Pasākumu cikla «Latvijas arhitektūras izglītībai 150» logotips — Boriss Krutiks

Šogad aprit 150 gadi, kopš Latvijā var iegūt augstāko izglītību arhitektūrā. Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāte (RTU AF), kas ir 1869. gadā atvērtās Rīgas Politehnikuma Arhitektūras nodaļas pēctece, aicina šo notikumu atzīmēt ar plašu pasākumu programmu.

Ziņas Fold 30. septembris, 2019

Līdztekus RTU AF kopš 2011. gada arhitektūru var apgūt arī privātajā biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA, savukārt arhitekts Austris Mailītis šobrīd strādā pie jaunas arhitektūras maģistra studiju programmas izveides Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA). Salīdzinājumam — gan Igaunijā, gan Lietuvā katrā ir trīs augstākās izglītības iestādes, kas piedāvā arhitektūras studiju programmas, un visas no tām ir valsts universitātes. Baltijas mērogā pieminēšanas vērts noteikti ir Tallinas Lietišķo zinātņu universitātes pētniecības institūts, kas aktīvi piedalās Tallinas Arhitektūras biennālē. Taču visbūtiskākā atšķirība starp arhitektūras izglītību Latvijā un kaimiņvalstīs, iespējams, ir tā, ka Igaunijā un Lietuvā arhitektūras izglītības tradīcija ir cieši saistīta tieši ar mākslas akadēmijām, kurpretī Latvijā dominējošo un ilgu laiku arī vienīgo lomu ieņem tehniskā izglītība.

Diskusija par arhitektūras izglītības nākotni

Par arhitektūras izglītības kvalitāti, jēgu un nākotni 8. oktobrī plkst. 17.00 RTU AF ātrijā diskusijā «Kādiem būt?» arhitekte, urbāniste un FOLD direktore Evelīna Ozola sarunāsies ar RTU AF dekānu profesoru Uģi Bratuškinu, RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekānu Jāni Dripi un topošās LMA arhitektūras programmas veidotāju Austri Mailīti. Īsi pirms tam — plkst. 16.00 tiks atklāta retrospektīva diplomprojektu izstāde «No zīmuļa līdz datoram» un RTU AF Tēlotājmākslas katedras Zelta fondā saglabāto studentu un mācībspēku darbu izstāde «Līnija. Forma. Krāsa».

Zinātniskā konference

17. oktobrī visas dienas garumā norisināsies RTU 60. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija «Arhitektūra un pilsētplānošana». Tajā ar referātiem uzstāsies RTU AF pētnieki un doktoranti, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Meksikas, Serbijas un Vācijas. Konferences noslēgumā plkst. 16.30 notiks Latvijas Zinātņu akadēmijas un «Itera Latvija» Gada balvu pasniegšana.

Salidojums «Zīmuļa termiņš»

18. oktobrī plkst. 18.00 RTU AF notiks grāmatas «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150» atklāšana, kam sekos Lielais arhitektu salidojums «Zīmuļa termiņš». Pasākumu cikls noslēgsies 29. oktobrī, kad Rīgas Centrālajā bibliotēkā tiks atklāta arhitektu zinātnisko un literāro darbu izstāde «Raksti». Izstāde bibliotēkā būs skatāma līdz 17. novembrim.

 

Ieeja visos «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150» veltītajos pasākumos ir bez maksas. Ar detalizētu pasākumu programmu iespējams iepazīties RTU AF mājaslapā. RTU AF adrese — Rīga, Ķīpsalas iela 6.