Vāka ilustrācija — Evija Pintāne

Bērnu grāmatu izdevniecība «Liels un mazs» laidusi klajā Luīzes Pastores piedzīvojumu stāstu «Laimes bērni» ar Evijas Pintānes ilustrācijām. Grāmatu iedvesmojuši latviešu ceļotāja Aleksandra Laimes piedzīvojumi Venecuēlas džungļos.

Ziņas Fold 29. novembris, 2021

Luīze Pastore savam apjomīgajam prozas darbam «Laimes bērni» izvēlējusies zīmīgu apakšvirsrakstu: pēc patiesiem notikumiem izdomāts stāsts. Grāmatas pamatā ir leģendārā latviešu ceļotāja un pētnieka Aleksandra Laimes (1911–1994) biogrāfijas fakti, bet stāsta galvenie varoņi ir bērni — Ilze, iesaukta par Krītiņu, un viņas jaunākais brālītis, kā arī zviedru žurnāliste Līse, kas ieradusies, lai atklātu un aprakstītu Laimes noslēpumus.

 

Trīsdesmit gadu dzīvodams kā vientuļnieks Venecuēlā, Orhideju salā pie Velna kalna, Laime sasniedza Anhela ūdenskritumu, palīdzēja zinātniskām ekspedīcijām un sniedza daudz interviju žurnālistiem, aprakstīdams savus pieredzējumus un atklājumus grūti pieejamajos kalnos, kas glabā aizvēsturiskas un pavisam mistiskas būtnes un dārgumus. Par Laimes dzīvi ir ļoti maz pārbaudāmu ziņu. Neviens nespēja līdz galam saprast, kur ir realitātes un eksotiskā latvieša fantāzijas robeža.

 

Uz šīs robežas atrodas arī Luīzes Pastores grāmata — brīva interpretācija par Laimes dzīvi un Venecuēlas džungļiem —, veidojot aizraujošu piedzīvojumu stāstu, kurā galvenais ir nevis atbilstība dokumentāli pierādāmiem faktiem, bet gan idejas par cilvēka spēju sadzīvot ar dabu, par mantkārības postošajām sekām un par ticību neticamā iespējamībai. ««Laimes likumi», ko formulējusi Luīze, un stāsta notikumi, kuros atklājas šo atziņu noderīgums, spilgti parāda, ka bīstams ir tas, no kā baidāmies, ko nepazīstam un neizprotam. Saprotot un iejūtoties, arī svešais un pat neiespējamais izrādās iespējams un pieņemams,» saka grāmatas redaktore Inese Zandere.

Rakstniece Luīze Pastore guvusi lielu lasītāju ievērību ar savām grāmatām bērniem «Maskačkas stāsts», kas bija pamatā arī Edmunda Jansonna animācijas filmai «Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi» un Elīnas Brasliņas tāda paša nosaukuma komiksam, kā arī «Mākslas detektīvu» sēriju. Arī «Laimes bērnu» motīvi jau kļuvuši par iedvesmas avotu jaunai animācijas filmai, kas pašlaik top studijā «Atom Art».

 

Grāmatas ilustrāciju auotre Evija Pintāne savu talantu izpauž plašā mākslas nozaru laukā — viņa ir scenogrāfe, grafiķe, grāmatu dizainere un ilustratore, kā arī ceļotāja, kas mēdz zīmēt savu ceļojumu piezīmes. Tādas redzētā skices atrodamas arī «Laimes bēnos» līdzās dažādu artefaktu un dabas objektu attēliem, detalizētām reālistiskām ilustrācijām un ainavu fiksējumiem. Grāmatas dizainera Arta Brieža iedvesmai noderējušas arī senas kartes.

 

Luīzes Pastores grāmatu «Laimes bērni» iespējams iegādāties izdevniecības «Liels un mazs» interneta veikalā un Latvijas lielākajās grāmatnīcās. Izdevuma tapšanu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā «KultūrElpa».