15. februārim būs apskatāma RTU AF, Ķīpsalas ielā 6, Rīgā.