Attēls — SEGD Rīgas nodaļa

23. martā plkst. 16.00 notiks pirmais šī gada starptautiskās dizaina kopienas SEGD Rīgas nodaļas organizētais pasākums «Dizains un izglītība» (Design & Education). Trīs starptautiski nozares eksperti — gan akadēmiskās vides pārstāvji, gan praktizējoši dizaineri — diskutēs par aktuālajiem dizaina un izglītības jautājumiem.

Ziņas Fold 20. marts, 2023

Jau vairākus gadu desmitus dizaineri pauduši pārliecību, ka pasaulei problēmu risināšanā var palīdzēt dizains. Pēdējo piecu gadu desmitu laikā dizains ir mainījies, pārejot no mākslinieciski konstruktīvas darbības uz darbību, kuras «rezultātā viss ir iespējams».

 

Kamēr dizainera profesija un tajā apgūstamās kompetences turpina attīstīties, tiek piedāvāti arī dažādi īstermiņa kursi, kuros, apgūstot dizaina domāšanu vai, piemērām, interjera dizaina pamatus, tiek solīts, ka kursa apmeklētājs kļūs par dizaineru. Šādā situācijā rodas vairāki būtiski jautājumi:

  • Vai «performatīvais dizains» devalvē dizaina izglītību?
  • Kāda ir profesionālās dizaina izglītības nākotne?
  • Ko mūsdienās nozīmē veidot dizainu, izmantojot materiālu un tehnoloģiju?
  • Kāda ir pētniecības loma dizainā?
  • Vai dizaina izglītība ir sociāli atbildīga un ilgtspējīga?

 

Šie un citi jautājumi, kas saistīti ar dizaina izglītību, tiks apspriesti diskusijā, kuru vadīs lektore un dizaina pētniece Dr.art. Aija Freimane, kura strādā par pasniedzēju Dublinas Tehnoloģiskās universitātes Mākslas un dizaina skolā, kā arī ir SEGD Rīgas nodaļas līdzpriekšsēdētāja.

 

Diskusijā piedalīsies pakalpojumu dizaina profesore, Lapzemes universitātes Mākslas un dizaina fakultātes dekāne un Mākslas un dizaina izglītības un pētniecības globālās asociācijas «Cumulus» valdes locekle Satu Mietinena (Satu Miettinen), Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un Augstākās izglītības padomes valdes loceklis Dr.art. Andris Teikmanis un Dublinas Tehnoloģiskās universitātes Mākslas un dizaina skolas vecākais lektors Roberts Talijs (Robert Tully), kura pētniecības intereses aptver radošās pedagoģijas un ilgtspējīgas izglītības jomas.

 

Diskusija «Dizains un izglītība» notiks 23. martā plkst. 16.00 «Zoom» platformā. Saite uz pasākumu — šeit. Diskusija noritēs angļu valodā. To rīko SEGD Rīgas nodaļa un dizaina birojs «H2E».