Bērnudārzs «Tellus» Stokholmā — «Tham & Videgård Architects», 2010. Foto — Oke E:sons Lindmans (Åke E:son Lindman)

Aizvadīto gadu laikā apceļojusi vairākas Latvijas pilsētas, Ziemeļvalstu laikmetīgās arhitektūras izstāde «Nordic ID» līdz 5. februārim apskatāma Rēzeknes koncertzāles «Gors» Mākslas galerijā. Rīt, 11. janvārī, plkst. 13.00 turpat notiks arī Latvijas Arhitektūras muzeja vadītājas Ilzes Martinsones lekcija «Ziemeļu identitāte un Latvijas arhitektūra», uz kuru aicināts ikviens interesents.

Ziņas Fold 10. janvāris, 2017

Ziemeļvalstu laikmetīgās arhitektūras izstāde «Nordic ID» apvieno piecu valstu arhitektūras projektus, kuros meklētas atbildes uz jautājumiem, ko šodien nozīmē ziemeļu identitāte un kā tā atspoguļojas arhitektūrā.

Izstādes projekta autors ir Baltijas jūras reģiona arhitektūrai un dizainam veltītā žurnāla «Project Baltia» galvenais redaktors Vladimirs Frolovs (Владимир Фролов) un žurnāla komanda no Sanktpēterburgas. Pirmoreiz izstāde atklāta Maskavas 3. Arhitektūras biennālē 2012. gadā, bet Latvijā tā iepriekš bijusi skatāma Rīgā, Cēsīs un Ventspilī.

Lai īstenotu izstādes ideju, savas personiskās versijas par ziemeļu identitātes fenomena izpratni arhitektūrā tika uzaicināti izteikt pieci kuratori: Martins Keidings (Martin Keiding), žurnāla «Arkitekten» redaktors no Dānijas, Anderss Melsoms (Anders Melsom), žurnāla «Conditions» redaktors no Norvēģijas, Daniels Gollings (Daniel Golling), Zviedrijas žurnāla «Form» redaktors no Zviedrijas, Tomass Toivonens (Tuomas Toivonen), Somijas arhitektu biroja «NOW» līdzīpašnieks, un Villems Tomiste (Villem Tomiste), Igaunijas arhitektu biroja «Stuudio Tallinn» līdzīpašnieks. Katrs no kuratoriem neatkarīgi izvēlējies piecus arhitektūras projektus savā dzimtajā zemē, un nu kopumā 25 arhitektūras projekti apskatāmi izstādē.

Izstādē pārstāvēti tādi arhitektu biroji kā «Bjarke Ingels Group», «NORD Architects», «Dorte Mandrup Architects», «Cobe», «Lundgaard & Tranberg Arkitekter» no Dānijas; «Snøhetta Oslo AS», «TYIN Tegnestue Architects», «Jensen & Skodvin Architects», «Studio Fredrik Lund», «Brendeland & Kristoffersen» no Norvēģijas; «Tham & Videgård Arkitekter», «General Architecture», «Marge Arkitekter», «Vera Arkitekter», «Fahlander Arkitekter», no Zviedrijas; «Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy», «Esa Ruskepää Architects», «Huttunen–Lipasti–Pakkanen Architects» un Marti Kalliala (Martti Kalliala) no Somijas un «Stuudio Tallinn», «Kosmos», «ZiZi&YoYo», «PLUSS» no Igaunijas.

 

Izstāde «Nordic ID» atvērta līdz 5. februārim Latgales vēstniecībā «Gors», Pils ielā 4, Rēzeknē. Izstādes ietvaros 11. janvārī plkst. 13.00 «Gors» 1. stāva semināru zālē norisināsies Latvijas Arhitektūras muzeja vadītājas Ilzes Martinsones lekcija par ziemeļu identitāti un Latvijas arhitektūru.