Jāņa Straupes skulptūra «Hindenburga burkāns»

No 8. maija Siguldas pils kompleksa izstāžu zālē būs skatāma kokapstrādes virtuoza Jāņa Straupes darbu izstāde «Svārsts, Skrienošais un Hindenburgs». Tajā atspoguļota autora radošās darbības daudzveidība, sākot no ekskluzīvām unikāla dizaina mēbelēm līdz kinētiskām mākslas skulptūrām.

Ziņas Veronika Viļuma 5. maijs, 2016

Jānis Straupe ir teicis, ka vislielāko gandarījumu gūst, ar saviem darbiem izaicinot amata brāļus un gravitāciju. Šoreiz arī izstādes apmeklētājs tiks pakļauts provokācijai no jauna izvaicāt un pārvērtēt līdzšinējos priekšstatus par mēbeļu dizainu. Taisna virsma un četras kājas nav obligāts galda priekšnosacījums, bet izliekta sēdvirsma neliedz solam pildīt savu funkciju. Itin kā rotaļājoties, Jānis Straupe dekonstruē ikdienišķu sadzīves priekšmetu formas un izmaina to proporcijas. Tomēr, aplūkojot neparastos darbus, jāpatur prātā, ka aiz ārējā viegluma slēpjas pamatīgs amatnieka darbs un virkne profesionālu izaicinājumu. Vairāk nekā trīsdesmit gadu garumā Jānis Straupe palicis uzticīgs vienam materiālam — kokam, arvien turpinot izzināt tā iespējas un meklējot jaunus ceļus, kā realizēt sākotnēji šķietami utopiskas ieceres.

Viena no tēmām, kas vijas cauri izstādē apskatāmajiem darbiem gan tiešā, gan metaforiskā nozīmē, ir kustība. Tā atspoguļojas gan izstādē apskatāmā galda «Skrienošais», gan kumodes «Sphera» dizainā, gan kinētiskajos koktēlniecības objektos.

Izstādē pirmo reizi plašākai Latvijas publikai ir iespēja klātienē apskatīt arī vienu no Jāņa Straupes pazīstamākajiem darbiem, starptautisku atzinību guvušo skapi «Vabole». Savā būtībā melnalkšņa meistardarbs ir funkcionāla skulptūra, kas atkal un atkal apliecina autora rokrakstam raksturīgo unikālo mākslinieciska redzējuma un tehniskas perfekcijas sintēzi.

Jāņa Straupes darbus iedvesmojusi ne tikai degsme pārvarēt fizikas likumus, bet arī sirreālisma māksla un eksperimentālais kino, tāpēc likumsakarīgi, ka izstādē iekļauts arī koktēlniecības darbs «Hindenburga burkāns», atsauce uz traģiski slaveno dirižabļa katastrofu. Tas ir viens no objektiem, kas tapis kino, mākslas un mūzikas festivālam «RojaL», kur tika eksponēts jūrā pērnā gada vasarā.

Jāņa Straupes personālizstāde «Svārsts, Skrienošais un Hindenburgs» būs atvērta no 8. maija līdz 23. jūnijam Siguldas pils kompleksā Pils ielā 16. Izstādes darba laiks: no otrdienas līdz piektdienai plkst. 11.00–19.00, sestdienāss plkst. 11.00–18.00, svētdienās plkst. 11.00–17.00,  pirmdienās — slēgts.

Izstādi organizē MAD starptautiskā dizaina vasaras skola sadarbībā ar Siguldas pils kompleksu. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Izstādes dizaina autors — Rihards Funts, «RIJADA».