Attēls — Edvards Percevs

Rīt, 16. septembrī, tiks atklāts Rīgas Pasaules filmu festivāls 2021, kas līdz 19. septembrim notiks kinoteātrī «Kino Bize». Festivālu veidos antropoloģiski plaša konteksta filmas, kas pievēršas kino attiecībām ar laiku un tam, kā mēs to izjūtam. Programmā iekļautie darbi aplūko veidus, kādos laika prakses — atmiņas, paaudzes, nākotne un tagadne — tiek veidotas un īstenotas cilvēku dzīvēs un iemūžinātas kinematogrāfā.

Ziņas Fold 15. septembris, 2021

RPFF 2021 atklāšanas filmā «Ļoti patīkami, biedri» («A Pleasure, Comrades», 2019) sastopas vakardiena un šodiena. 1975. gadā, neilgi pēc Portugāles Neļķu revolūcijas, kad tika gāzts ilgi pastāvošais autoritārais režīms, iedzīvotāji sāka veidot kolektīvās lauksaimniecības, ieintriģējot jauniešus no ārvalstīm ar līdzīgiem revolūcijas un demokrātiskākas sabiedrības ideāliem. Viņi pievienojas kooperatīviem, kas piedāvāja lasītprasmes, veselības un seksuālo izglītību. Filma «Ļoti patīkami, biedri» ceļo laikā, vecākajai paaudzei sniedzot iespēju drosmīgi un rotaļīgi izspēlēt sadzīves un seksuālās ainas, sarunas no agrākajiem laikiem, kad sievietes vēl joprojām kaunējās atkailināties savu vīru klātbūtnē.

 

Vairākas filmas šī gada programmā parāda, kas notiek, kad dzīves ritms tiek apturēts drastisku, ierobežojošu notikumu rezultātā pašreizējās pandēmijas dēļ, un kas notiek, kad ierobežojumi pēkšņi tiek atcelti — piemēram, tēvs tiek izlaists no cietuma, lai nedēļas nogali pavadītu mājās ar meitu. Citkārt ritms vienkārši turpinās saskaņā ar gadalaikiem un aizvadītajiem gadiem, kā tas notiek filmā par divām māsām, kuras kopā nodzīvojušas laukos visu mūžu.

Festivāla ietvaros norisinās arī darbnīca «Pilsētas skaņas pieraksti», par ko vairāk stāsta tās vadītāja Krista Dintere: «Skaņu telpu pilsētā raksturo gan cilvēka darbību klātbūtne, gan arhitektoniskās struktūras. Ne velti Gēte arhitektūru tēlaini dēvējis par sastingušu mūziku, jo liela daļa no tā, kā cilvēki pārvietojas un orientējas vidē, ir saistīta ar dzirdes norādēm un psihoakustiku — tieši dzirde signalizē to, vai atrodies baznīcā, kāpņutelpā, tunelī, šaurā vai plašā vietā.» Darbnīcas izpētes rezultāti tiks prezentēti piektdien, 17. septembrī, publiskā seansā.

 

Šī gada Rīgas Pasaules filmu festivāla vizuālo identitāti izstrādājis mākslinieks Edvards Percevs, bet festivāla video tīzeri — filmu veidotājs Daniels Alens (Daniel Allen). Festivāla norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Festivāla programma pieejama «Kino Bize» mājaslapā. Biļetes uz filmām un festivāla ieejas kartes var iegādāties iepriekšpārdošanā.